“Rimi klients – pārmaiņu veidotājs” – modes stiliste Karolīna Baumane

28. Decembris, 2023
7. decembrī Rīgā notika viens no vērienīgākajiem ilgtspējas pasākumiem – Baltijas ilgtspējas inovāciju balva. Tās ietvaros pirmo reizi tika apbalvoti arī Rimi pircēji.

Kategorijā "Rimi klientu pārmaiņu vēstnesis" tika apbalvoti indivīdi, draugu vai ģimeņu kopienas, kuri ar savu piemēru iedvesmo gudrām un ilgtspējīgām dzīves izvēlēm. "Rimi klientu pārmaiņu vēstnesis" balvu Latvijā saņēma Karolīna Baumane, kas mainīja savu profesiju, kļūstot par modes stilisti ar pārliecību, ka klienta drēbju skapim ir jābūt kompaktam un kurā ietilpst tieši tik daudz, cik ir pietiekami.

Aicinājām Karolīnu uz īsu sarunu, lai noskaidrotu, ko viņai nozīmē pārmaiņu veidotāja balva un kāds bija viņas ceļš uz ilgtspējīgāku ikdienu.

Kas, Tavuprāt, ir “Rimi klients – pārmaiņu veidotājs”? Kādas īpašības iemieso šāda persona?

Pārmaiņas tāpat kā mode var nākt kā no “augšas” (augstās modes) tā no “apakšas” (sabiedrības). Esmu gandarīta redzot, ka ilgtspējas aspektā iniciatori ir abas puses – gan Rimi, kas atbalsta Baltijas ilgtspējas inovāciju balvu, gan pircēji, kuri ik dienas izdara ilgtspējīgas izvēles.

Runājot par īpašībām, manuprāt, galvenās ir divas. Pirmā – savas pilītes, savas artavas saskatīšana lielajā okeānā, nevis pieeja, ka “no manis nav nekas atkarīgs”. Un otra – domāšana divus soļus uz priekšu. Nevis braukšana ar tuvajām gaismām, lai iegūtu redzamību šeit un tagad, bet gan tālo gaismu izmantošana, lai redzētu nedaudz uz priekšu. Jau tagad redzam, ka plaši pielietotā marķīzes Pompadūras ideja “pēc mums kaut plūdi” – nav ilgtspējīga, un mēs visi zinām, kas notika ar franču monarhiju.

Kas, Tavuprāt, ir ilgtspējīgas patēriņa izvēles?

Esmu stiliste, tāpēc atbildēšu modes patēriņa griezumā. Stilista profesijas nosaukumā nav iekļauts vārds “mode” – vai ievērojāt!? Protams, no aktuālās modes dienaskārtības ir jāpaņem pa kādai vienībai, stilizācijai, apģērba valkāšanas manierei, taču ne viss. Ja to uztver pārāk burtiski, tad tiešām rodas sajūta, ka pakaļ modei neizskraidīsi.

Ar apģērbu nav savādāk kā ar, piemēram, telefoniem. 2024. gadā izmantot deviņdesmito gadu beigu tālruni puskilograma cukura paciņas lielumā ir nedaudz savādi. Pat sarežģīti, es teiktu. Nav iespējams lejuplādēt kādu lietotni, ne pieslēgties internetam. Savukārt otra galējība ir pirkt jaunāko telefona modeli tikai tāpēc, ka tas tikko izlaists un līdz ar to iepriekšējais, kas arī salīdzinoši nesen nopirkts, pēkšņi vairs neder. Ja mēs katrs sev godīgi atbildētu uz jautājumu – kas ir pamatā manai izvēlei pirkt jaunu telefonu vai džemperi – mūsu izvēles būtu krietni vien ilgtspējīgākas.

Kādēļ nolēmi pieteikties šai balvai?

Ja stilistiem dotu medaļas par klientu atturēšanu no pirkumiem, es varētu pretendēt uz Grand Prix apbalvojumu. “Pameklējam citu mēteli, šim trūkst garuma”, “Šī bomberjaka ir ar kapuci, tā ierobežos stilizēšanu, paskatāmies vēl citus variantus” – tie ir mani vārdi teju vai katrā tikšanās reizē ar klientiem. Stilista darba rezultāts nav maisiņu skaits, kas klientam ir rokās izejot no veikala. Kvalitatīvi veidota garderobe nozīmē – viss, kas tajā ienāk, ir maksimāli variatīvs un maksimāli integrējams dzīvē. Ir vajadzīgi nevis 10 mēteļi pavasarim, bet viens, nu labi, divi mēteļi sev. Esmu dzirdējusi stāstus par sadarbībām ar stilistiem, kuru rezultātā nauda iztērēta un skapis nokomplektēts, bet kaut kā drēbes “nevalkājas” un mēs atkal atgriežamies pie tā, ka skapis ir pilns, bet vilkt nav ko. Ja tas ir noticis ar stilista svētību, tas ir ļoti, ļoti bēdīgi. Prast pagaidīt, meklējot to īsto – vai tas būtu mētelis vai dzīvesbiedrs, prast pateikt nē daudziem kandidātiem šajā procesā – tas ir jāmāk. Un ar to mēs ar maniem klientiem arī nodarbojamies. Tāpēc pieteikšanās Baltijas ilgtspējas inovāciju balvai likās likumsakarīgs solis, lai parādītu plašākam lokam, ka ilgtspējīga mode var izskatīties arī šādi.  Reduce-reuse-recycle ķēdē pirmais posms ir reduce jeb samazini.

Kādi ir Tavi ieteikumi katram, kas grib spert ceļu pretim ilgtspējīgākai ikdienai? Kāda ir tā zelta “recepte”?

Es vados pēc principa, kas skan: “Tik maz, cik nepieciešams, tik daudz cik vajadzīgs”. Man prasīja labu laiku, lai to saprastu. Taču ideja tāda – dabiskā kustība notiek ar vismazāko iespējamo piepūli, kas nepieciešama, lai to vispār izdarītu. Mēs, cilvēki, izgudrojot fitnesu un trenažierus, mācam savam ķermenim darboties ar lielāku sasprindzinājumu nekā vajadzīgs. Diemžēl šis ieradums tiek pārnests arī uz dzīvi ārpus sporta zāles. Atslābinieties un elpojiet dziļi – tad jūs sapratīsit lietu patieso vērtību. Izrādīsies, ka simtu pirmais džemperis, visticamāk, cenšas atrisināt to, ko nav atrisinājuši 100 iepriekšējie, un jūs turpināt būt badā un meklēt “to īsto”. Priekš divām kājām, divām rokām un rumpja pa vidu īstenībā ir vajadzīgs stipri mazāk, nekā jums liekas. Tas ir labs iesākums ilgtspējīgai ikdienai, vai ne?


Populārākie raksti

Piedalies Lielajā talkā!
14. Aprīlis, 2024