Vai un kā našķojas sportisti?

20. Aprīlis, 2021
Svaigi dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti, labs šķiedrvielu, ogļhidrātu, olbaltumvielu un labo tauku līdzsvars, pietiekams daudzums šķidruma.

Kurš gan nav kaut reizi dzirdējis par veselīga uztura pamatprincipiem! Bet kā tad ar našķiem? Vai veselīgs dzīvesveids liek no tiem pilnībā atteikties? Sportisti saka – nē! Rimi olimpiskās iedvesmas vēstneši, sprintere Sindija Bukša, BMX riteņbraucēja Vineta Pētersone un tenisists Kārlis Ozoliņš, atklāj: arī profesionāliem sportistiem ir savas našķu dienas, kad apēst kaut ko garšīgu un reizēm ne tik veselīgu, lai pēc tam gūtu lielāku prieku arī no sabalansēta uztura.

Sabalansēts, veselīgs uzturs ikdienā ir svarīgs, lai izrādītu savam organismam, ka to mīli. Bet reizēm tos, ko mīlam, vajag arī palutināt. “Mēdz teikt, ka mīlestība iet caur vēderu – tā arī ir! Lai justos laimīgs, ir jāēd savam organismam piemērots ēdiens. Piemēram, es sapratu, ka mans organisms nejūtas laimīgs, kad ēdu gaļu, tāpēc to izslēdzu no savas ēdienkartes. Un izrādās, ka arī profesionālajā sportā lieliski vari būt veģetārietis! Bet reizi nedēļā atļauju sev ēst to, ko gribas, jo ķermeni vajag palutināt. Tas dod spēku dienām, kad jāēd arī tas, kas negaršo,” atklāj vieglatlēte, Latvijas rekordiste 100 metru distancē Sindija Bukša.

Burgeri un kotletes konfekšu vietā

Teniss un BMX riteņbraukšana ir patīkami sporta veidi, jo neprasa no sportista īpašas diētas, atzīst Kārlis Ozoliņš un Vineta Pētersone. Vajag daudz spēka un enerģijas, pēc treniņiem mēdz būt varena apetīte, tāpēc viņi cenšas ēst maksimāli pilnvērtīgi un ikdienā turēties pa gabalu no neveselīgām uzkodām, taču viņu gastronomiskajā repertuārā netrūkst ne gaļas ar kartupeļiem, ne rīsu un makaronu. Abi saka – galvenais ir mēra sajūta, tad var ēst jebko.

Vineta ēd visu, izņemot papriku, un viņas uzturā ir daudz gaļas. Tā kā jaunā BMX riteņbraucēja nav liela saldummīle, viņai našķu diena nozīmē aizbraukt pie vecmammas, pie kotlešu kalniem. Tur Vineta apēstās kotletes neskaita, jo viņas vecmamma, kā daudzas citas vecmammas visā pasaulē, nesaprot vārdus “man negribas ēst”.

Savukārt Kārlis atzīstas, ka nedēļas nogalēs pēc treniņa šad tad piestāj populārā burgeru restorānā. “Visi ir tikai cilvēki, katram reizi pa reizei gribas kaut ko garšīgu, un vajag to arī atļauties,” saka Kārlis. “Visu vajag darīt pamazām – maziem soļiem. Ja gribas veselīgāk dzīvot, neēd ātrās uzkodas, bet arī nemēģini atteikties no visiem priekiem uzreiz. Dzer diētisko Colu, nevis parasto. Ja gribi šokolādi, nopērc tāfelīti, bet sarunā ar sevi, ka apēdīsi to nevis uzreiz, bet divās dienās. Cilvēks taču arī skriet nesāk uzreiz ar 10 kilometriem, bet katru dienu pieliek mazliet vairāk nekā vakar!”

Piena šokolāde – labs balasts griķiem un spinātiem

Pavisam citāda pieredze ir Sindijai – viņas ēdienkartē ir svarīgi sabalansēt produktus, lai muskuļi spētu atjaunoties un pietiktu enerģijas 3–4 stundas ilgiem treniņiem, turklāt netrūktu uzturvielu, jo Sindija gaļu neēd.

“Brokastīs es labprāt ēdu čia sēklas, auzu pārslu putru vai omleti ar avokado – produktus, kas satur daudz olbaltumvielu. Pusdienās – griķus ar spinātiem un riekstu mērci vai makaronus ar pesto, turku zirņus un mocarellu. Vakariņās – vieglu, proteīniem bagātu maltīti, piemēram, kvinojas salātus ar svaigiem dārzeņiem, griķus, papriku, sēklas un riekstus, kas palīdz organismam uzņemt labos taukus. Starp ēdienreizēm – mazas uzkodas: tumšo šokolādi, augļus, riekstus,” atklāj sportiste. Viņas maltītes vienmēr veidotas pēc tā saucamā šķīvja principa, kur pusi šķīvja satura veido dārzeņi, ceturto daļu – olbaltumvielas un ceturto daļu – ogļhidrāti. Bet īpašais grēcīgais prieciņš ātram enerģijas lādiņam ir piena šokolādes batoniņš vai Coca-Cola. Tiesa, šāds risinājums palīdz tikai uz pusstundu vai stundu, toties ir garšīgs.

Protams, tas, ko mierīgu sirdi var atļauties ēst sportisti, ik dienu vairākas stundas pavadot intensīvā fiziskā slodzē, cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu nav tik labi piemērots, tomēr našķu dienas laiku pa laikam ir vajadzīgas katram. La iecienītais našķis kļūst par vērtīgu apbalvojumu, sasniedzot kārtējo virsotni ceļā uz veselīgu dzīvesveidu!

Ieapazīsties ar mūsu sportistiem ŠEIT

 


Populārākie raksti