Kā uzvarēt pavasara nogurumu?

Veselīgam dzīvesveidam • 10. Aprīlis, 2023
Nespēks, enerģijas trūkums, miega bads un nomāktība – šo nepatīkamo simptomu kopumu, kas ne vienu vien pārņem gada pirmajos mēnešos, tautā mēdz dēvēt par pavasara nogurumu. Kas tas īsti ir un kā to uzveikt, lai pozitīvi uzlādētu savu labsajūtu stāsta Rimi Labākai dzīvei eksperti – sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina, ārste-psihoterapeite Laura Valaine un sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns.

Pavasaris nav vainīgs!

“Tas, ko saucam par pavasara nogurumu, ir enerģijas trūkums, bet pavasari gan pie tā nevajadzētu vainot. Šo simptomu cēloņi meklējami mūsu dienas plānošanas paradumos, miega kvalitātē un uzturā, kas ietekmē arī emocionālo stāvokli. Ja ķermenim ir adekvāta fiziskā slodze, gadalaiku pārmaiņām nevajadzētu radīt novājināta organisma pazīmes, kas ilgst nedēļām,” stāsta Rimi fiziskās sagatavotības eksperts Kārlis Matisāns.

Kāpēc tad tomēr pavasarī daudzi mēdz just izteiktu nogurumu? Kārlis Matisāns atgādina – organisms pielāgojas tiem apstākļiem, kādos dzīvojam ikdienā, turklāt tas notiek ļoti ātri. Šo spēju sauc par adaptāciju, un tā palīdz cilvēkam izdzīvot. “Ziemā tinamies siltās drēbēs un lieki apkārt nestaigājam, tāpēc organisms pierod darīt mazāk. Pavasarī dienas kļūst gaišākas un pagarinās aktīvā dienas daļa. Taču organismam, pat dodoties vienkāršā pastaigā, vajag ilgāku laiku, lai paveiktu pat tik dabisku lietu kā termoregulācija, jo tas ir pielāgojies lēnajam ziemas režīmam,” stāsta Kārlis Matisāns. Tāpēc, jo fiziski aktīvāka ir ikdiena visu cauru gadu, jo mazāk pamanāmas būs pašsajūtas izmaiņas, mainoties gadalaikiem. Lai atgūtu mundrumu un veicinātu pozitīvas emocijas ikdienā, pavasaris ir īstais brīdis pārskatīt savu ikdienu un padarīt to fiziski aktīvāku. Visiem nebūt nav jāskrien maratons – pietiks, ja ikdienā vairāk laika veltīsiet pastaigām vai kādiem citiem vienkāršiem vingrinājumiem, kas atmodinās ķermeni.

Lai labi justos, labi jāguļ!

Lai adaptētos kaut kam jaunam – un organisma izpratnē tās ir darbības, ko neesam veikuši pēdējā mēneša laikā, – organismam ir nepieciešami resursi, ko iegūstam galvenokārt ar uzturu. Taču ļoti svarīgs ir arī miegs. Kārlis Matisāns stāsta: “Miegu raksturo tā kvalitāte, ilgums un regularitāte – savu dienu vajadzētu plānot tā, lai ietu gulēt un mostos apmēram vienā un tajā pašā laikā gan darbadienās, gan brīvdienās. Miega kvalitāti ietekmē smadzeņu darbības palēnināšanās pirms miega, tāpēc līdz ar tumsas iestāšanos vajadzētu izvēlēties rāmas nodarbes, un tā nav televizora skatīšanās vai telefona pārlūkošana. Spoža gaisma, kas spīd acīs no ekrāna, imitē dienasgaismu, maldinot smadzenes: ekrāna gaismā ķermenis drīzāk būs gatavs rīta nodarbēm, piemēram, brokastošanai, nevis gulēšanai.”

Arī Rimi emocionālās labsajūtas eksperte, psihoterapeite Laura Valaine norāda – miega kvalitāte būtiski ietekmē cilvēka pašsajūtu, un pavasarī ir īpaši svarīgi labi izgulēties - atrast savam ķermenim piemēroto gulētiešanas laiku, rēķinoties, ka veselīgs mies pieaugukajam ir aptuveni 7-8 stundas, un aizmigušam vēlams būt pirms pusnakts. Ja nogurums ļoti liels, var pasnaust arī pa dienu, taču šai atpūtai gan nevajadzētu ieilgt vairāk par 20–30 minūtēm, lai neradītu vēl lielāku nogurumu.

Vērtīgās uzturvielas jākrāj ilgtermiņā

Rimi veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina iesaka – pavasaris ir laiks, kad veikt ģenerāltīrīšanu ne tikai mājās un garderobē, bet arī savā ēdienkartē, atbrīvojoties no liekā – pārmērīga daudzuma cukurotu un kofeīnu saturošu produktu. “Konfektes, šokolāde, ātrās uzkodas, kafija, stipra zaļā tēja, enerģijas dzērieni – visi šie produkti dod “ātru” enerģiju un uz stundu vai divām rada ilūziju par možāku pašsajūtu, taču ilgtermiņā veicina spēku izsīkumu un vairo noguruma sajūtu. Cukurs, kofeīns un enerģijas dzērienos esošais taurīns paātrina organisma darbību un darbojas kā stimulators, taču nedod reālu enerģiju, jo šie produkti nav diez ko bagāti ar minerālvielām un vitamīniem. Gluži pretēji, tie izsmeļ jau tā patukšotās organisma rezerves,” skaidro Olga Ļubina.

Pavasarī ieteicams izvēlēties produktus, kas satur mono- un polinepiesātinātās tauskābes imunitātes stiprināšanai, sevišķi omega-3: ir pierādīts, ka cilvēkiem, kuriem trūkst omega-3 taukskābju, pastāv lielāks depresijas attīstības risks. Vērtīgi produkti pavasarī ir rieksti, sēklas, treknās zivis, olīveļļa, linsēklu eļļa, kas satur omega-3 taukskābes. Tāpat ieteicams savu maltīti papildināt ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, un B grupas vitamīniem, kas piedalās centrālās nervu sistēmas darbībā. Tos var uzņemt ar pilngraudu produktiem, diedzētiem graudiem un mikrozaļumiem, kas pavasarī ir neaizstājams koncentrētu uzturvielu avots. Protams, jāseko līdzi arī izdzertā ūdens daudzumam, un dažādībai lieliski var izmantot arī bērzu un kļavu sulas. Tomēr uztura speciāliste atgādina – tāpat kā nogurums un kaitīgās vielas, arī vērtīgās vielas krājas ilgtermiņā un savu pozitīvo efektu pa īstam dos pēc kāda laika. Tāpēc sabalansēts uzturs ir svarīgs visu gadu!

Pastaigas emocionālajai labsajūtai

Arī psihoemocionālās labsajūtas uzlabošanā numur viens cīņā ar pavasara nogurumu ir visas fiziskās aktivitātes, sākot ar pastaigu un beidzot ar intensīviem treniņiem, vēlams, svaigā gaisā. Papildus efektu var dot pašpalīdzības tehnikas– apzinātības prakse, elpošanas vingrinājumi, dienasgrāmatas rakstīšana, radošas izpausmes.

“Cilvēki reizēm saka, ka ar saules gaismu vien pietiek, lai justos labāk. Pati saules gaisma ne tik ļoti ietekmē noskaņojumu, cik asociācijas, kas ap to saistās! Ir vieglāk pamosties, ir lielāka vēlme iziet ārā, satikties ar sen nesatiktiem cilvēkiem, atsākt kādus hobijus vai doties piedzīvojumos dabā,” stāsta Laura Valaine. Viņa atgādina – galvenais ir paturēt prātā, ka pavasara nogurums ir pārejoša parādība, kas signalizē, ka nepieciešams aktivēties, lai justos labāk!


Populārākie raksti