Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Dzimšanas diena mājdzīvniekam – suņiem izklaides, kaķiem instinktu attīstība

Mājdzīvnieku labsajūta • 22. Septembris, 2020
Lai gan  suns un kaķis svētkos dāvanu negaida un daudz vairāk novērtēs kopā pavadītu laiku un ikdienas rūpes, tas nemazina dāvināšanas prieku pašam saimniekam. Nav labākas dāvanas par veselību, tādēļ primāri labākās dāvanas ir tās, kas saistītas ar mīluļa veselību un labklājību.
 

Dāvana izvēlīgajiem kaķiem – attīstīt instinktus

Kaķa veselības uzturēšanai ir ļoti būtiski saglabāt kustīgumu un kaķa dabai atbilstošus paradumus – veicināt medību instinktus un aktīvas kustības visa mūža garumā, un vides dažādošana ir lieliska dāvana. Tiesa, jāņem vērā, ka kaķis, kas pieradis gulēt dīvānā, var tā arī neizrādīt interesi par savu jauno kaķa māju, taču ir vērts papūlēties, radot interesi un liekot kaķim izkustēties.

Ņemot vērā kaķa attīstītos mednieka instinktus, laba dāvana būs dažādi ēdināšanas piederumi, jo kaķim būtiskāks ir gan ēdiena iegūšanas veids, gan ēšanas process un tā dažādošana. Te noderēs plašs dažādu mantiņu klāsts: tajās var ievietot gan sauso barību, gan gaļu, un kaķim ir jāpieliek piepūle, lai pie kumosa tiktu, mantiņu dzenājot un kustinot. Nedrīkst piemirst, ka mantiņai jābūt tādai, ko dzīvnieks nevar saplēst un norīt, lai rotaļas neizraisa veselības problēmas.

Suņu dāvanu favorīts – izklaides

Ja kaķi ir izvēlīgi pēc dabas, suņu saimniekiem ir daudz vieglāk, jo dāvanu klāsts ir neierobežots – sākot ar siltas guļvietas iekārtošanu vai nomaiņu, beidzot ar dažādām procedūrām suņiem. Suņu lielākā laime ir iespēja aktīvi būt kopā ar saimnieku, tāpēc dāvanu klāstā laba izvēle noteikti ir dažādas mantas, ar kurām suns var spēlēties kopā ar savu saimnieku. Tās var būt bumbiņas un lidojošie šķīvīši (jeb frīsbija diski) aktīviem, azartiskiem suņiem, kuriem patīk ķert un atnest priekšmetus. Šajā kategorijā iekļāvām arī aprīkojumu – auduma tuneļus, kas būs laba dāvana kucēnam vai neliela izmēra sunim aktivitātēm gan iekštelpās, gan pagalmā, kā arī plastmasas vai poliestera (vinila) baseinus, kurus var piepildīt ar ūdeni peldēm, smiltīm rakšanai vai lielāka diametra – ap 7–-8cm – bumbiņām suņa izklaidei pagalmā.

Domājot par garākām pastaigām ar suni, kuram īsa spalva, aukstākā laikā lieti noderēs kāds apģērba gabals, kas ir funkcionāls un praktisks. Lietus mētelis vai siltināts kombinezons būs piemērota dāvana ikvienam mīlulim, bet īpaši – suņiem ar īsu vilnu. Kvalitatīvs suņu apģērbs ir veidots no ūdensnecaurlaidīga materiāla, tas palīdz saglabāt ķermeņa siltumu un būs noderīgs ne vien mīluļa komfortam pastaigu laikā, bet arī palīgs saimniekam suņa vilnas kopšanā nelabvēlīgos laikapstākļos. Ja mīlulim dzimšanas diena ir vasarā, siltinošā apģērba vietā var uzdāvināt atvēsinošo vesti vai peldvesti.

Skaistumlietas – arī mājdzīvniekiem

Dāvana sunim un kaķim var būt arī kažoka kopšanas komplekts, ko īpaši novērtēs garspalvaino suņu un kaķu īpašnieki vai dekoratīvo suņu šķirņu piekritēji. Komplektā var iekļaut dažādas ķemmes un sukas suņa un kaķa vilnas kopšanai, vilnas fēnu, profesionālo mājdzīvnieku kosmētiku – šampūnus un kondicionierus, kā arī nagu šķērītes, zobu birstīti un gēlu mutes dobuma kopšanai. Iespējams, četrkājainais jubilārs pret dažām procedūrām izturēsies ar bijību vai nepatiku, tādēļ kopšanas komplekts noteikti jāpapildina ar veselīgiem un gardiem kārumiem omas uzlabošanai. Var pat noorganizēt skaistuma dienu! Došanās pie suņu friziera jeb grūmera, iespējams, nav izplatītākā ideja dāvanai, taču vilnas kopšana ir nepieciešama ikvienam sunim, jo tā nodrošina komfortu un labsajūtu (masāža, uzlabo asinsriti, palīdz atbrīvoties no netīrumiem, atmirušiem matiem), kā arī palīdz izvairīties vai laikus atklāt veselības problēmas. Neatkarīgi no tā, vai esi suņu frizētavas pastāvīgais klients, vai dosies turp pirmo reizi, parūpējies, lai mīlulim šī pieredze būtu patīkama un pozitīva.

Mazāku mājdzīvnieku saimnieki bieži iepriecina mīluli ar personalizētu kakla siksnu, ko rotā suņa vai kaķa vārds un īpašnieka kontakti. Tā ir dāvana ar pievienoto vērtību, jo neparedzētā situācijā var palīdzēt mīlulim atgriezties mājās. Vēlams norādīt tālruņa numuru ar valsts kodu (+371) un adresi, kā arī jāparūpējas, lai mīlulis ir mikročipēts un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra reģistrā.

Našķi, gardumi un kārumi ir ļoti populāras dāvanas. Ja tavs mīlulis ir svaigēdājs, vari dienas ēdiena porciju noformēt kā kūku. Galvenais, izmanto pārbaudītus produktus un nepārcenties ar kūkas izmēriem! Palutini mīluli ar dabiskiem un kvalitatīviem gardumiem – kaltētiem subproduktiem, briežu ragiem – vai pagatavo kārumus pats.

Lai arī kādu dāvanu tu izvēlētos, atceries, ka labākā dāvana ir mīlestība, glāsti un rūpes, ko dāvājam saviem mīluļiem. Negaidi drauga dzimšanas dienu, lai sagādātu tam pārsteigumu – arī šodiena var būt īpaša diena, un ķepainis to noteikti novērtēs!


Populārākie raksti