Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Klāt pavasaris – mājdzīvniekiem sākas meklēšanās laiks

Mājdzīvnieku labsajūta • 21. Aprīlis, 2023
Teju katrs dzirdējis vārdu salikumu marta kaķi un arī to, cik skaļi kaķi pavasarī var uzvesties – un ne tikai martā. Arī suņiem pavasaris ir ļoti aktīvs meklēšanās laiks, tie bieži izrāda vēlmi aizklīst no mājām, mainās to uzvedība, un ne velti.

Pavasarī, kad dienas kļūst garākas, suņiem un kaķiem ir aktīvākais meklēšanās periods. Protams, mājdzīvnieki meklējas arī citās sezonās, tomēr nenoliedzami pavasara sezona šajā ziņā ir aktīvākais gada laiks, un tam ir cieša saistība ar gaismas un tumsas periodu un melatonīna sintēzi dzīvnieka organismā. Daba ir gudra un ieplānojusi, ka, apaugļojoties pavasarī, pēcnācēji nāks pasaulē gada siltajā laikā, kas palielina pēcnācēju izdzīvošanas iespējas, kamēr tie kļūst patstāvīgi.

Nesterilizētus kaķus nedrīkst laist pastaigāties! Kaķu saimniekiem jāpatur prātā, ka nesterilizētu kaķi, kurš sasniedzis sešu mēnešu vecumu, ārā laist nedrīkst. Jāatceras, ka neplānota pārošanās un neplānoti pēcnācēji šajā laikā ir milzu varbūtība. It īpaši šis jautājums ir aktuāls runču saimniekiem, kuri paši neizjūt sava kaķa ceļojumu sekas, bet runcis var aplecināt lielu skaitu kaķeņu, un mums ir ļoti daudz bezsaimnieku kaķu, kas strauji vairojas. Joprojām nav atbildes, kā atrisināt bezpajumtnieku kaķu populācijas pieaugumu. Bezsaimnieku kaķu kontekstā aktuāls ir arī jautājums par dažādu slimību pārnesi un savstarpējiem kautiņiem, kuru laikā var gūt dzīvībai bīstamas traumas.

Lielākā daļa suņu dāmu meklējas divas reizes gadā. Kucēm meklēšanās ilgst ap trīs nedēļām, un tās vidusposmā pastāv vislielākā varbūtība, ka kucīte pārošanās gadījumā kļūs grūsna. Suņu meiteņu saimniekiem jāņem vērā, ka šī dabiskā procesa – meklēšanās – laikā notiek lielas hormonālas izmaiņas, nereti kucīte jūtas vājāka, pat izmainās noskaņojums, var novērot īslaicīgu caureju un nelabumu. Protams, jārēķinās ar asiņošanu, kas nereti ir apgrūtinoša saimniekiem. Suņu puikas saož kucīti meklēšanās periodā pat milzu attālumos, un, kad daba sauc, mēdz bēgt no mājām. Tāpat suņu puikām var ļoti mainīties uzvedība, tiem mēdz zust apetīte, tie kļūst nemierīgi, var saasināties problēmas ar prostatu.

Jāņem vērā, ka šajā periodā kucīte īpaši jāpieskata, noteikti nevajadzētu doties pastaigās bez pavadas vai uz vietām, kur ir daudz suņu. Ja tomēr notikusi neplānota pārošana, procesa gaitu ir grūti apturēt. Suņi “saķeras”, un ir gadījumi, kad, mēģinot atraut suņus vienu no otra, tie gūst nopietnas traumas, sevišķi suņu puikas.

Ja neplānota pārošanās notikusi, scenāriji ir vairāki – doties pie veterinārārsta un agrīnu grūsnību ar medikamentiem pārtraukt vai atļaut dzemdēt kucēnus, uzņemoties atbildību. Atbilstoši likumdošanai kucēni ir jāvakcinē, jāveic apzīmēšana ar mikroshēmu un jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, pirms tie tiek nodoti

jaunajiem saimniekiem. Kucēnu audzināšana ir visai nopietns un atbildīgs uzdevums, prasa finansiālus resursus, kā arī pamatīgi noslogo kucēnu mammas organismu.

Kaķu saimniekiem iesaku – kastrējiet mīluļus, ja tie nav šķirnes dzīvnieki, kas paredzēti pārošanai! Ieguvumu ir ļoti daudz un dzīve – mierīgāka. Suņu saimniekiem šī lēmuma pieņemšanā jāizvērtē visi par un pret. Ja suns dzīvo nenožogotā teritorijā, skaidrs, ka risks aiziet no mājām vai neplānoti sapāroties ir daudz augstāks. Ja tomēr suns šos periodus panes viegli, saimnieks nevēlas veikt kastrāciju un ir gatavs rūpīgi sekot līdzi sava dzīvnieka veselībai, kas saistīta ar reprodukciju, kastrācija nav obligāti jāveic. Vairāk par kastrāciju lasiet šeit: https://www.rimi.lv/padomi/par-suniem/kas-ir-medikamentoza-kastracija-un-ka-ta-atskiras-no-kirurgiskas-kastracijas

Atgādināšu vien to, ka kucīšu saimniekiem arī pēcmeklēšanās periodā ir jāseko līdzi suņa veselības stāvoklim, jo nereti tiek novērota viltus grūsnība pēcmeklēšanās periodā, kas izpaužas ar piena veidošanos, izmaiņām uzvedībā, svara pieaugumu un migas veidošanu. Aktuāli vērot, vai pēc meklēšanās nesākas izmaiņas ūdens patēriņā, urinēšanas apjomā, apetītē un kopējā veselības stāvoklī, jo pēcmeklēšanās periodā pastāv dzemdes iekaisuma jeb piometra risks.

Mūsu dzīvnieki un to labklājība ir mūsu atbildība. Sargāsim, lolosim un rūpēsimies par tiem!


Populārākie raksti