Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Lai vasaras saulgrieži būtu mierpilni, parūpējies par suņa un kaķa drošību!

Mājdzīvnieku labsajūta • 21. Jūnijs, 2023
Svētku svinēšana vienmēr ir brīnišķīga, un kas gan var būt skaistāks par vasaras saulgriežiem – Jāņiem! Tomēr katrs atbildīgs mājdzīvnieka saimnieks zina, ka tas nozīmē arī plānošanu un rēķināšanos ar savu dzīvnieku. Vai tas varēs doties līdzi? Ja nē, kas to pieskatīs? Un cik ilgi mīluli var atstāt vienu?

Saulgriežu svinēšana visbiežāk ir divu dienu pasākums, kas suņa saimniekiem nozīmē plānošanu un reizēm arī zināmu pielāgošanos. Ja suns ir atbilstoši socializēts un to atļauj vieta, svētkus var skaisti nosvinēt arī kopā. Jau gadiem ilgi svinību vietu izvēlos tādu, kur varu līdzi ņemt savu labāko draugu, bet tas, protams, uzliek zināmus ierobežojumus – pieskatīšanu, rēķināšanos ar suņa vajadzībām, bet, manuprāt, tas ir tā vērts. Suns noteikti nevar palikt mājās viens pats uz diennakti, kā tas ir iespējams ar kaķi, bet, jau kļūstot par suņa saimnieku, jādomā par to, ka nākamos padsmit gadus būs jārēķinās ar sava mīluļa vajadzībām. Protams, ir pieejamas dzīvnieku viesnīcas, kā arī ir iespēja savlaicīgi sarunāt kādu, kas suni pieskata.

Kas jāņem vērā, ja svētki tiek svinēti kopā ar suni? Pats galvenais – drošība.

 • Ja svinību vieta nav norobežota, jāatceras, ka suns ir nemitīgi jāpieskata vai tam jāatrodas pavadā, lai svešā vietā interese par apkārtni neņem virsroku un svētki nepārvēršas par izmisīgu suņa meklēšanu. Atgādinu, ka visiem suņiem ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centrā, kas nodrošina tiešu mikroshēmas numura saistību ar saimnieka kontaktiem, kā arī lieliski palīdz kakla siksnas apzīmēšana ar savu tālruņa numuru.
 • Tikpat būtiski ir rēķināties ar laika apstākļiem – jāatceras, ka suns var pārkarst. Ir jānodrošina, ka sunim nemitīgi ir pieejams svaigs dzeramais ūdens, vieta, kur patverties no tiešiem saules stariem, un sevišķi uzmanīgiem jābūt visu brahiocefālo šķirņu jeb saspiesto purniņu suņu saimniekiem, jo šiem suņiem pārkaršanas risks ir daudz augstāks, un tie var pārkarst daudz straujāk un bīstamāk.
 • Suni nekādā gadījumā nedrīkst atstāt auto salonā pat ar pavērtiem logiem, piemēram, lai ieietu veikalā. Pat ja šķiet, ka veikala apmeklējums prasīs dažas minūtes – tikpat ātri automašīnas salons pārvēršas par cepeškrāsni, un nedaudz atvērti logi nepalīdzēs.
 • Nodrošinām aizsardzību pret parazītiem! Sevišķi aktuāli, lai suns ir pasargāts pret ērcēm, kas pārnēsā vairākus suņa dzīvībai un veselībai bīstamu slimību ierosinātājus. Pirms došanās zaļumos konsultējies ar savu veterinārārstu, kurš palīdzēs izvēlēties tieši tavam sunim piemērotāko pretērču līdzekli.
 • Ja saulgriežu svinēšana plānota pie ūdens, ir jāpārliecinās, ka dzīvniekam peldvieta ir droša, ka tas neiestigs dūņās un ka krasts ir pietiekami lēzens, lai suns no ūdenstilpnes izkļūtu paša spēkiem, tomēr, tāpat kā mēs nepieskatīti nelaižam bērnus peldēt, tas pats attiecas uz suņiem.
 • Ja šķiet, ka suns ir pārkarsis, nekādā gadījumā strauji to nemet ūdenī, jo tādējādi var radīt šoka stāvokli dzīvnieka organismam. Karstumā labāk ļaut sunim saslapināt pēdas, viegli samitrināt tā apmatojumu, bet strauja iegremdēšana ūdenī nav vēlama.
 • Pēc peldēm neaizmirsti pārbaudīt suņa ādu, jo jāņem vērā, ka siltā laikā, pavilnai kārtīgi neizžūstot, ir palielināta iespēja mitruma un siltuma apstākļos veidoties ādas iekaisumiem jeb mitrajiem dermatītiem.
 • Kur svētki, tur gardi ēdieni, kas noteikti kārdinās arī suni un radīs vēlmi svinību viesiem to uzcienāt ar gardumiem no pašu galda. Diemžēl pēc katriem svētkiem veterinārajās klīnikās pieaug pacientu skaits, kas cieš no gremošanas trakta problēmām, saindēšanās un pat svešķermeņiem gremošanas traktā. Ja suns ir jutīgs, jau savlaicīgi pabrīdini svinību viesus, lai bez tavas ziņas suni ne ar ko necienā. Jāatceras, ka nepieskatīts galds un grils var būt sunim neizturams kārdinājums, tāpēc rūpējies, lai suns nevar pašapkalpoties pie galda! Jāatceras, ka tādi trekni produkti kā jāņusiers suņa gremošanas traktam un aizkuņģa dziedzerim būs smags pārbaudījums, tas pats attiecas uz šašliku. Iesaku ļoti uzmanīties no koka iesmiņiem, kas bieži tiek izmantoti grilēšanas pasākumā, jo, nonākot atkritumos, tie aizvien smaržo pēc gaļas, un ir bieži gadījumi, kad suņi tos norij.
 • Pašu sirdsmieram iesaku uz svinību vietu paņemt līdzi arī pirmās palīdzības komplektiņu sunim – jebkurā veterinārajā aptiekā nopērkamus medikamentus pret caureju, kā arī pārsējus un dezinfekcijas līdzekļus.
 • Grils un ugunskurs ir suni apdraudošas vietas, tādēļ uzmani suni, lai tas negūst apdegumus.

Var šķist, ka visi šie apdraudējumi padara kopīgus svētkus par darbu, bet nebaidies, kopīgi svētki ir skaistākais, kas var būt, pat ja tas nozīmē nedaudz uzmanīties un pielāgoties.

Kaķu saimniekiem divu dienu prombūtne no mājām ir mazāk sarežģīta, jo kaķis visbiežāk šādu laika periodu var atrasties mājoklī viens, tomēr arī šajā gadījumā dažas lietas ir jāņem vērā.

 • Vēdināšanas režīmā atstāti logi kaķim ir nopietns apdraudējums. Nekad nedrīkst atstāt kaķi mājās vienu ar šādā veidā atvērtiem logiem, ja vien tie nav aprīkoti ar speciālu drošības sistēmu, kas neļauj kaķim iekļūt atvērtajā zonā. Kaķim dabiskā interese par ārvidi var būt tik kārdinoša, ka tas mēģina tikt ārā, bieži iesprūstot, un ar pāris stundām šādā stāvoklī pietiek, lai radušies nervu un orgānu bojājumi vairs nebūtu savienojami ar dzīvību.
 • Nākamais ir parūpēties par pietiekamu ēdiena apjomu un vēl būtiskāk – ūdens pieejamību. Iesaku atstāt dzeramo ūdeni vairākos traukos, lai, ja viens, piemēram, tiek apgāzts, būtu pieejama cita dzirdnes vieta. Lielisks palīgs ir strūklakas, kur ūdens ir tekošs, jo kaķi ir ļoti kaprīzi uz sastāvējušos ūdeni un var izvēlēties labāk iztikt bez dzeršanas.
 • Tas pats attiecas uz kaķu tualeti – iesaku nodrošināt vismaz divas kaķu kastītes, jo daudzi kaķi labāk cietīsies, nekā ies uz jau lietotu kastīti, kas savukārt veicinās urīnceļu problēmas.
 • Arī dzīvoklī pastāv pārkaršanas risks. Atstājot kaķi ilgāku laiku vienu intensīvā saulē un nevēdinātās telpās, tās var būtiski uzkarst. Palīdzēt var žalūziju vai aizkaru aizvēršana, kā arī atvēsinošo paklājiņu nodrošināšana mājoklī.

Būt dzīvnieka saimniekam ir atbildība visā tā mūža garumā, katrās brīvdienās un svētkos, bet tas ir arī viens no skaistākajiem piedzīvojumiem – būt kopā ar savu dzīvnieku un lolot to katru tā mūža dienu. Lai skaisti vasaras saulgrieži!


Populārākie raksti