Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Profesionālas audzētavas nozīme

Mājdzīvnieku labsajūta • 08. Aprīlis, 2023
Izvēloties šķirnes suni vai kaķi, cilvēki noteikti pamanīs, cik atšķirīgs ir piedāvājums – kaut vai cenas ziņā. Vienas un tās pašas šķirnes pārstāvjus piedāvā iegādāties par cenām, kas atšķiras teju trīs reizes, kas bieži rada neizpratni, un kuram gan negribētos kāroto iegādāties lētāk. Tāpat sludinājumos bieži redzams, ka sunim vai kaķim ir ciltsraksti, tituli, veselības pārbaudes, savukārt citam tās pašas šķirnes pārstāvim tiek minēts tikai tas, ka abi vecāki ir tīršķirnes pārstāvji.

Kāpēc šķirnes suni vai kaķi ir svarīgi iegādāties no profesionāliem audzētājiem, pat ja cena ir lielāka?

Latvijā ir ļoti vienkārši sapārot sev piederošu suni vai kaķi un pārdot kucēnus un kaķēnus, neko nezinot par iedzimtām problēmām, slimību pārmantojamību un šķirnes īpatnībām. Pērkot dzīvnieku no profesionāla audzētāja, ir zināms izvēlētā dzīvnieka veselības un rakstura garants un prognozējamībapar. Klasisks piemērs ir vācu aitu suņi. Tiem ir ģenētiski pārmantojama slimība, ko sauc par gūžas displāziju. Pārojot šīs šķirnes suņus, audzētājam ir jāveic veselības pārbaudes abiem vecākiem, nosakot, ka nevienam no tiem nav šīs saslimšanas.

Šī informācija sniedzas pat daudzās paaudzēs, un ir ļoti būtiski nepārot suņus, kam konstatēta displāzija, jo tas nozīmē, ka bērniem ir liela iespējamība to mantot, kas savukārt nozīmē sāpīgas un neārstējamas locītavu problēmas. Katra no šīm pārbaudēm prasa finansiālas investīcijas, un kucēni būs dārgāki. Atbildīgam audzētājam ir svarīga ne tikai sava reputācija, bet arī savu dzīvnieku pēcnācēju dzīves kvalitāte nākotnē, tādēļ tas šīs pārbaudes veiks. Svarīgs aspekts ir ne tikai izskats, ko novērtē izstādēs, un veselība, bet arī raksturs. Piemēram, agresija ir pārmantojama. Sapārojot divus suņus, kuri pieder vienai šķirnei, neņemot vērā psihes noturību un rakstura īpašības, var gadīties, ka suņu raksturs absolūti neatbilst tam, kāds šķirnei piedienētu.

Izvēloties šķirnes dzīvnieku, iesaku rūpīgi izpētīt, kādas saslimšanas ir pārmantojamas, kādas ir vecāku veselības pārbaudes prasības, un nebaidīties prasīt kucēna vai kaķēna pārdevējam, vai vecākiem tās veiktas. Dzīvnieka iegāde ir milzu atbildība nākamajiem padsmit gadiem, un iegādāties dzīvnieku ar iedzimtām veselības problēmām, no kurām būtu iespējams izvairīties, ir ļoti nepatīkami. Jāņem vērā, ka, jo populārāka kāda šķirne kļūst, jo vairāk problēmu mēdz novērot, sevišķi situācijās, kad pārošana un dzīvnieku pārdošana netiek kontrolēta.

Ja sirdī iekritusi konkrēta kaķu vai suņu šķirne, ir vērts investēt sava mīluļa iegādē, iegādājoties to no profesionāla un atbildīga audzētāja, veltīt laiku izpētei un iepazīties ar šīs šķirnes pārstāvjiem, apciemot kādu, kam šāds dzīvnieks jau ir, nevis izvēlēties,

vadoties pēc izskata un zemākās cenas. Protams, ne vienmēr dārgākā dzīvnieka iegāde būs ideālas veselības un perfekta rakstura garantija, tāpat ne vienmēr par lētāku cenu iegādātais dzīvnieciņš slimos. Galvenais ir skatīties uz dzīvnieka iegādi ar lielu atbildību un kritisku domāšanu, jo tā ir dzīva būtne, kas ģimenē ienāk uz daudziem gadiem, nevis sezonāla mode prece.


Populārākie raksti