Mārcis Mitrevics

Ceļojums uz Falcu, Vācijā

Padomi • 19. Aprīlis, 2021
Nākamais vīna ceļojums ved mūs uz Vāciju. Paši vācieši ir visvairāk atvaļinājumu ceļojumos tērējošā nācija un ceturtie lielākie vīna dzērēji pasaulē. Pieļauju, ka ceļojumu ierobežojumi vāciešiem ir vēl grūtāk pārvarami, salīdzinot ar mums, jo papildus pārrobežu ceļojumiem, arī iekšzemes tūrisms Vācijā pēdējā gada laikā ir ticis ļoti ierobežots, tā kā vāciešiem izbaudīt pat savas zemes skaistās vietas tā pa īstam nav bijis iespējams. Mēs šoreiz dosimies tieši tādā ceļojumā, kurā tradicionāli dodas paši vācieši un mazāk citzemju tūristi.

Ceļamērķis - Reinzemes Palatīna grāfiste, jeb kā to populārāk pazīstam – kā Falcu. Falca ir viens no siltākajiem Vācijas nostūriem, kas nozīmē, ka pavasaris šeit pienāk ātrāk, vasaras ir siltas, pat tropiskas un pietiekami garas, lai līdztekus tradicionālajiem augļiem un dārzeņiem šeit audzētu dažādas, mums šķietami eksotiskas lietas – piemēram, kivi. Falca, kas izvietojusies paralēli Reinas upei, bet ne tiešā tās tuvumā, ir otrs lielākais pēc apjoma vācu vīna reģions, tāpēc tās ainavas galvenā sastāvdaļa ir bezgalīgi daudz vīnogulāju. Starp tiem noslēpušās daudz nelielu viduslaiku akmens pilsētiņu un mazītiņu ciematiņu, kuros joprojām dominē vēsturiskās koka apbūves.

Katrā apdzīvotajā vietā ir savi kultūras apskates objekti un notikumu kalendārs, kur bieži par centrālo notikumu tiek uzskatīts vietējais festivāls – ar parādi, tirdziņu, kopgaldiem, dejām un atrakcijām. Festivālu sezonā, kas tradicionāli sākas pavasarī un turpinās līdz pat vēlam rudenim, vai ikkatru nedēļu var atrast festivālu, kas tiek rīkots par godu visam pēc kārtas – augļiem un dārzeņiem (pie kam katram atsevišķi, piemēram saldā kartupeļa vai mārrutku svētki), protams vīnam vai kādam tradicionālajam ēdienam. Aizraujošās pilsētiņas Falcā savieno jau 1935. gadā izveidots garākais Vācijas Vīna Ceļš (www.german-wineroute.com), kas astoņdesmit piecu kilometru garumā stiepjas cauri ainaviskiem vīna dārziem un 130 apdzīvotām vietām. Galvenais tūrisma piesaistes objekts, kuru dēļ esmu jūs šeit atvedis, ir vīns un ēdiens! Ikkatra pilsētiņa vai ciems ir bagāta ar saviem vīndariem, vīna darītavām vai vīnu kooperatīviem, kuros var gan pieteikties vizītēs, gan vienkārši doties iekšā, un laipnie vīndari par nieka grašiem ļaus jums nogaršot viņu vīnus. Pieklājīgais tonis esot – no katras apmeklētās vīndarītavas doties prom ar sešpaku vietējo vīnu.

Otra iezīme - neskaitāmie krodziņi, restorāniņi, dažāda tipa ēstuvītes, bufetes, sezonālie ēdienu un dzērienu kioski un pat vesela virkne ar nopietniem augstu novērtētiem restorāniem. Piemēram slavenāko - Mišelina (guide.michelin.com/en/de/rheinland-pfalz/restaurants) zvaigžņoto ēstuvju skaits Falcā pārsniedz simtu! Ko šeit ēd? Visu to pašu, ko pie mums, ļoti daudz sezonālo augļu un dārzeņu, kā arī daudzas vietējās, mums nezināmākas receptes, kurās vairumā ietilpst cūkgaļa, aknas, dažādas desas, kartupeļi un vietējie dārzeņi. Mārrutki, sautēti kāposti, cepti sīpoli, visdažādākajos veidos pagatavoti kartupeļi, sacepumi, vietējās saldūdens zivis (pārsvarā strauta forele, zandarts vai karpa) – to visu šeit atradīsiet īpaši smaržīgu un gardu. Sezonālo produktu ēdienkartēs jāizceļ vietējie lauku labumi – sparģeļu sezona, zemeņu laiks, ķiršu svētki, plūmju, aprikožu, persiku, ābolu un bumbieru sezona – pārliecība, ka jebkas ir visgardākais tieši tajā sezonā, Falcā tiek izkopts ar visaugstāko prioritāti. Kopējā vīnogulāju platība reģionā ir gandrīz divdesmit pieci tūkstoši hektāru, katrs ceturtais vīns tiek darināts no rīslinga vīnogu šķirnes, bet Falca turklāt ir īpaši bagātīga ar vīnu dažādību, kuru citur Vācijā nenovērot. Pateicoties stabili siltajam īpašajam Falcas klimatam, šeit ar panākumiem tiek darināts liels daudzums sarkanvīnu un rozā vīnu, gan no vietējām Vācijai raksturīgām vīnogu šķirnēm, gan no starptautiski izplatītajām – piemēram, Pinot Noir. Gandrīz katrā ciematiņā atradīsiet arī vietējo sektu, jebšu dzirkstošo vīnu, darinātu no vietējām vīnogām. Kaut rīslings ir dominējošā vīnogu šķirne Falcas baltvīnos, šeit ar lieliem panākumiem tiek radīti stilīgi baltvīni arī no Pinot Blanc (Weissburgunder), Rivaner (Müller-Thurgau), kā arī no Sylvaner un smaržīgajām Gewürtztraminer vīnogām.

Slavenākais un ievērojamākais Falcas vīnu kooperatīvs ir Ruppertsberger, kura vīni plašā gammā ir pārstāvēti arī Rimi Vīna Dārzā. Šī pēdējā piebilde ir tiem, kuri negrasās atlikt šī ceļojuma gastronomiskās iespējas, bet vēlas tūlīt pat sākt rīkoties un pagatavot Falcas ēdienkartes maltīti paši savās mājās. Neatņemamai šīs maltītes sastāvdaļai ir jābūt arī autentiskam vīnam no Falcas – Ruppertsberger!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti