Mārcis Mitrevics

Sauvignon Blanc - šķirne, vīna veids vai dzīvesveids?

Vīna cienītājiem • 17. Jūnijs, 2024
Kas tad ir Sauvignon? Vai tā ir šķirne, vīna veids vai dzīvesveids? Vai Sauvignon Blanc ir no Jaunzēlandes vai Čīles, vai kādas citas vīna lielvalsts? To nesapratīs tie, kas nav atklājuši šīs vīnogas un šo vīnogu vīnu burvību, pievilcību un lietderību.

Ja domāji, ka Sauvignon Blanc ir no Jaunzēlandes vai Čīles, tad diemžēl man jāsaka — Sauvignon ir no Francijas. Ļoti iespējams, ka no Bordo, bet, iespējams, no Luāras vai kādas citas vietas vēl vairāk uz dienvidiem. Lai vai kā — tas ir franču vīns, vismaz tā tas bija pirms 500 gadiem. Mūsdienās un pie mums to neviens vairs nezina un pat nevēlas šajos jautājumos iedziļināties, tāpēc ka pie mums Sauvignon Blanc nozīmē Jaunzēlandi, Čīli vai jebkuru vietu pasaulē, no kurienes nāk šis svaigais, kā angliski saka — kraukšķīgais, zāļu un eksotisko augļu bagātais baltvīns.

Bet tagad parunāsim par to, kas tad ir Sauvignon. Vai tā ir šķirne, vīna veids vai dzīvesveids? To nesapratīs tie, kas nav atklājuši šīs vīnogas un šo vīnogu vīnu burvību, pievilcību un lietderību. Tālajā 1534. gadā pirmo reizi vēstures liecībās tika pieminēts Sauvignon Blanc kā unikāls vīns, kas bija tieši no Bordo, kaut gan pētnieki uzskata, ka šī vīnoga ir cēlusies no Luāras vai kādas citas vietas, kas atrodas tuvāk Sancerre vai Vouvray reģionam, bet savukārt citi apgalvo, ka šī vīnoga pirmo reizi savu dienas gaismu ir ieraudzījusi pašos Francijas dienvidos. Tieši tāpēc, ka francūži strīdas un turpina strīdēties par to, no kurienes ir cēlusies šobrīd pasaulē tik slavenā un iemīļotā vīnogu šķirne, citur pasaulē, it īpaši dienvidu puslodē, vīndari izmanto šīs vīnogas potenciālu vislielākajā mērā. Jaunzēlandē Sauvignon Blanc ieradās nejauši, pat eksperimentālā kārtā 1970. gadā, mēģinot radīt labākus vietējos baltvīnus. Lai kā viņiem veicās ar šo jauno vīnogu sajaukumu, galu galā izrādījās, ka Sauvignon Blanc un Jaunzēlande ir sinonīmi, jo šī vīnoga šajā vietā, šajā zemē, kur ir visintensīvākais saules starojums un vismazāk mākoņu, bet tomēr naktis ir vēsas, sniedz iepriekš cilvēcei nebijušu sajūtu gammu no vīnogām un vīna, ko rada šī pasaules nostūra vīndari.

Lai kā gribētos runāt par vēsturi, par šīs vīnogas izcelšanos, sakarībām un sadarbību, kas sniegusi mums iespēju šobrīd baudīt šādu vīnu, tomēr man jāatzīst, ka tie visi ir sīkumi, jo tas viss notiek bez mums un mēs tajā visā neko nevaram ietekmēt. Tas ir tikai tāpēc, ka vīndari visā pasaulē vienmēr meklē vislabāko un visgaršīgāko, ko var sniegt patērētājam, tātad — Tev un man.

Tieši tāpēc šeit un tagad mans pienākums ir atbalstīt un ieteikt vīnus, kurus dara no vīnogas, ko franciski dēvē par Sauvignon Blanc, kaut gan visapkārt zemeslodei ir simtreiz vairāk vietu, kuras var lepoties ar saviem Sauvignon Blanc vīniem.

Man ir gan paziņas, gan ļoti tuvi draugi, kuriem patīk baltais Sauvignon, bet visbiežāk runa ir par konkrētu reģionu, izcelsmes valsti un konkrēta stila vīnu. Tieši tāpēc es apgalvoju, ka jebkuram vīna baudītājam ir savs iemīļotais Sauvignon Blanc — vai varbūt tūlīt tāds būs.

Šobrīd Rimi vīna dārzs norisinās īpašās dienas par godu šai vīnogai — mēs svinam Sauvignon Blanc svētkus. Pievienojies un esi viens no mūsu svētku dalībniekiem!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti