Mārcis Mitrevics

Ceļojums uz Mārlboro Jaunzēlandē

Padomi • 19. Aprīlis, 2021
Uz nākamo mūsu vīnu ceļojumu galamērķi aizkļūt nebūt nav ne ātri, ne vienkārši. No Latvijas apmeklējamo vīna zemi pa gaisa līniju šķir piecpadsmit tūkstoši kilometru un tiešā satiksme loģiski, ka nav pieejama. Tātad, lai nokļūtu Jaunzēlandē, precīzāk, tās dienvidu salas ziemeļu daļā Mārlboro (Marlborough), mūsdienās jāpieiet ir radoši, piemēram, ielavoties kravas kuģī, kas dodas pēc … Jaunzēlandes vīna.

Mārlboro ir vīna mīļotāju sapņu galamērķis, jo tās viesi pirmo vīna glāzi var malkot pie vīna darītavas durvīm jau dažu minūšu attālumā no starptautiskās Blenheimas lidostas. Citi tur nokļūšanas ceļi ved caur Jaunzēlandes lielāko pilsētu un lidostu Kraistčērču (Christchurch), vai caur Piktonas ostu, atceļojot no Jaunzēlandes ziemeļu salas un tās pilsētām - Oklendas vai Velingtonas. Šajā gadījumā jau pats ceļš uz Mārlboro izrādīsies par pirmo ainavisko piedzīvojumu, šķērsojot prāmī slaveno Kuka šaurumu un pēc tam baudot satriecošo braucienu ar auto vai nesen atjaunoto seno tvaika vilcienu. Mārlboro piedāvā plaša spektra tūristu vilinājumus, tomēr divas galvenās tūrisma atrakcijas šeit ir vīns un četri tūkstoši kvadrātkilometru plašo jūras līču zona, ko apzīmē ar nosaukumu Marlborough Sounds. Lai gan tiešajā tulkojumā gribētos domāt, ka runa iet par mūzikas vai dabas skaņām, šeit tā tiek apzīmēti dziļi, dažāda platuma, sazarojušies un tālu iekšzemē iestiepušies jūras līči vai salu sadaloši jūras šaurumi. Līdzībās runājot, tos varētu nodēvēt par Jaunzēlandes fjordiem. Elpu aizgrābjošiem dabas skatiem, kuģošanas un burāšanas vietām un pārgājienu sapņu reģiona statusam vēl jāpievieno valsts lielākā akvakultūra. Šeit audzē zaļās mīdijas, moluskus, austeres, ķēniņa lasi (King Salmon) jeb čaviča, kurš tiek uzskatīts par vislabāko, veselīgāko un gardāko no visām lašu pasugām, tam pievienojot vēl vērtīgo jūras zāļu audzētavas.

Lai vēl līdz galam jūs pārliecinātu par šīs vietas neatkārtojamo pievilcību, jāpiemin šajos ūdeņos dzīvojošie delfīni, milzu rajas, pingvīni un vairāku sugu vaļi, kas dodas cauri šim ūdens pasāžām tikai sev zināmos ceļos. Ceļotājiem piedzīvojumu piedāvājumu te netrūkst – ar jahtu, kruīza kuģi, automašīnu, divriteņiem vai kājām. Vēl vairāk – arī vietējā zemūdens valstība šeit piesaista ūdens niršanas entuziastus. Par piemēru ņemsim kaut vai pasaulē visvairāk zemūdens līdēju apmeklētāko nogrimuša kuģa vraku, kruīza kuģi “Mihails Ļermontovs”, kas savu nelaimīgo reisu 1986. gadā piedzīvoja tieši vienā no jūras šaurumiem Mārlboro teritorijā. Nu re, – tā aizrāvos ar Mārlboro piesaistes objektiem, ka gandrīz aizmirsu pašu slavenāko – vīnu!

Ar savu salīdzinoši vēso, bet ļoti saulaino klimatu un vīnogulājiem ideālo vidēji ražīgo augsni, pagājušā gadsimta beigās Mārlboro pēkšņi uz pasaules vīna skatuves parādījās ar saviem izcilajiem un eksotiskajiem Sauvignon Blanc vīniem. Protams, tā nebija nejaušība – vairākas desmitgades cītīgi, rūpīgi un neatlaidīgi vīndari, enologi un selekcionāri meklēja ideālāko, tieši šim klimatam piemērotāko vīnogu šķirni. Viņu izpēte un atklājums ir padarījusi Jaunzēlandi par vīna valsti ar vislielāko Sauvignon Blanc īpatsvaru. Šķietami neatkārtojamas ir Mārlboro baltā Sauvignon īpašības, kurā Francijas Luāras elegance savijas ar eksotiskām smaržām un kraukšķīgi zaļu svaigumu. Taisnības labad jāatzīmē, ka Mārlboro, kas sastāda gandrīz divas trešdaļas no valsts vīna ražības, absolūti nav vienīgais Jaunzēlandes vīna reģions, kurā tiek darināti slaveni Sauvignon Blanc vīni – tādi reģioni šajā valstī ir vismaz septiņi. Tāpat jāpiemin, ka bez baltā Sauvignon, Mārlboro vīna darītavas piedāvā plašu vīnogu šķirņu klāstu, sākot no izsmalcinātā Pinot Noir, raksturīgiem Chardonnay, aromātiskajiem Riesling un Gewürztraminer, īpašajiem Gruner Veltliner un Viognier, un pat karstumu mīlošajiem Syrah un Tempranillo – katram vīnam ir sava vieta Mārlboro vīna kultūrā. Trīs lielākie Mārlboro vīna apgabali šeit ir Wairau, Awatere un Dienvidu (Southern) ielejas – katra ar savu atšķirīgu mikroklimatu un vīnu stilu iezīmēm. Daudzo vīnu ceļojumu piedāvājumā Mārlboro atklāsiet desmitiem profesionālu, bet tai pat laikā tūristiem neparasti draudzīgu un viesmīlīgu vīndarītavu. Papildus tam – lielā skaitā no tām piedāvā arī ēdināšanu, kas savienojumā ar pašu ražotajiem vīniem, plaši pieejamām jūras veltēm un nacionāli izplatītākā lopkopības veida – aitkopības produktiem, padarīs vīndarītavas vizīti par īstu gastronomisku piedzīvojumu.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti