Mārcis Mitrevics

Mēs «iesakām» jums piemērotu vīnu!

Padomi • 28. Novembris, 2019
Katrā veikalā, diemžēl, nav iespējams nolīgt vīnzini, kurš spētu vienlaicīgi visiem Rimi Vīna dārzs apmeklētājiem ieteikt vīnu, vadoties no katra pircēja izvēlētā ēdiena vai notikuma, kuram par godu vīns tiek pirkts

Es pats arī, diemžēl... vai par laimi, neesmu Ziemassvētku vecītis, kurš vienlaicīgi varētu aplaimot ikvienu, tāpēc lielākajos Rimi veikalos jūs sastapsiet labākajā gadījumā tikai manu bildi un šur tur pamānāmus uzrakstus – vīnzinis iesaka... BET, mēs esam izveidojuši informācijas kanālu, kā nodot jums informāciju, kādu vīnu jums vislabāk izvēlēties, tikai ir mazliet ciešāk jāieskatās vīna plauktos. Šoreiz skatieties
ne uz pašiem vīniem, kas pats par sevi jau ir baudījums jūsu skatienam, bet gan uz cenu zīmēm zem tiem! Šeit mēs katram vīnam norādām vairākus vīna stila noteicošos raksturlielumus – vīna salduma pakāpi, vīnogu šķirni, ja tādu norāda ražotājs vai reglamentē konkrētā izcelsmes vieta, vēlamo vīna pasniegšanas temperatūru un pat ēdienu piktogrammas, kas dod pircējam iespēju saprast virzienu, kāda ēdiena saderībā varam ar konkrēto vīnu raudzīties. Bet tas vēl nav viss. Mēs esam pietiekoši drosmīgi visus vīnus sadalījuši piecos vīna stilos, pamatojoties uz to aromātu, garšu un tekstūru. Drosmīgi, jo šeit esam ielavījušies katra cilvēka individuāli subjektīvajā vīna novērtējumā. Mēs to ieviesām jau pirms aptuveni gada, bet runājot ar Rimi Vīna dārzs apmeklētājiem, kā arī ar preču izvietošanas speciālistiem veikalos, esmu secinājis, ka daudzi no jums šo mazo vīna izvēles “špikerīti” nav pamanījuši. Es vēlreiz jūs aicinu izmantot mūsu cenu zīmēs iestrādāto krāsaino vīna stila joslu. Iesaku vīna izvēlē vadīties pēc izslēgšanas un polarizācijas principa. Tātad, ja vīns, kuru nolūkojiet Rimi Vīna dārzā, ir atzīmēts kā Svaigs, tas visticamāk nebūs vienlaicīgi arī Intensīvs.

Aromātisks vīns. Ja aromātu buķete ielaužas Tavās nāsīs jau no uz galda stāvošas vīna glāzes, nemaz tai nepietuvinot degunu, ja vīna glāze smaržo kā krāšņs vasaras ziedu pušķis vāzē uz galda, tad tas noteikti ir Aromātisks. Papildus izteiktajiem ziedu aromātiem, ļoti bieži Aromātiska vīna smarža atgādina svaigas vīnogas, piemēram, no muskatvīnogām darinātie vīni.

Svaigs vīns. Daudzos jaunos, svaigos baltvīnus, kuru aromāti ir neuzkrītoši un nav agresīvi un kurus būtu ieteicams baudīt, jo jaunākus, jo labākus, mēs dēvējam par Svaigs vīns.

Intensīvs vīns. Vīni, kuriem piemīt kāda vai vairākas sekojošas īpašības – vīni ar augstu alkohola saturu, tātad stiprie un stiprinātie vīni; tādi, kuri pirms nonākšanas veikalu plauktos ir ilgstoši izturēti, tādejādi papildus sākotnējām smaržas un garšas īpašībām, tajos ir attīstījušās papildus smaržu un garšas īpašības, ko rada vīna mijiedarbība ar mucu vai mikrobioloģiskie procesi, kuri norisinās vīnam ilgstoši nobriestot pudelēs; vīni, kuri ir darināti no žāvētām vīnogām, ekstremāli ilgi izturot vīnogu miziņas kontaktā ar šķidrumu vai karsētas vīnogu sulas, kā arī tādi vīni, kuri ir darināti no vairāku vīnogu šķirņu sajaukuma, kā rezultātā iegūstot kompleksas, daudzšķautņainas smaržu buķetes vīnus ar piesātinātu un pilnmiesīgu garšas struktūru.

Augļains vīns. Tas ir mūsu pieņemts apzīmējums vīniem, kuru galvenā, uzkrītošākā īpašība ir augļu un ogu aromātu kopums un sulīga, augļus vai ogas atgādinoša garša. Augļains šajā gadījumā nenozīmēs noteiktu augļu saldumu vai ogu skābumu, bet jebkurā gadījumā šādi augļus un ogas atgādinoši vīni var šķietami likties mazliet saldeni.

Maigs vīns. Ar šo apzīmējumu Maigs vīns es saprotu tādu vīnu, kurā ir no visa pa druskai un nepārspīlēti – neuzbāzīgi aromāti, ne pārāk augsts skābums, ne pārāk liels alkohola stiprums, sarkanvīniem neuzbāzīgs un samtains ziedu tējas tanīnu sīvumiņš, sabalansēts salduma/skābuma līmenis un mierīga, noapaļota garša, bez kādas noteiktas garšas īpašības nomācošas agresivitātes.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti