Liene Zemīte

Pēc baltās ziemas – krāšņs pavasaris!

Padomi • 23. Marts, 2021
Daba mūs šogad lutina: tik skaista bija aizvadītā ziema, un šobrīd ārā aizvien ilgāk ir gaišs, kas liecina, ka pavasaris tuvojas. Vieni no pavasara gaidītākajiem svētkiem noteikti ir Lieldienas. Man ļoti patīk  tieši Lieldienu gaidīšanas laiks, jo tas nozīmē, ka pavasaris tuvojas un daba mostas. Gribas vairāk iziet ārā, ieelpot, sajust dabu.

Lai mājās ienestu Lieldienu un pavasara sajūtu, var mežā saplūkt zariņus, kurus siltā ūdenī izplaucēt. Gaidot Lieldienas, man gribas sakopt un iztīrīt māju pamatīgāk nekā citām reizēm, siltā laikā nomazgāt logus un izmazgāt aizkarus, lai, Lieldienām un saulei atnākot, māja spīd un laistās. Ja mājās ir gana daudz vietas, jau šobrīd kastēs var sasēt tomātu un gurķu sēklas, salātus un dīgstus un sagaidīt pavasari ar jau izdīgušiem stādiņiem. Uz palodzes izaudzēti dīgsti ir īsts vitamīnu lādiņš un brīnišķīgs papildinājums salātiem, brokastu maizītēm un zaļajiem kokteiļiem.

Lieldienu gaidīšanas laiks man ir arī lielais gavēnis, kad atsakos no saldumiem un alkohola – ēdiena un dzērieniem, kas saistās ar svētkiem un svinēšanu. Vairāk laika cenšos pavadīt ar sevi un savām domām, un man ļoti palīdz joga. Tā sakārto prātu, nomierina domas un vairo harmoniju. Lieldienu un pavasara gaidīšanas laikā, manuprāt, vislabāk var noķert mieru un iekšējo līdzsvaru un sataupīt to visam gadam.

Ēdienus Lieldienu galdam neplānoju ļoti laicīgi, to parasti daru pēdējā nedēļā. Tad arī gavēnis tuvojas beigām, un tad iekšēji ir visvairāk skaidrs, ko tad kārojas šajās Lieldienās. Manās mājās tā noteikti nav pārēšanās un galdi, kas lūst no ēdiena pārpilnības. Gluži otrādi – es drīzāk sevi un savējos palutināšu ar kādu smalkāku ēdienu un našķi, bet mazos daudzumos, tā, lai to var izbaudīt un rodas sāta sajūta nepārēdoties.

Protams, Lieldienas manās mājās nav iedomājamas bez krāsotām olām, tās parasti krāsojam iepriekšējā dienā, un Lieldienu rītā parasti iet vaļā olukaujas visstiprākās olas meklējumos. Lieldienu brokastis noteikti sastāv no vārītām olām, ēdot tās vienkārši ar sāli un maizīti, ar kādu gardu avokado salsu vai svaigu dārzeņu salātiem. Starp citu, manā ģimenē ļoti lielā cieņā ir vienkāršas vārītu olu maizītes. Apgrauzdēju ciabatta maizīti, uzsmērēju sviestu un virsū lieku vārītas olas šķēlītes. Garšo lieliski!

Kad biju maza, krāsojām ļoti daudz olu, un tad tās, protams, palika pāri, Lieldienu rītā neapēstas. Tad nu vajadzēja likt lietā izdomu un gudrot, kā novārītās olas izmantot. Pirmais ēdiens, kas nāk prātā, ir pildītas olas ar majonēzi un sinepēm. Klāt var pievienot apceptu kraukšķīgu bekona šķēli, plānu mazsālīta vai kūpināta laša strēmelīti vai nelielu piciņu sarkano ikru. Otrs ēdiens noteikti ir rasols, kas garšo visiem un vienmēr, un, pat ja pagatavota milzīga bļoda, tas apēdas ātri. Ja negribas salātus ar gaļu, var pagatavot siera salātus vai siļķi kažokā. Un, ja arī šajos ēdienos visas krāsotās olas neizdodas iemānīt, jāvāra skābeņu zupa. Skābs krējums un vārītas olas lieliski papildina šo ēdienu.

No saldajiem ēdieniem Lieldienām piestāv maize – slavenais Lieldienu kuličs, Lieldienu kēkss, mazās Lieldienu smalkmaizītes ar ieceptu krustiņu. Manā bērnībā mamma vienmēr cepa siltas kanēļa un magoņu maizītes. Tās smaržoja pa visu māju un vakaru bieži vien nesagaidīja. Mana saldā ēdiena Lieldienu garša ir manis pārveidotā Lieldienu pasha – biezpiena kūka ar daudz riekstiem, marmelādi un žāvētiem augļiem. Tā jau nemainīgi ilgus gadus ir mans Lieldienu deserts.

Uz mana Lieldienu galda vienmēr ir pavasara ziedi – tulpes, narcises, sveces, galds tiek klāts maigos pavasarīgos toņos. Tā es svinu Lieldienas un pavasari. Bet kādas pavasarīgas receptes un padomus Lieldienu svētku galdam izlolojusi visa Gardēžu komanda, uzzini nākamajās lappusēs!


Populārākie raksti