Ilze Auzere

Kas laimīgi čalo, tas līksmi dēj!

Padomi • 19. Marts, 2020
VISOS LAIKOS NEATBILDAMS IR BIJIS JAUTĀJUMS: KAS PIRMĀ – VISTA VAI OLA? ŠOREIZ MAN IR ATBILDE – VISTA!

VIESOJOS OLU FERMĀ SPRĪDĪŠI OGRES NOVADĀ UN TIEKOS AR SAIMNIEKU ARTI GALEJU, KURŠ 2012. GADĀ UZSĀKA OLU BIZNESU, IEGĀDĀJOTIES 350 VISTIŅAS, UN PĀRVEIDOJA VECU KOLHOZA CŪKU KŪTI PAR VISTU KŪTI. ŠOBRĪD SPRĪDĪŠOS IR DIVAS LIELAS KŪTIS AR PALĪGTELPĀM, KUR MĪT 4600 DĒJĒJU, IK DIENU IEPRIECINOT SAIMNIEKU AR 3600 SKAISTĀM, LIELĀM OLĀM.

ILZE JURKĀNE: REDZU, KA PRET SAVĀM VISTIŅĀM IZTURATIES AR LIELU PIETĀTI UN RESPEKTU. VAI TAS IR SVARĪGI, LAI VISTAS BŪTU LAIMĪGAS?

ARTIS GALEJS: Protams! Redzat, tāpat kā tagad, es vienmēr pieklauvēju pie kūts durvīm, lai vistiņas nesatrauktos. Viņas ir jābrīdina, ka nāk ciemiņi. Paveram durvis – dāmas līksmi čalo. Tātad vistas ir veselas un priecīgas! Un kā gan citādi, jo viņas nav krātiņos, brīvi dejo pa kūti. Viena otru neknābā. Ja, ieejot kūtī, tur valda klusums, kaut kas nav kārtībā. Un vēl, jūs jūtat, labi koptai kūtij jāsmaržo pēc tīrības – tad arī vistas jūtas labi. Kad laika apstākļi un Pārtikas un veterinārais dienests ļauj, viņas skraida laukā. Pašlaik nedrīkst putnu gripas dēļ.

I. J.: KAS VĒL BEZ LAIMES VAJADZĪGS, LAI VISTAS DĒTU VISAUGSTĀKĀS KVALITĀTES OLAS?

A. G.: Apartamenti un dzīvesveids ir ļoti svarīgi. Tomēr tikpat svarīga ir vistu ēdienkarte. Barību Sprīdīšos ražojam paši. Tā sastāv no kviešiem, miežiem, auzām un zirņiem, ko paši arī audzējam. Klāt piepērkam kukurūzu, saulespuķu spraukumus, kaļķi, soju, rapšu eļļu un mikroelementu kokteili. Barības smarža atgādina lauku pļavas aromātu – tādu ēdot, izdodas izcilas olas! Mēnesī vistas un cāļi kopā apēd apmēram 15 tonnu barības. Vasarā pļaujam un pievedam svaigu zāli, kad pastaigu laukumos augusī zāle ir noēsta, rudenī piebarojam arī ar laukos augošajiems dārzeņiem – kāpostiem un burkāniem.

Tāpat ir svarīgi iegādāties vislabākās jaunās vistas vai cālīšus. Pērkam gan Polijā, gan tepat Balticovo. Savukārt Balticovo no mums iegādājas augstākās kvalitātes olas. Jāņem vērā arī vistu vecums. Vistiņas dēj optimāli, kad ir 40 līdz 50 nedēļas vecas. Vistas pie mums dzīvo līdz 90 nedēļu vecumam, bet dažas saimes ir nodzīvojušas līdz pat 108 nedēļām. Tas, ja pietiek vietas. Tad tās pārdodam vai atdāvinām cilvēkiem, kuri vēlas turēt vistas savās saimniecībās. Vistiņas aiziet no Sprīdīšiem pašas savām kājām, jo gaļu netirgojam. Toties mums vienmēr pietrūkst olu! Pieprasījums pēc Sprīdīšu olām ir lielāks, nekā spējam saražot. Tāpēc tagad ceļam jaunu kūti. Mērķis ir trīs četru gadu laikā uzaudzēt ganāmpulku līdz 10 000 vistu. Tas būtu ideāli.

I. J.: KĀ VEIKALĀ ATPAZĪT VISLABĀKĀS OLAS?

A. G.: Veikalos olas tiek pārdotas ar marķējuma kodu no 0 līdz 3. Atzīme 0 nozīmē, ka vista ir barota ar bioloģiski sertificētu barību un turēta brīvos apstākļos, 1 – brīvas turēšanas apstākļos dētas olas (vista brīvi pārvietojas pa kūti, tup laktā pa nakti un bauda āra pastaigas), 2 – kūtī dētas olas (vistas dzīvo kūtī, brīvi pa to pārvietojas, bet ārā gan netiek) un 3 – sprostos dētas olas. Vislabākās ir ar kodu 0 un 1, ko dējušas laimīgas vistas. Sprīdīšu olas ir marķētas ar 1, jo dētas brīvās turēšanas apstākļos.

I. J.: KĀDA IR IKDIENA SPRĪDĪŠOS?

A. G.: Mums ir deviņi darbinieki, kuri strādā ar lielu precizitāti, mīlot savu darbu. Kolektīvs nemainās, tāpēc esam kļuvuši par draudzīgu komandu.

Pirmais solis ik dienu ir savākt olas. To darām divas trīs reizes dienā. Vistām ir iemācīts dēt speciālās ligzdās, lai būtu vieglāk olas savākt. Jaunās vistas gan vēl kādreiz atļaujas kādu olu atstāt, kur pagadās.

Tad savāktās olas tiek notīrītas un sašķirotas. A kategorijas olas (svaigas vistu olas, kuras nav uzglabātas aukstumā un kuru čaumala ir tīra, nebojāta, nemazgāta) tiek marķētas ar kodu 1. Tad tās fasējam, atzīmējam derīguma termiņu un sūtām uz veikalu noliktavām. Derīguma termiņš ir 28 dienas no izdēšanas brīža. Parasti olas nokļūst veikalos trīs dienu laikā, bet, ja ir ļoti liels pasūtījums, rīta dējums var būt veikalā jau tās pašas dienas pēcpusdienā. Kamēr apjomi vēl nebija tik lieli, 2013. gadā, Sprīdīšu olas bija nopērkamas Rimi Klēts nodaļā lielajos veikalos, bet kopš 2016. gada tās ir visā Rimi tīklā.

Vēl viens svarīgs darbs ir skrupuloza kūts tīrīšana ik nedēļu, sevišķi pirms jauno vistu ierašanās. Tad kūti būtībā izjaucam un iztīrām pa dēlītim vien, veicam nopietnus mazgāšanas un dezinfekcijas darbus, pēc tam samontējam kūts aprīkojumu atpakaļ, ieliekam jaunus pakaišus, un kūts ir gatava uzņemt jaunas iemītnieces!

I. J.: VAI OLAS IR VIENĪGAIS SPRĪDĪŠU PRODUKTS?

A. G.: Ja ir olas, var ražot arī majonēzi! Un to mēs arī kopš 2017. gada darām kopā ar VSL Pārtikas grupu. Mūsu klasiskās majonēzes sastāvā ir olas, rapšu eļļa, sāls, cukurs un etiķis – bez jebkādām mākslīgām piedevām. Plānojam ražot arī vegānisko majonēzi, kurā būtu tikai eļļa, sinepes, kokosriekstu piens, cukurs un sāls. Tā ka apstāties pie sasniegtā negrasāmies: turpināsim audzēt laimīgas vistas, kas dēj izcilas olas, un tiekties uz jauniem apvāršņiem.


Populārākie raksti