Kārlis Matisāns
Rimi Bērniem eksperts, fitnesa treneris

Rotaļu laukumā basām kājām? Jā!

Padomi • 28. Jūlijs, 2023
Vasara ir laiks, kad varam izbaudīt īstu brīvību, netuntulējoties biezās jakās, šallēs, un, ja vēl ir iespēja izdzīvoties basām kājām, – laime pilnīga! Īpaši bērniem, kuri gatavi pat rotaļu laukumā kāpelēt bez apaviem. “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns uzskaita, kādi ir ieguvumi, ja bērns rotaļu laukumā dzīvojas basām kājām.

“Cilvēka ķermenis ir radīts kustībai, tāpēc katrs mirklis, ko bērni pavada basām kājām, ir vērtīgs, jo apavi ierobežo kustības,” teic speciālists un piebilst –

mūsdienu modes standarti paredz, ka cilvēka pēda ir šaura, lai gan patiesībā anatomiski pēdas priekšpuse ir teju divas reizes platāka nekā papēdis.

Rezultātā, valkājot modernos, veikalos pieejamos apavus, kuru purngals ir vienādā platumā ar papēža daļu vai pat šaurāks, mēs savas un arī bērnu kājas tajos iespiežam.

Basām kājām rotaļu laukumā – 3 galvenie ieguvumi:

  1. Mazam bērnam ir visaugstākā kustību daudzveidība, tāpēc svarīgi dot brīvību pēdām.
  2. Tas attīsta dažādas maņas, bērns izzina, izjūt pasauli. Piemēram, apgūst to, cik stabili viņš var justies uz kādas virsmas. Piemēram, bez apaviem uz slidenas virsmas bērns daudz ātrāk sajutīs bīstamību nekā tad, ja viņš būs apavos. Un šīs jutīgās maņas ar laiku notrulinās.
  3. Rotaļu laukums, tāpat kā mājas vide, ir labs sākums, lai radinātu bērnu dzīvoties bez apaviem. Tas palīdz nostiprināt pēdu ādas aizsargspējas, kā arī ir laba plakanās pēdas profilakse, jo nostiprinās gan potītes locītava, gan pēdas garenvelve (arka), gan saites un muskuļi.

Samazina fizioterapijas nepieciešamību!

Kā norāda eksperts, rotaļu laukumi ir vide, kur bērns ļaujas savai iztēlei. Viņš skries, riņķos, lēkās, priecāsies par jebko, ko redz.

Rotaļu laukumos bērniem ir vislielākā kustību daudzveidība, un visbiežāk bērns katru reizi tās arī izmanto – visas kustības, kuras cilvēka ķermenis ir spējīgs veikt: skriešana, lēkšana, rāpšanās, karāšanās pie kāda stieņa vai koka zara utt.

“Ja bērns visas šīs kustības varēs darīt neierobežotā amplitūdā, tostarp kustināt un vingrināt pēdas, tas samazina nepieciešamību pēc papildu vingrinājumiem pēdu nostiprināšanai. Bērnam ir vajadzīgi labi apstākļi, lai varētu lietot savu ķermeni un fiziski ļoti labi attīstīties,” uzsver Kārlis Matisāns.

Tieši tāpēc vasarā, esot rotaļu laukumā, vajadzētu būt normai, ka bērna pēdas ir brīvas, nevis iespiestas ciešos apavos vai pat zeķēs un apavos.

Un kā ar drošību?

Visbiežāk bērnu rotaļu laukumos ir mīksts segums un tajos aizliegts ienest ēdienus, lai nepiegružotu un tādējādi bērnus neapdraudētu arī kādi kukaiņi, tostarp lapsenes, kā arī nebūtu riska, ka tiks saplēsta kāda stikla pudele vai zemē nemētāsies plastmasas trauku atlūzas, kas arī ir gana asas, lai bērns savainotos.

Uzmanīgi karstā laikā!

Visbiežāk rotaļu laukumos ir gumijoti segumi, kas svelmē var diezgan pamatīgi sakarst, tāpēc jābūt uzmanīgiem.

Tā kā apavu galvenā funkcija ir pasargāt pēdas no bojājumiem, ieteicami ir tā sauktie baskāju apavi.

Tie ir plāni, mīksti, viegli un lokani, tāpēc pasargā pēdu, bet to neierobežo. Bērns, soļojot pa dažādu segumu virsmām, izbaudīs to pašu, ko basām kājām – gan maņu jeb sajūtu, gan kustību ziņā.

“Apavi pasargā pēdas no mehāniskiem bojājumiem – skrāpējumi, dūrieni. Tāpat apavi pasargā arī brūces no infekciju uzņemšanas. Vēršu uzmanību, ka ar šo pārspīlēt nevajag, jo karstā vasarā apavos un zeķēs pēdas izsūt, āda sviedros izmirkst un paliek mīksta. Ieteicams ļaut brīdi ādai atgūties pirms bradāt pa asumiem, čiekuriem, jo ar izmirkušu, mīkstu ādu dabīgs segums bērnam sajūtās būs nepatīkams,” norāda Kārlis Matisāns.


Populārākie raksti