Mārcis Mitrevics

Spānijas jaunumi

Padomi • 28. Novembris, 2019
Treixadura, jeb latviskojot -treisadura. Treisadura – ārpus Galīcijas un Portugāles nepazīstama vīnogu šķirne, tradicionāli vienmēr tikusi izmantota reģionālo balto vīnu kupāžās.

Tieši šobrīd vīndari no Galīcijas ainaviski krāšņākā reģiona Ribeiro treisaduru piesaka kā vienas - mono vīnogu šķirnes vīnu. Ribeiro – pasakaini skaista vieta ar ielejām, nogāzēm un terasēm, kā nosētām ar vīnogulājiem un ozolu, priežu un riekstkoku mežiem. Mana kontaktpersona Galīcijas vīna kooperatīvā ir kāda dāma no Veronas, kas man reiz teica: “Man šķita, ka Itālija ir pati skaistākā zeme, pirms es iemīlēju Galīciju un Ribeiro!”

Ikvienam Pinot Grigio un Sauvignon Blanc mīļotājam es iesaku pamēģināt Verdejo.

Šīs šķirnes vīnogas bija ilgstoši atstātas novārtā, līdz tās jaunā veidolā pacēla MarquezdeRiscal20.gs.septiņdesmitajos gados, radot jaunu Verdejo vīna stilu. Mana pieredze ar Verdejo ir šāda: pirms gadiem piecpadsmit automašīnā traucoties pa Spānijas ātrgaitas šoseju, es pamanīju zīmi, ka nākamajā nobrauktuvē ceļš ved uz Ruedu. Nogriežoties no lielceļa, pēc brīža jau iebraucām mazā pilsētiņā ar vienu centrālo ielu un senām divstāvu ēkām abās ielas pusēs, kas mijās ar saimniecības ēkām un vīnogulājiem. Piestājām pie vienīgā acīm redzami vaļā esošā bāra atrast ko atvēsinošu. Vienkārši iekārtotajā telpā neatradās nekas cits kā parasta koka bāra lete, daži galdiņi ar ķeblīšiem, pie sienas vietējā futbola kluba karogs, un pie griestiem karājās ducis vītinātu cūkas kāju. Mans gids ar bufetnieku (saprotama lieta, ka viņš nesaprata nevienu citu kā savu mātes valodu) pārmija dažus vārdus, un jau pēc mirkļa mums priekšā tika celta norasojusi pudele Verdejo, divas dažāda lieluma glāzes, trīs šķēlītēs (uz diviem) puscietāsiera(vēlākuzzināju,kakazas) un šķīvis ar caurspīdīgās šķēlītēs sagrieztu vītināto šķiņķi Jamon Iberico. ... Verdejo pudele beidzās pirmā...

Terra Alta – Katalonijas apgabals ar klinšainiem kalniem un ielejām, vecām viduslaiku pilsētiņām un tempļiem. Pablo Pikaso savos agrīnajos darbos (pirms dižgars pilnībā pievērsās kubismam un abstrakcionismam, redzot un krāsojot uz saviem audekliem “citādu” pasauli) daudzkārt atainojis Terra Alta ainavas un cilvēkus – tieši tur slavenais mākslinieks ir pavadījis iedvesmas pilnas vairākas vasaras. Vilamar – tas ir ekspresīvs, Terra Alta minerāliem bagātās klinšainās augsnes un vīndara meistardarba atspoguļojums.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti