Mārcis Mitrevics

Tēva sapņi, kas piepildās

Padomi • 03. Novembris, 2021
2012. gadā saņemot pirmo savu prestižo vīndara balvu – Gada Vīndaris ietekmīgā ASV vīna žurnāla vērtējumā, Žerārs Bertrāns (Gerard Bertrand) uzrunā teica šādus vārdus: “Savu pirmo vīna ražu es atceros, kad man bija desmit gadi. Tēvs mani uzrunāja, sakot, ka es esmu laimīgais – kad man būšot sešdesmit, es piedzīvošot jau piecdesmito ražu!”
 

Žerāru tēvam bija divi sapņi par dēlu – izaudzināt to par atzīstamu regbistu un iemācīt viņam mīlēt pašu zemi. Pirmo tēva sapni Žerārs sasniedza divdesmit gadu vecumā – ceļot virs galvas Francijas Regbija Kausu. Otrā sapņa realizēšanai tēvs diemžēl paspēja iedot tikai tik, cik spēj jauns, profesionāls regbija spēlētājs atelpas brīžos no lielā sporta, uzsūkt no ģimenes vīna dārza un tēva darbiem vīndarītavā. Divdesmit divu gadu vecumā, pēc tēva bojāejas traģiskā autoavārijā, Žerāram nācās pieņemt svarīgāko dzīves lēmumu – atteikties no vīnadārza par labu uzlecošai regbista karjerai vai atteikties no sporta slavas un turpināt tēva dabu. Jaunības spēka un pašpārliecinātības vadīts jaunais “Le Grande” (jā, tieši šāda “Lielais” ir viņa regbista iesauka) apņēmās darīt abus – turpināt sasnigt sportiskos mērķus un vadīt vīna saimniecību, kas arī vairāk vai mazāk viņam izdevās nākamos septiņus gadus, līdz vadzis bija pilns… No izdegšanas sindroma un ļoti nopietnām veselības problēmām viņu izglāba kāds pieredzējis Narbonas homeopāts un to Žerārs pieņēma par zīmi, ka IR LAIKS pilnībā pievērsties zemei, vīnogām un ilgtspējībai.

Šoruden, kad Žerārs novāc savu jau 46 vīnogu ražu, es ticu ka tēva otrais sapnis ir piepildījies visaugstākajā mērā. Gerard Bertrand ir neskaitāmu balvu un atzinību ieguvis vīndaris, kurš visu pirms ir pilnībā mainījis uztveri par Langedokas vīnu kvalitāti, kuru sauc par mūsdienu ilgtspējīgās un biodinamiskās vīnkopības spēcīgāko vēstnesi un par kuru apgalvo, ka viņš ir cilvēks, kurš IR mainījis pasauli.

Žerāra ticība, uzņēmība un pastāvīga zinātkāre, apvienojumā ar talantu un godīgu attieksmi pret visiem, bet dabu pirmkārt, ir par pamatu vīna kompānijai, kas šobrīd apsaimnieko 14 saimniecības – pilis, muižas, pakalnus, lauku īpašumus vai kādu dārzu ar mazu kūtiņu, ar tajā dzīvojošu ēzeli, kas palīdz dārza apsaimniekošana un citiem mājlopiem, kas dzīvo šajā dārzā.

Pievēršoties tikai un vienīgi zemei un vīnogām, Žerāram nepietika ar ģimenē iegūtām zināšanām un tradīcijām – izbijušais draudīgi lielais regbists sēdās skola solā, lai apgūtu vīnkopību visaugtākajā līmenī. Grūti iedomāties vēl labākus skolotājus, kādi ir bijuši Žerāram par tādiem viņš sauc vīndari no pasaulē slavenākā Burgundijas saimniecības Domaine Romanee Conti un Pomerol Chateau Petrus. Ja skaita kopā pa visiem šiem īpašumiem, tad ir grūti atrast kādu – ar ilgtspējību saistītu sertifikātu, kāda Žerāram nav – sākot ar prestižāko DEMETER biodinamiskās saimniecības atzinumu un beidzot ar Bitēm Draudzīgas vides apliecinājumu. Kompānijas portfelī atrodami vismaz 160 unikāli vīni, katrs ar savu īpašo pievienoto vērtību – vienalga vai tas ir diversificētās lauksaimniecības atzīts “vienkāršs” vietējo vīnogu vīns pa 5 eiro vai kāda no retajām 200 eiro pudele eliksīra, kas nākusi no biodinamiskās vīnkopības pielūgsmes vietas (Clos d’Ora, kas tulkojumā no latīņu skanētu kā Pielūgsme). Star citu – tieši šo dārzu palīdz apstrādāt ēzelis. Bet ne jau apbalvojumi vai vīnu skaits ir Žerāra īstais dzīves dzinulis. Viņa misija ir pēc iespējas vairāk saimniecību pārvērst atpakaļ pie patiesas un dabiskas, tikai zvaigžņu, Zemes un Mēness kalendāram pakārtotas saimniekošanas, kas ir vienīgais ceļš nodrošināt ilgtspējību gan planētai, gan civilizācijai. Stāstot par nepieciešamību dzīvot uz strādāt biodinamiski, Žerārs uzsver, ka nepietiek vienkārši pārtraukt zemes apstrādāšanā lietot pesticīdus un pāriet vīna dārzā uz mēness kalendāru un dabīgu mēslojumu. Ir jāmainās visai saimniecībai un apkārtnei – visam ir jābūt dzīvam un daudzveidīgam. Bet galvenais - pašam ir jābūt gatavam un jātic, ka zvaigznes Tev un Taviem vīnogulājiem dos īsto dabas spēku un tikai tad tas atnāks pie Tevis.

Iepazīstot tuvāk šo stāstu, kurā mums pašiem ir iespēja piedalīties un domājot par to kas tad īsti ir Žerārs Bertrāns, man nāk prātā tikai viens vārds – Pravietis…

Vīn kataloga publicēšanas dienā seši unikāli Žerāra vīni tiek iekrauti autovilcējā Francijas dienvidos, lai brauktu uz Rīgu un jau pēc nedēļas, kā saule uzaustu mūsu Rimi Vīna Dārzā.

Sagaidam saullēktu labākā pasaulē!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti