Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Vai suņi un kaķi var sadzīvot zem viena jumta?

Padomi • 19. Marts, 2024
Ļoti daudzi suņi un kaķi dala mājokli bez problēmām, tie spēj sadzīvot un ir draudzīgi. Suns un kaķis ir gana pretējas sugas, tāpēc to mijiedarbības var būt dažādas. Katram indivīdam ir savs temperaments, kas lielā mērā ietekmē un nosaka to, kā dzīvnieks uzvedīsies un vai tas būs spējīgs sadzīvot ar citas sugas pārstāvjiem.

Temperamentu ir iespējams noskaidrot no dzīvnieku audzētājiem, kuriem ir pieejams dzīvnieka ģimenes koks un uzvedības raksturojums. Parasti dzīvnieki ar līdzīgiem temperamentiem sadzīvo harmoniski.

Ja kucēns un kaķēns uzaug kopā, tie jau ir dabiski pavadījuši viens ar otru pietiekami daudz laika, lai sarastu. Šādos gadījumos suņi un kaķi ne tikai pacieš otra kompāniju, bet arī spēlējas, dala guļvietu u. tml.

Tomēr, ja suns vai kaķis ģimenē jau ir ieņēmis savu vietu un pēkšņi saimei pievienojas jauns kustonis, būtu nepieciešams ievērot pāris noteikumu, kas nodrošinās pēc iespējas veiksmīgāku kopdzīvi.

Pirmā iepazīšanās kaķim un sunim

Iepazīstinot suni ar kaķi, neatstāj tos divatā bez uzraudzības. Dzīvnieks tavā klātbūtnē noteiktās situācijās var uzvesties citādi nekā tad, kad saimnieka nav blakus. Ja iepazīšanās fāzē abi dzīvnieki ir atstāti bez uzraudzības, ne vienmēr pierādījums par abu strīdu ir fiziski redzams. Arī sitiens vai uzbrukuma mēģinājums var viest bailes no pāridarītāja un pavadīt dzīvnieku visu tā mūžu.

Kad pirmo reizi iepazīstini suni ar kaķi, jānodrošina, lai abi atrodas vienā acu līmenī un lai neviens no dzīvniekiem nejūtas apdraudēts. Noteikti jāpasauc kāds palīgs, lai abus varētu jebkurā brīdi fiziski atraut vienu no otra, ja sākas kautiņš. Nenovērtē kaķus par zemu, viņi ir prasmīgi cīnītāji un ar saviem asajiem nagiem var viegli savainot suni! Ja dzīvnieks jutīs, ka cilvēks ar to atrodas fiziskā kontaktā, tas dos drošības sajūtu (īpaši kaķim) un pārliecību, ka tas šajā situācijā nav atstāts viens. Ja kāds no dzīvniekiem izrāda agresijas pazīmes, nekavējoties aktivitāte jāpārtrauc, jo tas var ietekmēt abu potenciālās attiecības nākotnē.

Ieteicams katru dienu pāris minūtes (tik ilgi, cik abi jūtas komfortabli) nodrošināt kopā būšanu vienā telpā. Ar laiku kaķim un sunim vajadzētu pierast pie otra klātbūtnes.

Suņa saimniekam noteikti kārtīgi jāpārdomā, kā četrkājainais draugs līdz šim uztvēris kaķus, piemēram, uz ielas. Nav teikts, ka, ja suns nav draudzīgs ar kaķiem āra apstākļos, tas nepieradīs pie sava kaķa, jo būtiska nozīme būs suņa temperamentam un audzināšanai.

Kucēna ienākšana ģimenē

Lielākā daļa kaķu spēj pieņemt dzīvi kopā ar suni, ja tiem tiek dots pietiekami ilgs laiks, lai pierastu pie tā klātbūtnes, un tas tiek darīts kaķim komfortablā veidā.

Populārs ir uzskats, ka suns ir spēcīgāks par kaķi un var dominēt jebkurā situācijā, taču tā nebūt nav. Kaķa nagi ir liels drauds sunim, it sevišķi kucēna vecumā, kad viegli var savainoties. Jauniem kucēniem nav attīstīts reflekss uzreiz aiztaisīt acis, kad tām tuvojas kāds priekšmets vai sitienam izstiepta kaķa ķepa, tāpēc biežākās kucēnu traumas ir saistītas ar acīm. Kucēns savā dabiskajā ziņkārībā un vēlmē spēlēties var aicināt iesaistīsies kaķi, kurš savukārt var atbildēt, sitot ar ķepu. Ja šāda situācija gadās, noteikti jāvēršas pie veterinārārsta, jo atstātā skramba, lai gan cilvēka acij nemanāma, iespējams, var nodarīti dziļākus bojājumus.

Atceries ievērot!

Ja mājoklī ir vairāki dzīvnieki, pretparazitārie pasākumi ir veicami abiem reizē. Gan suņiem, gan kaķiem var būt kopīgi parazīti – tārpi, blusas, ērces, ausu ērces un citi. Tomēr nav daudz kopīgu vīrusu saslimšanu, par kurām būtu jāuztraucas, jo tās lielākoties ir sugām specifiskas.

Svarīgi arī ir izvērtēt barības bļodiņu novietojumu mājoklī. Bieži vien otra bļodiņā maltīte šķiet gardāka, un sevišķi garda var šķist kucēna vai kaķēna salīdzinoši treknā barība. Jāpievērš uzmanība arī iespējamai konkurencei par ēdienu.

Lielākajai daļai dzīvnieku, uzņemot nedaudz otras sugas pārstāvja ēdiena (ja tas ir augstas kvalitātes), problēmu nebūs, bet alerģiskiem dzīvniekiem tas var radīt veselības problēmas. Kaķa bļodiņu var turēt kādā augstākā vietā, kur tā nav sasniedzama sunim, lai kaķis var netraucēti ēst visas dienas garumā. Suni ieteicams barot porcijās, neatstājot bļodiņu pilnu visas dienas garumā.

Tāpat ir svarīgi izvērtēt, ko darīt situācijā, ja dzīvnieki tomēr nespēj sadzīvot, – vai būs kāds, kas gatavs palīdzēt. Taču jāatzīmē, ka vairumā ģimeņu bez problēmām kopā spēj dzīvot vairāki suņi un kaķi.


Populārākie raksti