Mārcis Mitrevics

Vēstule RIMI Vīna Dārza biedriem

Padomi • 21. Decembris, 2020
Ziemassvētki un Jaunais gads – tradicionāli vislielākais iemesls svinēt un izvēlēties labāko no labākajiem starp mūsu veikalā pieejamiem vīniem un “dzirkstuļiem” svētku tostam, viesībām un maltītei. Vai tā būs arī šogad?
 

Rakstīju par to jau novembrī, bet joprojām spēkā ir mans piedāvājums: es vēlos pieteikt nebijušu, mūsu pielāgošanos veicinošu, jaunu kulināro izklaidi – Mājas restorāns jebšu vieta, kur katrs jūtas vislabāk, – mājas. Tieši pašu mājas virtuve ir kļuvusi par mūsu jaunāko un gardāko kulinārijas piedzīvojumu iespēju un spēļu laukumu. Esam ieraduši mājās gatavot jau zināmu un pārbaudītu maltīti, precīzi paredzot tās gatavošanas ilgumu, zinot sastāvdaļas, saderības un galu galā arī iznākumu. Nu ir laiks eksperimentēt, izmēģināt jaunas, restorānu cienīgas ēdienu receptes un to pavadībai atklāt jaunus vīnus. Runājot par ēdieniem Mājas restorānā – tur nu iespēja variēt, mācīties un izzināt ir neierobežoti plaša, ar ko pārsteigt sevi un sev tuvākos. Ar vīniem ir līdzīgi – esmu pārliecināts, ka RIMI Vīna Dārza sortimentā ikvienai Mājas restorānā pagatavotajai maltītei arī vīns ir šeit – RIMI vīna plauktos. Burtiski tikko nākuši klāt arī daži īpaši izceļami un svētku periodam nozīmīgi (lasi – noderīgi) vīni, ar kuriem palutināt sevi un sev tuvākos. Jaunā gada sagaidīšanas tradicionālā izvēle meklējama burbuļos jeb vīnos, kuros ar dažādām metodēm pudelē papildus vīnam ir iespundēti arī rūgšanas procesa blakusprodukti – ogļskābās gāzes burbulīši. Burbuļi, kas atdzīvina vīnu, burbuļu spēlei pastiprinot īpašo svētku sajūtu. Burbuļi, kuri neapgāžamu fizikas likumu iespaidā nevis krīt, bet ceļas augšup, simboliski rādot mums ceļu, ticību un cerību, ka jaunais sākums virzīs augšup arī visu mūsu un mūsu tuvāko likteņus. Prosecco Rose ir jauns vispopulārākā dzirkstošā vīna stila paveids. Proseko ražošanas noteikumi ir attīstījušies līdzi laikam, sākotnēji strikti nosargājot savu izcelsmes vietu, bet vēlāk, pieprasījumam pārāk strauji augot, kļūstot krietni liberālākiem. Jaunais Prosecco Rose jau no paša sākuma tiek pozicionēts un strikti uzraudzīts kā jauns, prestižāks un kvalitāti vairojošs dzēriena paveids. Itāļi kārtējo reizi nepievīla ar savu neaprēķinātību – šī jaunā produkta oficiālo ienākšanu apritē vairākkārtīgi atliekot un pat joprojām pieņemot, ka pa īstam Prosecco Rose savu ceļu sāks līdz ar šī gada ražu, pudelēs nopērkamu kopš 2021. gada janvāra beigām. Daži ražotāji, kuriem viņu pašu uzglabātās tvertnēs bija pērnās ražas Pinot Noir vīns, darināts no pašu īpašumā augušiem vīna dārziem, saņēma atļauju saražot Prosecco Rose jau šī gada beigās ar aprēķinu, ka tas nenonāks tirdzniecībā ātrāk kā pašā gada nogalē. Lepojos, ka mums ir izdevies atrast un RIMI Vīna Dārzā ieviest šo vīnu tieši no šiem izņēmuma gadījumiem, ļaujot mums visiem gūt baudu un svētku pacilājošo sajūtu no Jaunā Sākuma vīnu pasaulē – Prosecco Rose.

Sauss dzirkstošais vīns Cielo Prosecco Rose Brut Veneto, Itālija 11%

Vīns gaiši rozā krāsā ar izteiktiem svaigu augļu aromātiem, ko īpaši izceļ zemenes un saldie ķirši, ar svaigu un līdzsvarotu garšu, ko burbulīši vēl vairāk patīkami papildina. Noderēs gan īpašam svētku tostam, gan kā lielisks aperitīvs, gan kā vieglu uzkodu pavadonis. Ieteicamā pasniegšanas temperatūra ap 8 °C.

Klusāk, bez īpašiem gaidīšanas svētkiem RIMI lielāko veikalu Vīna Dārza plauktos parādījies vēl kāds rozā “dzirkstītis”, kura augsto kvalitāti garantē tā prestižā, klasiskā ražošanas metode, iespundējot burbulīšus individuāli katrā pudelē ar otrreizējo raudzēšanas metodi nu gluži kā dzirkstošo vīnu flagmanī – šampanietī. Tas ir burvīgs un cēls kremants (Cremant) no Luksemburgas! No zemes, kurā Vācijas vīnu pasaulē nopelniem bagātā Mozeles upe sāk vīt savu jostu vēl pirms straumes nonākšanas vācu teritorijā. Vācijas Mozelē absolūtais vairākums uz dažāda stāvuma terasēm augošo vīnogulāju ir rīslingi, bet upes augštecē Luksemburgā vīnogu klāsts, kas savu veldzējumu un vēsuma aizsegu iegūst no Mozeles upes, ir daudz plašāks. Tā arī šajā Vīna Dārza jaunumā slēpjas vairākas radniecīgās Pinot ģimenes vīnogu šķirnes. Vēlaties šampanieša kvalitāti par draudzīgāku cenu? Meklējiet savu svētku dzērienu starp kremantiem!

Sauss dzirkstošais vīns Cremant De Luxembourg Brut no Luksemburgas 12,5%

Svaigs Crémant izsmalcinātā, spožā laša krāsā. Šis Cuvée sastāv no baltajām Pinot šķirnēm un Pinot Noir. Smaržā atrodami sarkano augļu, ķiršu un zemeņu aromāti. Šis Crémant ir aromātisks, līdzsvarots un krēmīgs. Tas ir raksturīgs ar svaigumu, bet tajā pašā laikā saglabājot sabalansēti noapaļotu struktūru, padarot to par izcilu svētku pavadoni. Pasniegt atdzesētu, bet ne ledusaukstu.

Vēl noteikti atzīmējami veseli trīs jaunumi no pie mums tik iecienītā Veronas vīnu meistara Cottini Monte Zovo. Un šeit mēs nerunājam par pilnīgi jauniem vīniem, bet gan ērtu, ilgstošāk lietojamu iepakojumu, kas nodrošina vīna svaigumu līdz pat trīs nedēļām no tā atvēršanas brīža, – trīs litru vakuuma vīna pakām. Trīs populārākie Monte Zovo vīni – Valpolicella, Pinot Grigio, kā arī Bardolino sārtvīns, nu ir nopērkami četri vienā jeb četru pudeļu apjoms vienā iepakojumā, saprotams, ka par izdevīgāku cenu. Šodienā, ka mēs esam iemācījušies samazināt veikalu apmeklējumu skaitu, kā arī vēl vairāk rūpēties par ilgtspējību, šāds pirkums ir patiesi tā vērts!

Sauss sarkanvīns Monte Zovo Valpolicella, Veneto, Itālija 13%

Vīns purpursarkanā krāsā ar melno ķiršu un nogatavojušos augļu smaržas buķeti, pilnmiesīgu garšu un ilgu pēcgaršu. Saderēs ar pastu tomātu mērcē, picu, cepeškrāsnī pagatavotu gaļu un sautējumiem. Pasniegt 16–18 °C temperatūrā.

Sauss baltvīns Monte Zovo Pinot Grigio Delle Venezie, Veneto, Itālija 13%

Vīns gaiši zaļgani dzeltenos toņos ar delikātu aromātu buķeti un patīkamu, svaigu un aromātiem piepildītu garšu. Lieliski piemērots aperitīvam un uzkodām, kā arī saderībā ar zivju ēdieniem un svaigajiem sieriem. Pasniegt atdzesētu.

Sauss rozā vīns Monte Zovo Rosata Verona, Veneto, Itālija 12,5%

Vīns gaiši rozā laša nokrāsā ar smalku aromātu buķeti, ko veido ziedu un sarkano ogu smaržas. Tas lieliski sader ar pastu, balto gaļu un zivīm, dažādām veģetārām receptēm, kā arī ar picu. Pasniegt atdzesētu.

Nobeigumā vēlos atgādināt par kādu apslēpto pērli RIMI Vīna Dārzā, kas atrodama Francijas sarkanvīnu plaukta Bordo vīnu stūrī šeit kopš oktobra. Nomācoši lielākā daļa visslavenākā vīna reģiona Bordo vīndaru dzīvo “citā pasaulē” vai “citā dimensijā”, skatoties no vienkāršā vīna patērētāja skatpunkta. Viņi domā (daži pat ir pilnīgi pārliecināti), ka viņu vīnus nopērk tikai tādi galapatērētāji, kuri precīzi zina konkrētā ražas gada novērtējumu, konkrētā ražotāja sasniegumus šajā ražas gadā un galu galā seko līdzi šī vīna optimālākajam izturēšanas laika nogrieznim, lai sagaidītu brīdi, kad šis vīns ir vislabākajā kondīcijā, tiešāk runājot – visgaršīgākais. Statistika apgāž šos ideālus – vidējā laika nobīde starp pudeles nopirkšanu un tās atvēršanu ir… divas stundas. Šī vīna pieteikumā es varu apgalvot, ka visu vīnmīļu baudai piedāvājam kaut ko nebijušu – Bordo vīnu, kurš IR GATAVS tūlītējai baudīšanai. Vīnu, kuru es iesaku pamēģināt visiem, kuri gaida šo ideālās gatavības pakāpes vīna izjūtas, bet vēl vairāk tiem, kuriem Bordo vīni nav šķituši sevišķi pievilcīgi pārmērīgā zaļoksnējuma un sīvuma dēļ.

Sauss sarkanvīns Chateau Magdeleine Bouhou Blaye Cotes De Bordeaux Bordo, Francija 14%

Izturēts un pilnībā nogatavojies klasiskā Bordo reģiona vīns ar daudzšķautņainu kazeņu, žāvētu plūmju, melleņu, upeņu ievārījuma un garšvielu bodītes aromātu buķeti, patiesi samtainu garšu un izteiktu ilgu pēcgaršu. Pavisam nedaudz atdzesēts (ap 16 °C ) un pārliets vīna karafē, tas pa lāsītei baudāms no lielas sarkanvīna glāzes meditācijas nolūkos vai sapārojams ar visizsmalcinātākajiem teļa vai putna gaļas ēdieniem.

Ticu, ka šie jaunumi padarīs šos visiem ne tik priecīgos gada nogales svētkus kaut par mazu kriksīti jaukākus un noteikti gardākus!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti