Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

20 interesanti fakti par kaķiem, ko, iespējams, nezināji

Par kaķiem • 25. Maijs, 2023
Kaķi ir vieni no apburošākajiem un cilvēku iemīļotākajiem dzīvniekiem. Savu noslēpumaino un cēlo raksturu dēļ, viņi ir sastopami gandrīz katrā mājsaimniecībā.  
 1. Mājas kaķi (Felis catus) un suņi (Canis familiaris) ir vispopulārākie dzīvnieki pavadoņi. Visā pasaulē vairāk nekā 600 miljoni kaķu dzīvo kopā ar cilvēkiem, dažās valstīs to skaits ir vienāds ar suņu skaitu vai pārsniedz to (piemēram, Japānā ir aptuveni 8,92 miljoni suņu un 9,52 miljoni kaķu; ASV ir aptuveni 85,8 miljoni kaķu un tikai aptuveni 78 miljoni suņu.)
 2. Kaķi sāka dzīvot kopā ar cilvēkiem apmēram pirms 9500 gadiem; viņu kopdzīves vēsture ar cilvēkiem ir īsāka nekā suņiem, un tie ir pieradināti dabiskās atlases ceļāTaču pastāv viedoklis, ka kaķi pirmo reizi parādījās agrīnā pliocēna laikmetā (pirms 5,3 līdz 3,6 miljoniem gadu).
 3. Lai gan pieradinātā kaķa izcelsme ir slēpta senatnē, ir pētījumi, kas liecina, ka ir bijušas divas Felis catus līnijas. Viena dzimta (F. silvestris silvestris) parādījās Mazāzijā, iespējams, jau pirms 6400 gadiem un izplatījās ziemeļu un rietumu virzienā Eiropā. Otras dzimtas izcelsmes vieta un laiks ir Ēģipte pirms 6400 līdz 1000 gadiem, tie izplatījās Vidusjūras reģionā paralēli reģiona tirdzniecības ceļiem.
 4. Ēģiptē 5. un 6. dinastijā (ap 2465.–2150. g. p. m. ē.) kaķis tika pasludināts par svētu dzīvnieku. Visticamāk, senie ēģiptieši sadarbojās ar kaķi, jo saprata tā nozīmi cīņā ar grauzējiem. Viņu pieķeršanās un cieņa pret šo plēsoņu izraisīja reliģisko kaķu kultu attīstību un kaķu pielūgsmi tempļos.
 5. Kaķēniem ir 26 piena zobi, bet pieaugušiem kaķiem ir 30 pastāvīgie zobi.
 6. Kaķi var lēkt 5 reizes augstāk par savu augumu.
 7. Tiek uzskatīts, ka kaķi ir vienīgie zīdītāji, kuriem negaršo saldumi.
 8. Kaķiem ir 18 pirksti (pieci pirksti uz katras priekšējās ķepas; četri pirksti uz katras aizmugurējās ķepas).
 9. Kad kaķi staigā, viņi savas aizmugurējās ķepas liek gandrīz precīzi tajā pašā vietā, kur iepriekš priekšķepas, tas samazina troksni un mazina redzamās pēdas, kur kaķis staigājis.
 10. Kaķiem ir apmēram 240 kauli, bet cilvēkiem – tikai 206.
 11. Katra kaķa deguna nospiedums ir unikāls, līdzīgi kā cilvēka pirkstu nospiedumi.
 12. Vēsturiski kaķu cilvēka tituls varētu tikt piešķirts Ābrahamam Linkolnam. Mērijai Todai Linkolnai reiz jautāja, vai viņas vīram ir kādi hobiji. Viņas atbilde? "Kaķi!"
 13. Pirmo reizi kaķi kosmosā devās 1963. gada 18. oktobrī, franču zinātnieki izmantoja raķeti, lai kosmosā palaistu pirmo kaķi. Kaķi sauca Felicete, un viņa atgriezās atpakaļ uz zemes, nolaižoties ar izpletni.
 14. Melnus kaķus Latvijā uzskata par nelaimes vēstnešiem, ASV melni kaķi tiek uzskatīti par sliktu zīmi, bet Lielbritānijā un Japānā tie tiek uztverti kā labvēlīgi. Anglijas Midlendā jaunajām līgavām tiek doti melni kaķi, lai svētītu viņu laulību, un japāņi uzskata, ka melni kaķi nes veiksmi, jo īpaši vientuļām sievietēm. Tikmēr vācieši uzskata, ka melns kaķis, kas šķērso tavu ceļu no kreisās puses uz labo, ir draudīga zīme.
 15. Jauki kaķu video ir zināmi jau vairāk nekā gadsimtu. Izgudrotājs Tomass Edisons nofilmēja divus kaķēnus, kas "boksējas" ringā. 1894. gadā radītais īsais klips pierāda, ka cilvēki ir bijuši apsēsti ar jaukiem kaķu video jau ilgi pirms YouTube parādīšanās.
 16. Kaķi neprot piegādāt pastu. 19. gadsimta 70. gados Beļģijas Lježas pilsēta mēģināja apmācīt 37 kaķus pasta piegādei. Vēstules tika iesaiņotas ūdensnecaurlaidīgos maisos, kas bija sasieti ap kaķēnu kaklu, bet izrādījās, ka kaķi galīgi neprata piegādāt pastu laikā (vai uz pareizo adresi). Bet varbūt vienkārši vēl nav atrasta pareizā treniņu metode.
 17. Kaķi spēj skriet līdz pat 48 km/h.
 18. Meinkūni ir Amerikā izveidota kaķu šķirne, kas šodien kļuvusi par vienu no populārākajām arī Eiropā. Amerikā kuplās astes dēļ kaķi nosaukuši par meinkūnu – coon, racoon nozīmē "jenots", bet ir arī otra iesauka shagcat – "pinkainais kaķis". Tie ir vieni no lielākajiem šķirnes kaķu pārstāvjiem.
 19. Kaķis lielāko diennakts daļu pavada guļot – līdz pat 16–18 stundām, bet pārējo diennakts daļu ir aktīvs.
 20. Kaķa ūsas sauc arī par vibrisām. Kaķis bez ūsām ir kā cilvēks ar redzes, dzirdes un garšas traucējumiem. Ja kaķis paliek bez vibrisām, tas kļūst nespējīgs tumsā pārvietoties, nespēj novērtēt dažādus atvērumus un tāpēc var iesprūst tajos. Ap kaķa ūsu saknēm atrodas neskaitāmi nervu gali. Šie nervi ir ļoti jutīgi un ļauj kaķim uztvert pat pavisam nelielas gaisa kustības. Tāpēc kaķis spēj sajust tuvumā esošus objektus, tos neredzot, – šādai spējai tumsā ir lielas priekšrocības.

Populārākie raksti