Britu īsspalvainais kaķis – piemīlīgais aristokrāts

Par kaķiem • 28. Janvāris, 2021
Britu īsspalvainais ir ideāls kaķis cilvēkiem, kuri mīl mieru un klusumu. Šīs šķirnes pārstāvji ir īsti angļu aristokrāti, kuri neatļausies pārāk aktīvas rotaļas un bezmērķīgu skraidīšanu un lēkāšanu pa māju. Tie ir mierīgi, nosvērti un klusi kaķi, un viņus pilnībā apmierina laiska istabas dzīve. Savā angļu mierā tie vēros saimnieku, bet vienmēr atradīsies tuvumā un izrādīs interesi par apkārt notiekošo.
 

Vēsture

Britu īsspalvainās šķirnes kaķi ir viena no populārākajām šķirnēm pasaulē. Cilvēki dažkārt jauc britus ar skotu stāvausu kaķiem, tomēr tās ir divas pilnīgi atšķirīgas šķirnes. Britu šķirnes pirmsākumi meklējami Senās Romas impērijā, un miglas ieskautajās salās šie kaķi nokļuva, kad romieši ar kuģiem devās iekarot britu zemes. Daudzu gadu laikā šie kaķi brīnišķīgi iedzīvojās jaunajos apstākļos, un šajā laikā noformējās arī šķirnei tik raksturīgās pazīmes – liels, masīvs ķermenis, apaļa galva un biezs, blīvs kažoks, kas kaķi labi sargāja no vējiem, mitruma un aukstuma. Dzīvojot savvaļā, šie kaķi guva nepārspējamas iemaņas izdzīvot skaudros dabas apstākļos, lieliskas medību iemaņas un līdzsvarotu, mierīgu raksturu.

Arī līdz mūsdienām šis kaķis ir saglabājis visas iepriekš minētās īpašības un kļuvis par vienu no populārākajām šķirnēm pasaulē. Tā pa īstam šķirnes selekcionāru darbs sākās tikai 19. gadsimta beigās, kad angļu kaķu audzētāji nolēma radīt tikai sev, angļiem, raksturīgu kaķu šķirni ar pievilcīgu, aristokrātisku ārieni, saglabājot visas savvaļā dzīvojot iemantotās īpašības. Tad šis kaķis arī tika nodēvēts par britu īsspalvaino kaķi. Šīs šķirnes pamatlicējs ir angļu selekcionārs Harisons Vīrs (Harrison Weir). 1880. gadā Londonā šī šķirne pirmo reizi tika prezentēta kaķu izstādē, un 1898. gadā tika izdoti pirmie britu īsspalvainā kaķa ciltsraksti. Tad šie kaķi galvenokārt bija pazīstami tikai “zilajā” krāsā – piesātinātā, vienmērīgi pelēkā krāsā.

Britu šķirnes kaķi šodien ir atzīti visās pasaules felinologu organizācijās. Arī krāsu palete kļuvusi daudz krāšņāka – šobrīd britu īspalvainie sastopami vairāk nekā 100 dažādās krāsās, vienkrāsaini vai ar zīmējumu, gan īsspalvaini, gan garspalvaini. Par šīs kaķu šķirnei izcelsmes valsti tiek uzskatīta Lielbritānija.

Izskata un rakstura iezīmes

Britu īsspalvainās šķirnes kaķi ir ļoti piemēroti aizņemtiem cilvēkiem, kuri daudz laika pavada ārpus mājas. Tie neskums un nepārdzīvos, ja saimnieks tos atstās vienus. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka šīs šķirnes kaķi nepieķeras savam saimniekam, tieši otrādi – britu šķirnes kaķi mīl visus ģimenes locekļus un lieliski sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem un maziem bērniem.

Kāds tad izskatās britu īsspalvainais kaķis? Galva – apaļa, masīva, ar platu pieri un spēcīgu zodu. Apaļi un izteikti vaigi, izskatās, ka šis kaķis vienmēr smaida. Purniņš profilā diezgan plakans un ar stingru zodu. Deguns – plats, īss un taisns. Ausis ir mazas, platas pie pamatnes un ar noapaļotiem galiņiem. Acis ir apaļas, attālums starp tām ir lielāks nekā deguna platums. Acu krāsa variējas no dzeltenas līdz tumši oranžai, kā arī sastopami kaķi ar zilām un zaļām acīm. Ķermenis – liels, masīvs, kompakts, ar platu krūšu kurvi un ļoti muskuļots. Kājas ir īsas un spēcīgas, ķepas – noapaļotas formas. Aste vidēji gara un resna. Pieaudzis runcis sver 10–13 kg, bet kaķene 6–9 kg. Spalva ir ar ļoti biezu pavilnu, nav pieguļoša ķermenim, tāda kā no plīša – blīva un samtaina, vizuāli it kā “ielūst”. Vidējais mūža ilgums šim kaķim ir 14–17 gadu.

Kopšana

Britu šķirnes kaķi neprasa īpašu kopšanu, tie ir ļoti veselīgi, tomēr dažām lietām būtu jāpievērš uzmanība. Piemēram, zobiem, lai uz tiem neveidotos zobakmens. Būtu vēlams jau mazu kaķēnu pieradināt pie regulāras zobu tīrīšanas. Arī actiņas šad tad būtu jāiztīra ar mitru vates plāksnīti. Kažoka kopšanai pietiks ar regulāru ķemmēšanu, īpaši periodos, kad kaķis intensīvi maina apmatojumu. Manas britu īsspalvainās šķirnes kaķenes ļoti mīl šo procedūru – atliek vien paņemt rokās ķemmi, kad abas jau ir klāt un labsajūtā izbauda ķemmēšanās prieku.

Kaķa barošanai jāizvēlas augstvērtīga sabalansēta barība, šie kaķi neatteiksies arī no svaigas gaļas. Pareizi izvēlēta barība īpaši svarīga ir sterilizētiem kaķiem, jo tiem ir tendence uz lieko svaru.

Britu šķirnes kaķiem ir saglabājies izteikts medību instinkts, tāpēc rotaļas šim kaķim vienmēr sagādās prieku un viņš azartiski “medīs” saimnieka piedāvātās bumbiņas un citas rotaļlietas. Lielu daļu dienas šis aristokrātiskais dzīvnieks pavada guļot, tāpēc ērtu un pareizi novietotu guļvietu viņš patiešām novērtēs.

Ja esat izlēmuši savā ģimenē uzņemt brīnišķīgo britu, izvēlieties kaķēnu no pārbaudītām šīs šķirnes kaķu audzētavām. Izdarīt izvēli jums palīdzēs kāds no trim Latvijas kaķu klubiem (LFA Felimur, KMK CAT's MEOW, LKMA Mooncat), lai patiesi izbaudītu visu šai šķirnei piemītošo burvību.


Populārākie raksti