Kā tīrīt kaķim zobus

Par kaķiem • 25. Septembris, 2020
Vai kaķim ir jātīra zobi? Nebūtu īsti pareizi apgalvot, ka tā ir obligāta un kaķim nepieciešama procedūra, bet ieteicama – pavisam noteikti. Kaķiem, tāpat kā cilvēkiem, mēdz rasties problēmas ar zobiem, smaganām un mutes dobumu kopumā.
 

Brīvā dabā dzīvojot, kaķi zobus netīra. Savvaļā kaķis nomedī kādu putnu vai peli un apēd to pilnībā, ar visu apmatojumu, ādu un kauliem. Tā kaķis dabiskā veidā uztur kārtībā savus zobus.

Mājas kaķi ikdienā lieto cilvēka sagatavotu vai rūpnieciski ražotu pārtiku. Tas, protams, nenozīmē, ka tāpēc kaķim jātīra zobi divas reizes dienā, bet reizi nedēļā veikt kaķim zobu profilaktisko tīrīšanu gan būtu ieteicams. Ir kaķi, kuri ar lieliskiem zobiem dzīvo visu mūžu, bet ir kaķi, kuriem ar zobiem mēdz rasties problēmas – veidojas aplikums, kas ir labvēlīga vide dažādām baktērijām un veicina zobakmens veidošanos. Zobakmens savukārt noved pie smaganu iekaisumiem un vēlāk – pie zobu izkrišanas. Ja kaķis ir zaudējis daudz zobu, tas var izraisīt gremošanas problēmas. Par problēmām ar zobiem vai smaganām liecina nepatīkams aromāts no kaķa mutes. Tāpēc atbildīgam saimniekam būtu jāseko līdzi sava mīluļa zobu stāvoklim.

Zobu tīrīšana ir lielisks veids, kā novērst priekšlaicīgu zobakmens veidošanos, likvidēt nepatīkamu smaku un iznīcināt kaitīgās baktērijas mutē. Zobu tīrīšana kaķim nenodara kaitējumu, tieši otrādi, pasargā no tādām nepatīkamām procedūrām nākotnē kā zobakmens noņemšana un pat zobu izraušana veterinārajā klīnikā, kur šādas procedūras veic, ievadot dzīvniekam narkozi.

Pareizi būtu kaķēnu pieradināt pie zobu tīrīšanas jau no mazotnes, jo lielāks kaķis centīsies izvairīties no šādas procedūras – kaķim tā nav patīkama.

Kā tīrīt kaķim zobus mājas apstākļos?

  1. Paņemiet kaķi rokās tā, lai varat saņemt kaķa ķepas un tas nevarētu aizbēgt. Vislabāk, ja jums būtu vēl kāds sabiedrotais, kurš palīdz, pieturot kaķi aiz skausta un priekšķepām.
  2. Rūpīgi paveriet kaķim muti, atverot zobu rindu, un ar speciālu, mīkstu birstīti un speciālo zobu pastu uzmanīgi un maigi tīriet virzienā no augšas uz leju, pēc tam arī horizontālā virzienā visu zobu rindu.
  3. Pēc zobu tīrīšanas samīļojiet un paslavējiet savu pūkaini, kā arī pacienājiet ar kādu gardumiņu.

Zobu tīrīšanai jāizmanto speciālas zobu birstes. Ļoti ērtas un vienkārši lietojamas ir uz pirksta uzmaucamas “uzpirksteņa” veida zobu birstītes.

Kategoriski aizliegts izmantot cilvēkiem paredzēto zobu pastu! Drīkst izmantot tikai un vienīgi zooveikalos un veterinārajās klīnikās nopērkamu specializēto zobu pastu kaķiem. Vienmēr ir iespēja vērsties pēc profesionālas palīdzības arī veterinārajā klīnikā, kur zobu tīrīšanu veiks profesionāls vetārsts.

Kā nodrošināt kaķa mutes higiēnu bez zobu tīrīšanas?

Daudziem kaķiem zobu tīrīšana ļoti nepatīk un sagādā lielu stresu. Tāpēc ir arī citas iespējas, kā rūpēties par sava mīluļa mutes higiēnu un veicināt zobu profilaksi.

Speciāli šķīdumi ar attīrošu efektu. Šādi šķīdumi ir nopērkami specializētajos dzīvnieku preču veikalos un veterinārajās aptiekās. Tie ļoti vienkārši lietojami, jo tos pievieno dzeramajam ūdenim. Šim šķīdumam pievienotie fermenti iznīcina kaitīgās baktērijas mutē, tādējādi novēršot priekšlaicīgu zobakmens veidošanos.

Specializēta sausā barība zobakmens profilaksei. Šis ir viens no efektīvākajiem veidiem kaķa mutes dobuma profilaksei. Barības graudiņi ir pagatavoti tā, lai tie būtu ilgāk jākošļā, mehāniski attīrot zobus. Zobu profilaksei ir paredzēti arī speciāli kaķu kārumiņi – cepumiņi.


Populārākie raksti