Kaķiem kāzu laiks. Kas jāzina saimniekam?

Par kaķiem • 09. Maijs, 2020
Katram kaķa īpašniekam agrāk vai vēlāk pienāk laiks, kad jārisina delikāts jautājums: pārot kaķi vai tomēr sterilizēt. Kaķiem pārošanās instinkts ir ļoti spēcīgs, tāpēc šī problēma nepaies garām nepamanīta.

Ja jums ir šķirnes kaķis – dižciltīgs, ar izciliem ciltsrakstiem – un jūs esat kaķu kluba biedrs, bieži vien šādi kaķi tiek pāroti, lai veicinātu konkrētas šķirnes ciltsdarbu. Ja jums ir bezšķirnes mājas mīlulis, ir labi jāpadomā. Vai jūs esat gatavi uzņemties atbildību par kaķēniem, lai tie nonāktu labās rokās un neaizņemtu jau tā pārpildītās vietas dzīvnieku patversmēs? Kaķenītei tas noteikti nav nepieciešams, un apgalvojums “vienu reizi jau vajag veselības dēļ” ir pilnīgi aplams. Šādā gadījumā vispareizākā izvēle ir bezšķirnes kaķeni sterilizēt. Tas pats attiecināms uz runčiem. Nekastrēts runcis kaķu kāzu laikā, staigājot brīvā dabā, spēj apaugļot ļoti daudz tādu pašu brīvā dabā staigājošu kaķeņu, kā rezultātā mums atkal ir pilni pagrabi ar bezsaimnieku kaķēniem, bieži vien slimiem, kuru liktenis ir ļoti bēdīgs. Runču un kaķeņu kāzu laiks ir atšķirīgs, runčiem tas ir visu gadu, bet kaķenēm 3 – 4 reizes gadā.

Kaķenes

Meklēšanās kaķenēm parasti sākas 6–10 mēnešu vecumā. Tā norit vairākas dienas, aptuveni nedēļu, bet var ilgt arī līdz 10 dienām. Tā var sākties jebkurā gadalaikā. Kā atpazīt, ka šis brīdis ir pienācis?

 • Izmaiņas uzvedībā – kaķene var kļūt agresīva, vai, tieši otrādi, ļoti, pat uzbāzīgi mīlīga.
 • Parādās dīvaina ņaudēšana, pat skaļa kliegšana, kura var būt periodiska vai nepārtraukta gan pa dienu, gan pa nakti.
 • Biežāka urinēšana.
 • Kaķene var sākt iezīmēt teritoriju tāpat kā runcis, čurāt uz mīkstām mēbelēm, paklājiem.
 • Samazinās vai pilnīgi izzūd apetīte. Tas var būt raksturīgi pirmajās dienās, bet var gadīties arī visu meklēšanās laiku.
 • Izmainās gaita. Kaķene sāk staigāt ar pa pusei saliektām kājām; glaudot kaķeni, tā pietupjas un piepaceļ pēcpusi.
 • Biežāka mazgāšanās. Atšķirībā no kucītēm kaķenēm asiņainu izdalījumu nav.

Visas šīs pazīmes var gan nākt “komplektā”, gan izpausties pa vienai vai nedaudzām. Var gadīties arī tā, ka nekādas īpašas izmaiņas kaķenes uzvedībā pat nepamanīsiet. Parasti kaķenes meklējas 2–3 reizes gadā, bet tas var notikt arī biežāk. Nereti saimnieki, kopā pārcietuši savas kaķenītes pirmo kāzu laiku, ir pārsteigti, ka pēc 1–2 mēnešiem tas atkārtojas atkal. Tā var būt, tas ir normāli.

Ja esat izlēmuši kaķeni sterilizēt, pirmā meklēšanās reize ir vienkārši jāpārcieš. Kad tā beidzas, sazinieties ar veterinārārstu, lai veiktu nepieciešamo procedūru. Atcerieties – kaķenes sterilizācija meklēšanās laikā nav vēlama, to labāk darīt pēc tam.

Ja jums ir šķirnes kaķis un esat izlēmuši piedalīties ciltsdarbā, jums ir jābūt reģistrētam kādā no Latvijas kaķu klubiem, kurš palīdzēs ar padomu un sameklēs piemērotu partneri jūsu kaķenītei.

Runči

Runčiem dzimumbriedums iestājas aptuveni 6–10 mēnešu vecumā, un pēc tā iestāšanās kāzu laiks ilgst visu gadu. Viņi ir gatavi pāroties jebkurā brīdī, ja vien kaķenei arī ir meklēšanās periods. Savu vēlmi satikt kaķeni tie izrādīs nepārtraukti, ja vien netiks sterilizēti. Kas liecina par to, ka jūsu runcītis ir kļuvis par runci ar visām no tā izrietošajām sekām?

 • Teritorijas iezīmēšana. Runcis iezīmēs savu teritoriju, kur viņš dzīvo, ar īpaši specifiska aromāta urīnu – tas būs uz sienām, durvīm, mīkstajām mēbelēm utt. Šādā veidā kaķis aicina kaķenes uz pārošanos, lai tās sajustu, kur viņš atrodas, bet citiem runčiem dara zināmu, ka šī teritorija ir aizņemta.
 • Agresīva uzvedība pret saimniekiem un citiem mājdzīvniekiem. Ja runcis ir kaķenes meklējumos, nekādas audzināšanas metodes nelīdzēs.
 • Skaļa ņaudēšana un klaigāšana dienā un naktī.
 • Runcis var izrādīt vēlmi pāroties ar saimnieka kāju, roku, mīksto rotaļlietu vai kādu citu priekšmetu.

Piekritīsiet, ka runča uzvedība kaķenes meklējumos var būt absolūti neciešama. Tāpēc, ja vien jums nav izcils šķirnes runcis, kurš ir reģistrēts klubā un paredzēts vaislas darbam, tas būtu jāsterilizē. Atšķirībā no kaķenēm, runča sterilizācija ir daudz vienkāršāka procedūra, arī atlabšanas laiks ir daudz īsāks.

Nekad nekliedziet un neizmantojiet spēku pret kaķi, ja jūs nokaitinājusi viņa neadekvātā uzvedība. Tā būs nopietna, neatgriezeniska trauma dzīvniekam, jo viņš nesaprot, ko dara, pilnībā būdams hormonālo izmaiņu iespaidā. Ja neesat gatavi šādām kaķa/kaķenes uzvedības izpausmēm meklēšanās laikā, labāk kaķi kā mājdzīvnieku neizvēlēties.


Populārākie raksti