Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kaķis no patversmes

Par kaķiem • 13. Jūlijs, 2022
Kaķi, kuri meklē jaunas mājas, dažkārt ir lieliska izvēle saimniekiem, kuriem tas būs pirmais lolojumdzīvnieks.

Paņemot kaķi no dzīvnieku patversmes, visdrīzāk, varētu būt cietis un būs atsaucīgs, ja sniegs tam mīlestību un uzmanību. Šāda kaķa dzīvesstāsts var palikt nezināms, un nav nekādas garantijas, ka tas labi pielāgosies jaunajai videi, tomēr labās dzīvnieku patversmēs tiek izvērtēta kaķa uzvedība un darbinieki mēģina piemeklēt kaķim atbilstošu vidi.

Daļa kaķu jau ir dzīvojuši mājās, pirms nokļuvuši patversmē, tāpēc pazīst līdzīgu dzīves ritmu un būs tiešām pateicīgi. Dzīvnieku patversmes piedāvā gan īsspalvainus un garspalvainus, strīpainus un vienkrāsainus, runčus un kaķenes – atliek izvelēties sirdī vēlamo.

Galvenais kritērijs, izvēloties kaķi no patversmes, ir veselības stāvoklis. Veseliem kaķiem ir tīras acis un deguni, viņi nešķauda, neklepo. Patversmēs tie parasti tiek attārpoti un vakcinēti. Pirms ej uz patversmi, jau sākotnēji pieņem lēmumu. Neizvēlies kaķēnu spontāni un varbūt ne pirmajā apmeklējuma reizē. Vienmēr der atcerēties, kaķis būs jāpieņem tāds, kāds tas būs: mīlīgs un rotaļīgs vai palaidnīgs un nešpetns.

Ja kāds mincis iepatīkas, mēģini piesaistīt uzmanību un raudzīties, lai kaķis izrāda interesi. Necentieties uzreiz mēģināt noglaudīt vai ņemt rokās, jo tas var iebiedēt kaķi. Pirmajā tikšanās reizē iepazīstini ar sevi - pastiep roku kaķa virzienā un ļauj to apostīt. Ja kaķis izrāda interesi par roku un nebēg prom, tas jau norāda, ka kaķis ir gana drošs. Noteikti izvaicā patversmes darbiniekus par kaķa vēlamo raksturu.

Ja kaķis ir bailīgs un tramīgs – šāda kaķa pieradināšana varētu būt daudz sarežģītāka vai dažkārt pat neiespējama. Šāds kaķis dzīvos pats par sevi un dienas laikā bēguļos, slēpsies, un iznāks tikai vēlos vakaros, lai paēstu.

Ja kaķis pirms nokļūšanas patversmē būs dzīvojis uz ielas, tas noteikti nebūs socializēts un nebūs pieradināts pie tīrības un kārtības. Te nu būs jāvelta liela uzmanība un pacietība, lai pieradinātu kaķi pie kārtības. Šādi minči baidīsies arī no TV un radio trokšņiem. Tas būs uzdevums jaunajiem saimniekiem, pakāpeniski pieradināt pie skaņām.

Pirms atved kaķi no patversmes, pievērs uzmanību visiem sagatavošanas darbiem, un tie būtu:

  1. Ieplāno kaķa ienākšanu jūsu mājās īsi pirms brīvdienām, piemēram, ceturtdienā vai piektdienā.
  2. Vispirms ļauj kaķim izstaigāt jaunās mājas un visu apostīt. Ja jums pieder plašas telpas, tad sākotnēji vajadzētu kaķa teritoriju ierobežot, jo pretējā gadījumā viņš pazudīs lielajā mājā, nolīdīs kādā stūrī un nāks ārā, kad mājās nebūs neviena. Rezultātā it kā būs savs kaķis, bet viņš dzīvos pats par sevi. Pamazām varat šo teritoriju paplašināt, bet tikai tad, kad kaķis ir pilnībā pieradis pie jaunajiem apstākļiem.
  3. Noliec vienuviet trauku ar ūdeni, ēdienu trauciņus, kaķa tualeti un guļvietu.
  4. Ja ir bērni – neļauj bērniem pirmajā dienā nogurdināt kaķi ar rotaļām, ņurcīšanu un nēsāšanu, jo nupat dzīvnieks nonācis svešā teritorijā. Ja kaķis ir nedrošs un pārbijies, ļauj, lai viņš nedaudz aprod ar jauno vidi un iemītniekiem.
  5. Un atcerieties – vairāk nekā jebkad jums nāksies apbruņoties ar pacietību, audzinot kaķi, jo, iespējams, jūs esat pirmie, kas mēģinās šo kaķi socializēt un pieradināt dzīvot ģimenē.

Cerams, ka šis nelielais ieskats kaķa aprūpē un audzināšanā palīdzēs izaudzināt veselīgu un mīļu kaķi, kurš nesīs prieku!


Populārākie raksti