Kāpēc nepieciešama un kā izvēlēties atbilstošāko kaķa guļvietu?

Par kaķiem • 09. Maijs, 2020
Nereti no kaķu saimniekiem nākas dzirdēt apgalvojumu – manam kaķim speciāla guļvieta nav nepieciešama, jo viņš guļ gultā kopā ar mani! Tomēr, lai cik jauki tas arī neizklausītos, arī kaķim nepieciešama sava guļvieta, kas ir ērta, silta un mājīga, ņemot vērā faktu, ka lielāko dzīves daļu, 15-18 stundas diennaktī, kaķis pavada tieši guļot.

Sava guļvieta – kaķa privātā telpa un dabiska nepieciešamība

Kaķa dzīves kvalitāte mūsdienās lielā mērā kļuvusi atkarīga no cilvēka, tāpēc kaķa saimnieka pienākums ir nodrošināt savam kaķim komfortablu dzīvi. Ja kaķis tiks nodrošināts ar visu, kas tam nepieciešams, saimnieka un kaķa kopdzīvē tiks atrisinātas daudzas iespējamās problēmas. Un, lai arī kaķa vajadzības nav nemaz tik lielas, svarīgi ir saprast, kādas tieši tās ir.

Iedomājieties savu kaķi, ja viņš dzīvotu savvaļā - kas viņam būtu vajadzīgs? Ūdens, ēdiens (medības), nokārtot dabiskās vajadzības, silta, paslēpta vieta, kur izgulēties, vieta, kur asināt nagus, vieta, kur netraucēti vērot apkārtējo pasauli. Tātad - ja jūsu dzīvesvietā mājo kaķis, viņam ir nepieciešami trauki ēdienam, tualete, nagu asināšanas virsmas, guļvieta un citas lietas komfortablai ikdienas dzīvei. Guļvieta kaķim ir tā vieta, kur viņš var atpūsties, paslēpties, kur ir silti un ērti. Ja jums ir vairāki kaķi, tad katram kaķim ir nepieciešama sava guļvieta. Sava guļvieta – tā ir kaķa privātā telpa un dabiska nepieciešamība.

Ko ņemt vērā, izvēloties piemērotu guļvietu kaķim?

  • Izmērs un forma.

Guļvietas izmēram jāatbilst jūsu kaķa izmēram – jo lielāks kaķis, jo lielākai jābūt arī guļvietai. Pavērojiet, kādās pozās guļ kaķis. Ja kaķis guļ saritinājies kamoliņā, tad piemērota būs ne pārāk liela izmēra apaļas vai kvadrāta formas guļvieta ar maliņām. Ja kaķis guļ izstiepies visā augumā, tad arī guļvietai attiecīgi jābūt tāda izmēra, lai kaķim tajā būtu ērti gulēt tieši šādā pozā. Tā, piemēram, ērts šajā gadījumā būtu matracis bez maliņām.

  • Materiāls.

Guļvieta jāizvēlas no materiāla, kas ir mīksts, silts un izturīgs. Svarīgi, lai tas ir viegli kopjams. Šādas īpašības, piemēram, piemīt daudziem mēbeļu audiem. Tāpat izvēloties materiālu, būtiski ņem vērā faktu, ka kaķis vairākas reizes gadā met spalvu, tāpēc guļvietu bieži nāksies tīrīt un mazgāt. Kvalitatīva materiāla guļvieta ne vien kalpos vairākus gadus, bet arī saimniekiem liks ilgtermiņā novērtēt šāda kvalitatīva materiāla labās īpašības.

  • Atvērta guļvieta vai mājiņa?

Kaķi pēc temperamenta ir ļoti dažādi – aktīvi, mazāk aktīvi un pavisam mierīgi un laiski. Ir kaķi, kuri izvēlās atpūsties ‘’augšējos stāvos’’ – uz skapjiem, palodzēm, ledusskapja, un ir kaķi, kuri mīl gulēt uz grīdas - zem galda vai gultas, skapī. Pavērojiet savu kaķi, lai saprastu, kādas ir viņa vēlmes un vajadzības. Ja kaķis ir aktīvs un sabiedrisks – izvēlaties atvērtās guļvietas. . Ja kaķis ir mierīgs un izvēlas gulēt paslēpies, tad laba izvēle būs guļvieta – mājiņa. Izvēloties guļvietas formu un veidu, jārēķinās arī ar vietu, kur tā tiks novietota. Ja uz augstākām virsmām vai kaut kur noslēptākā vietā, piemēram, uz palodzes, zem gultas vai galda, tad laba izvēle būs guļvieta – matracis, bet, ja to plānojat novietot uz grīdas, krēsla vai plaukta – tad labāk izvēlēties guļvietu ar maliņām. Parasti kaķis par savu guļvietu vai atpūtas vietu izvēlās 2-3 vietas savā dzīvesvietā, tāpēc būtu ļoti labi katrā no šīm vietām kaķim piedāvāt atbilstošu matracīti vai mājiņu. Savukārt bezspalvaino kaķu saimniekiem kā piemērots variants kaķa guļamvietai būtu speciāla guļamkulīte.

Kā pieradināt kaķi pie guļvietas?

Pirmais noteikums – nedariet to ar varu vai piespiedu kārtā! Šādā gadījumā rezultāts var būt pilnīgi pretējs – kaķis ne vien izrādīs savu neatkarību, bet arī ignorēs jūsu sarūpēto dāvanu. Kad jaunā guļvieta ir atnesta mājās, ļaujiet kaķim pašam ar to iepazīties – apošņāt, pašam tajā iekāpt, pagulēt. Nolieciet guļvietu tur, kur jūsu kaķis mīl atpūsties, ielieciet tajā viņa mīļākās rotaļlietas. Arī nedaudz kaķu mētras palīdzēs kaķim izraisīt interesi par jauno priekšmetu.

Ja jūsu mīlulis ir mazs kaķēns, tad pieradināšanas process būs ātrāks un vienkāršāks. Ja iespējams, tad vēl pirms kaķēna paņemšanas uz jaunajām mājām un kamēr kaķēns vēl ir kopā ar savu mammu kaķeni, labi būtu konkrēto guļvietu jau aiznest kaķēnam, lai tā sasūcas ar kaķenes mājas smaržu. Tad arī jaunajās mājās mazulim tā būs vieta, kur justies droši un pasargāti.

Mūsdienās ražotāji piedāvā ļoti plašu guļvietu klāstu kaķiem, tāpēc to ir iespējams izvēlēties atbilstoši jebkurai gaumei, vēlmēm un interjeram.


Populārākie raksti