Kas jāzina, ja tavs kaķis dodas ārā!

Par kaķiem • 06. Augusts, 2019
Bieži vien kaķu saimnieki uzdod jautājumu –– laist kaķi āra pastaigās vai tomēr nē? 

Atbildi uz šo jautājumu sniedz Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Aija Nuķe.

Tieši tāpat kā mēs, cilvēki, arī kaķi ir ļoti dažādi – ar individuālām rakstura iezīmēm un paradumiem. Tāpēc tas, kas derēs citam kaķītim, ne vienmēr būs piemērots jūsējam. Piemēram, ja esat devis pajumti ielas kaķim, visticamāk, iešana ārā būs neatņemama viņa dzīves sastāvdaļa. Taču, ir iespēja, ka šādam kaķim ir bijusi negatīva pieredze uz ielas un viņš labāk jūtas dzīvojot tikai mājās. Pavisam maziņš kaķēns, kurš nekad nav bijis ārā, var gan izrādīt interesi par pastaigām ārpus mājas, gan kategoriski atteikties iziet ārpus savas teritorijas. Ir kaķi, kuri uzstājīgi prasīsies iet ārā, jo pēc savas dabas kaķis ir ļoti ziņkārīgs dzīvnieks un labprāt izzina visu jauno – vietas, smaržas, priekšmetus, skaņas, kukaiņus, peles, ēnas.

Ja izvēlies doties ārā
Kaķiem, kuri pastaigājas ārā, ir vairāk iespēju fiziskām aktivitātēm – tie var rāpties kokos, skriet un lēkāt, izzināt jaunas vietas un priekšmetus. Šiem kaķiem ir mazāks risks iedzīvoties liekā svara problēmās. Ārpus slēgtām telpām kaķis var pilnībā ļauties saviem instinktiem, piemēram, asināt nagus, kur vien vēlas. Ja tavs kaķis ir ziņkārīgs, tad pastaigas dod iespēju pilnīgāk izzināt nepazīstamas vietas, smaržas, garšas, virsmas. Būs jauni iespaidi, kas liks kaķim justies apmierinātākam ar dzīvi. Kaķim arī ļoti patiks, ja viņam būs sava vietiņa jūsu dārzā vai pagalmā, zālītē, kur viņš varēs pavārtīties un pagozēties saulītē.

No kā kaķis jasargā?
Kaķa dzīve ārpus jūsu redzesloka var būt gana trauksmaina. Viens no bīstamākajiem draudiem kaķim ārpus mājām ir mašīnas. Īpaši bīstamas ir lielās maģistrāles, bet arī uz klusa lauku ceļa kaķis var tikt nopietni savainots un nobiedēts. Kaķis var aizstaigāties pārāk tālu un neatrast ceļu uz mājām vai arī nejauši ierāpties kādā svešā šķūnītī vai garāžā. Tāpēc kaķim, kurš iet ārā, būtu ieteicams nēsāt kakla siksniņu ar identifikācijas medaljonu, lai citi varētu tam palīdzēt atgriezties mājās. Ārpus mājas kaķi var apdraudēt arī dzīvnieki – lapsas, suņi, citi agresīvi kaķi. Turklāt kaķi, kas iet ārā, biežāk inficējas ar dažādām slimībām, īpaši, ja sanāk sakauties ar kādu ielas kaķi. Šādos gadījumos jūsu kaķi var nepasargāt arī ikgadējā vakcinācija. Uz ielas kaķim pastāv risks salasīt kažokā ērces un iedzīvoties dažādos parazītos. Bīstamas kaķim ir arī dažādas ķīmiskas vielas, kas var atrasties ārā – žurku inde, antifrīzs, dārza ķīmija. Arī daži dārza augi, piemēram, lilijas, kas var izraisīt alerģijas.

Viens no risinājumiem ir iet pastaigās kopā ar kaķi, vedot to pie pavadiņas. Ja esat pieņēmuši šādu lēmumu, vajadzētu izmantot pavadiņu, kas domāta tieši kaķim. Dzīvniekiem paredzēto preču veikalos ir pieejamas pavadiņas ar iemauktiņiem, kas tiek uzvilkti kaķim starp priekšķepām un nofiksēti uz muguras. Pavadiņu vajadzētu izvēlēties mīkstu, tādu, kas cieši piegulēs kaķa ķermenim un ļaus brīvi kustēties. Domājot par kaķa komfortu iesaku pie šādām pastaigām kaķi radināt jau no mazotnes, jo pieaugušam kaķim tas varētu būt problemātiski. Iesākumā to vēlams darīt mājās, kamēr kaķis pierod pie pavadiņas un vairs neizjūt diskomfortu, to uzvelkot.

Pieņemot šādu lēmumu jāpatur prātā, ka daudzus kaķus pastaigas patiesi iepriecina, bet citus, tieši pretēji, – biedē, tādēļ noteikti iesaku rūpīgi pavērot sava kaķa uzvedību, lai nenodarītu tam lieku stresu, uzsver Aija Nuķe.

Attēla avots: www.pexels.com


Populārākie raksti