Ieteikumi «Rimi Labākai dzīvei»

Veselīgam dzīvesveidam • 21. Oktobris, 2019
Mēs visi gribam dzīvot labi, laimīgi un, protams, arī veselīgi. Kā to panākt? Ar kādām mazām viltībām varam uzlabot savu dzīvi un padarīt to arvien labāku? Soli pa solim ienesot nelielas izmaiņas ikdienā, mēs pamazām, bet pārliecinoši nokļūsim pie liela mērķa!

Atceries, ka laimīgs cilvēks ir izgulējies cilvēks! Miegam ir ļoti liela nozīme mūsu veselībā un labsajūtā. Ja esam labi izgulējušies, mazinās stresa hormona – kortizola sintēze, un mēs jūtamies mierīgāki un laimīgāki. Mazāk pakļaujamies ārējiem stresa faktoriem, retāk ēdam neveselīgas uzkodas. Vairāki pētījumi pierāda, ka cilvēki, kuri ir hroniski neizgulējušies, ir vairāk pakļauti aptaukošanās riskam nekā tie, kuri guļ vismaz 6 stundas diennaktī.

Pabaro savus draugus! Un šeit ir runa nevis par četrkājainajiem mīlulīšiem – kaķīšiem un sunīšiem, bet par draugiem, kas dzīvo mūsu gremošanas traktā – baktērijām. Lai organismā veidotos labvēlīga, nevis patogēna mikroflora, cilvēka uzturam ir jābūt bagātam ar šķiedrvielām. Iekļauj ēdienkartē vairāk beta-glikānu – šķiedrvielu, kas mazina glikozes un holesterīna uzsūkšanos un nodrošina gremošanas trakta veselību!

Ierobežo cukura daudzumu ikdienā! Tici man, var dzīvot bez cukura pārbagātības! Tēja un kafija garšo labi arī bez cukura, jogurtu ar persiku garšu var aizvietot ar jogurtu bez piedevām un svaigi sagrieztu persiku, bet konfektes un cepumi nav pirmās nepieciešamības produkti. Es ticu, ka tu vari atteikties no liekā cukura savā ikdienā – un redzēsi, ka lēni, bet pamanāmi pozitīvas pārmaiņas piedzīvos tava āda, pašsajūta un veselība!

Kusties! Visi nevar būt profesionāli sportisti vai skriet maratonus, taču iet ārā, elpot svaigu gaisu un nedaudz izkustēties varam mēs visi! Atrodi to savu fizisko aktivitāti, kas tev sagādā prieku. Tu vari staigāt, skriet, peldēt vai dejot – tikai piecelies un sāc kustēties! Katru dienu ar maziem solīšiem uzlabo savu dzīvi, lai katra nākamā diena būtu arvien labāka!

Dzer ūdeni! Ūdens ir dzīvības pamats, to zina ikviens. Taču ikdienā veikalos ir tik plaša dzērienu izvēle, ka mēs aizmirstam padzerties tīru ūdeni. Uzstādi mērķi – 1,5–2 litri ūdens dienā. Centies izdzert katru dienu vienu glāzi ūdens vairāk nekā vakar un pamazām pieradini sevi pie regulāras ūdens dzeršanas. Ūdens ir visgaršīgākais, kas vien var būt!

Ūdens skaistumam un veselībai arī ziemā

Tiklīdz ārā kļūst vēsāks, daudzi no mums ikdienā dzer krietni mazāk ūdens, nekā vajadzētu. Vasarā, kad ārā ir silts, ūdeni dzeram labprāt, bet rudenī dodam priekšroku karstai tējai un kafijai un par ūdeni piemirstam. Bet vai tēja un kafija var aizvietot ūdeni? Vai ziemā pietiek ar divām trim krūzēm tējas dienā?

Protams, dzert vēsu ūdeni, kad arī pašiem ir auksti, nešķiet īsti vilinoši, tāpēc cilvēks izvēlas dzērienus, kas palīdz sasildīties. Taču jāatceras, ka tēja šī vārda klasiskā nozīmē – zaļā vai melnā tēja – vairāk kalpo kā diurētiķis: tas ir kofeīnu saturošs dzēriens, kas stimulē šķidruma izvadīšanu no organisma.

Zāļu tējas – piemēram, kumelīšu vai piparmētru tēju – varētu arī pieskaitīt parastām ūdens vienībām, jo tās nesatur kofeīnu. Toties šīm tējām piemīt ārstnieciskas īpašības – nomierinoša un pretiekaisuma iedarbība, tomēr arī šīs tējas nevajadzētu dzert vairāk par 2–3 krūzēm dienā.

Kas tad paliek? Ūdens. Jā, arī rudenī un ziemā ir jādzer parasts ūdens. Ja ir ļoti auksti, var iedzert nedaudz uzsildītu ūdeni, lai nesāpētu kakls. Ūdens dzeršana aukstā laikā ir ļoti svarīga, jo pirmkārt, uzturoties apsildāmās telpās, kur ir ļoti sauss gaiss, var ciest mūsu veselība – āda un mati kļūst sausi; ilgstoši strādājot pie datora, arī acis tiek sausinātas un ir jāpilina mākslīgās asaras, lai atvieglotu simptomus. Tāpēc, lai saglabātu organisma veselību, ir svarīgi dzert ūdeni pietiekamā daudzumā, ap 1,5–2,5 litrus dienā, skatoties individuāli pēc cilvēka veselības stāvokļa, ķermeņa uzbūves un fiziskās aktivitātes.

Lai neaizmirstu padzerties, obligāti jānēsā ūdens pudele līdzi un jātur tā uz galda acu priekšā. Ir vērts uzinstalēt telefonā lietotni, kas atgādina par nepieciešamību ik pa laikam padzerties! Vienojieties ar kolēģiem atbalstīt cits citu šajos centienos un ieviesiet tradīciju: pēc katras tējas vai kafijas tases kopā iedzeriet glāzi ūdens! Ja kāds sāk runāt par kādu saldumiņu vai našķīti – padzerieties ūdeni! Tā jūs uzņemsiet pietiekami daudz šķidruma un varēsiet vieglāk kontrolēt savu svaru.


Populārākie raksti