Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Sezonas augļi un dārzeņi

Veselīgam dzīvesveidam • 21. Oktobris, 2019
Kad dārzeņu un augļu krājumi no pašu dārziem iet uz beigām, cilvēki dodas uz veikalu, lai iegādātos svaigus labumus. Sezonas augļi un dārzeņi ir visgaršīgākie un brieduma brīdī satur visvairāk vitamīnu un minerālvielu, turklāt sezonas laikā maksā mazāk. Taču kā atpazīt, kuriem gardumiem ir īstā sezona?

Paturēt to visu atmiņā nav iespējams, tāpēc Rimi ir izveidojis speciālu palīgu – ražas apli. Tajā redzams, kādi augļi un dārzeņi sasniedz visaugstāko gatavības pakāpi konkrētajā mēnesī. Piemēram, oktobra ražas aplī ir gan Latvijas jaunās ražas dārzeņi un augļi, gan citās zemēs nogatavojušies labumi – hurma, mandarīni, baklažāni un Briseles kāposti.

Oktobra ražas aplis godina ķirbi – Latvijas superogu. Tas satur minerālvielas un vitamīnus, piemēram, B1, B2, C, E un PP, kā arī virkni minerālvielu – kāliju, kalciju, magniju, cinku, fluoru un daudzas citas. Ķirbī ir beta- karotīns, kas darbojas kā A vitamīna provitamīns un antioksidants, kas uzlabo imunitāti, pasargā organismu no oksidatīva stresa un mazina iekaisuma reakcijas. Īpaši veselīgi ir arī Briseles kāposti, kuru sastāvā ir kālijs, fosfors, dzelzs, kalcijs, C un B grupas vitamīni, folskābe.

Oktobrī veikalos sāk parādīties hurma – ziemas auglis, kura krāsa atgādina sauli. Tas ir tieši tas, kā mums visiem tik ļoti trūkst rudenī un ziemā! Hurma ir bagāta ar tādām uzturvielām kā beta-karotīni, pantotēnskābe (B5 vitamīns), biotīns, magnijs, dzelzs, kālijs, jods. Piemēram, lai nodrošinātu normālu vairogdziedzera funkciju, mūsu organismam ir vajadzīgs jods. Pētījumi pierāda, ka Latvijas iedzīvotājiem ir raksturīgs joda deficīts, jo augsnē ir zema joda koncentrācija. Tāpēc, lai uzņemtu papildu jodu, būtu ieteicams iekļaut uzturā vienu hurmu dienā.

Ražas aplis ir atrodams katrā Rimi veikalā augļu un dārzeņu nodaļā. Virs katra produkta, kam šobrīd ir gatavības sezona, būs attiecīgs apzīmējums, lai pircējam būtu vieglāk to pamanīt. Izvēlieties sezonas augļus un dārzeņus un izbaudiet garšu bagātību!


Populārākie raksti