Rimi bērniem logo

Aukle kā vecāku palīgs

Kad ģimenē ienāk bērni, paliek mazāk laika, ko pāris var pavadīt divatā, un trūkst mirkļu vienatnei. Brīvie brīži visbiežāk tiek veltīti bērniem un mājsaimniecības darbiem. Bet kā būtu, ja palīgā nāktu aukle? Vairāk stāsta psiholoģe, “Rimi bērniem” eksperte Iveta Aunīte.Laiks hobijiem un divvientulībai
Ja abi vecāki strādā, diemžēl visu pagūt nav iespējams. Bērniem ir jāvelta daudz uzmanības, taču nepareizi, ja vecāki visu savu brīvo laiku atdod atvasēm un mājsaimniecības rūpēm, jo tad agri vai vēlu cilvēki “sadeg” un nejūtas laimīgi. “Labāk atstāt mājsaimniecībā šo to līdz galam neizdarītu, samaksāt kādam par palīdzību ne tikai mājas solī, bet arī par bērnu pieskatīšanu un atlicināt laiku saviem hobijiem un kopā būšanai ar partneri,” norāda psiholoģe Iveta Aunīte. Auklīte ikdienā, reizi nedēļā vai kaut vai tikai reizi mēnesī ir labs palīgs, lai kļūtu par vēl labākiem un laimīgākiem vecākiem saviem bērniem.
Kādai jābūt auklītei?

Pirmais, kas jāievēro, izvēloties aukli, – iepazīstiniet viņu ar bērniem. Svarīgi, lai viņiem izveidotos kontakts. Taču ņemiet vērā – audzināšanai, piemēram, podiņapmācībai, manieru pie galda un dažādu noteikumu mācīšanai, būtu jāpaliek vecāku ziņā. Protams, auklei nav jābūt sabotierim un jāignorē ģimenē valdošā kārtība, bet, tā kā vecāku prombūtne bērnībā var būt gana nepatīkama, ir jābūt kādai kompensācijai – auklei vajadzētu būt tik lieliskai, lai bērni gaidītu katru nākamo tikšanās reizi. Mazie priecāsies par auklīti, kas pirms gulētiešanas lasīs vairāk pasaku, nekā to dara vecāki. Un tas nekas, ka ļaus apēst kādu našķi vairāk, nekā ikdienā to pieļauj vecāki. “Ja aukle kļūs par priecīgu notikumu ģimenes dzīvē, ieguvēji būs visi,” piebilst psiholoģe.

Izvēles priekšā
Tajā pašā laikā vecākiem jābūt pārliecinātiem, ka viņu izvēlētais cilvēks, kurš pieskatīs bērnus, ir atbildīgs, nobriedis, kurš zina, kā rīkoties ikdienas un vajadzības gadījumā – ārkārtas situācijās. Brīžos, kad aukle ir kopā ar atvasēm, viņai ir jābūt pieejamai, ja zvana vecāki. Vecākiem jābūt informētiem, kā pagājusi diena, kā jutušies bērni, kas svarīgs noticis. Izvēloties bērnu pieskatītāju, ir jābūt pārliecībai, ka šis cilvēks tiešām ir uzticams. “Tāpēc esiet pacietīgi īstās aukles izvēlē, nesteidzieties,” norāda psiholoģe. “Nebaidieties būt prasīgi. Tikai retos gadījumos izdodas sastapt savas ģimenes palīgu no pirmās reizes.” Pievērsiet uzmanību: vai bērniem patīk pavadīt laiku ar aukli? Kā bērni jūtas kopā ar šo cilvēku? Vai tiek gaidīta nākamā tikšanās? Kāda ir bērnu reakcija, uzzinot, ka būs jāpaliek ar aukli? Vai aukle zina, kā rīkoties nestandarta situācijās?

Kad ir atrasta brīnišķīga aukle un visi ir saraduši ar jauno situāciju, vecākiem nevajadzētu aizmirst, ka tik un tā mazajam ķiparam visdārgākie uz pasaules ir mamma un tētis. Tāpēc, cik vien iespējams, veltiet savām atvasēm nedalītu uzmanību, spēlējieties kopā, komunicējiet. Un ik pa laikam arī divatā vai pilnīgā vientulībā dodieties savās gaitās ārpus mājas, atstājot rūpes par bērniem auklītei, kuras palīdzība kļūs nenovērtējama.

Izglītība

26. Marts, 2019


Lasi vairāk