Rimi bērniem logo

Bērna histērija! Iemesli un rīcības plāns

Bērna histērijas mēdz būt ļoti nepatīkamas. Īpaši, ja tās notiek publiskās vietās un nav skaidrs, kā mierīgā veidā pārtraukt atvases darbības. Pats galvenais jautājums ir – kāpēc bērns tā uzvedas un kāds ir šādas uzvedības mērķis? Vairāk stāsta Rimi Bērniem eksperte psiholoģe Iveta Aunīte.

Pirms risināt bērna problēmas, vecākiem vispirms pašiem sev godīgi jāatbild uz jautājumu, kādu audzināšanas stilu viņi ir izvēlējušies. Tam ir būtiska ietekme uz bērna uzvedību un reaģēšanas veidu.

Liberālais audzināšanas stils, un kā tas ietekmē bērna uzvedību
Visticamāk, grūtāk klāsies vecākiem, kuri ir atļaujošā jeb liberālā audzināšanas stila piekritēji. Ikdienas saskarsmē tas nozīmētu lielu rēķināšanos ar bērna vajadzībām un vienlaikus noteikumu neesamību vai arī pārāk nenoteiktas robežas. Bērns var kļūt izlutināts un, tikko kaut kas nenotiek viņam pa prātam, rīkot histērijas. Bieži tās notiek sabiedriskās vietās, vēl vairāk samulsinot jau tā pietiekami apjukušos vecākus.

Pavisam maziem bērniem (līdz apmēram 3 gadu vecumam) nomierināties palīdz fiziska samīļošana, paņemšana klēpī

Pieaugušie var justies bezspēcīgi, mocīties ar vainas izjūtu, meklējot, kurā brīdī pieļāvuši kļūdas audzināšanā. Ja drāma tiek izspēlēta bez verbālas vai fiziskas agresivitātes, to drīkst ignorēt. Nesaņemot pieaugušā uzmanību un emocijas, bērns ātrāk nomierināsies.

Ja situācija ieilgst vai arī risinās kopā ar agresiju, ir pieļaujami bērnu izolēt (pēc formulas – cik bērnam gadu, tik minūtes drīkst izolēt) vai arī izolēties pašiem, piemēram, aizejot uz otru istabu.

Pavisam maziem bērniem (līdz apmēram 3 gadu vecumam) nomierināties palīdz fiziska samīļošana, paņemšana klēpī. Reti kad tik mazs bērns niķosies, mērķtiecīgu nolūku vadīts. Visticamāk, pie vainas būs tas, ka viņš ir noguris, izsalcis, vai kāds cits vecākiem saprotams iemesls.

Ātrais plāns histērijas gadījumā sabiedriskā vietā
Ja histērija ir sarīkota publiskā un cilvēku pilnā vietā, vienīgā pareizā vecāku rīcība neatkarīgi no bērna vecuma ir došanās prom kopā ar mazuli no ballītes, veikala, rotaļu laukumiņa u.tml. Vecākiem stoiski jāiztur līdzcilvēku nosodošie vai līdzjūtīgie skatieni un nav jātaisnojas par to, ka nolēmuši sabiedrisko vietu pamest.

Pieaugušo kontrole, pārāk augstas prasības, koncentrēšanās uz izciliem rezultātiem var būt iemesls bērna histērijām

Autoritārais jeb stingrais audzināšanas stils
Otrs audzināšanas stils, kas vecākiem varētu radīt grūtības, ir autoritārais stils, citiem vārdiem sakot – bērns tiek audzināts pārāk stingri. Pieaugušo kontrole, pārāk augstas prasības, koncentrēšanās uz izciliem rezultātiem var būt iemesls bērna histērijām. Tas ir vienīgais veids, kā mazais cilvēks spēj izteikt protestu pret to, kas viņu nomāc. Šajā gadījumā pieaugušajiem vēlams pārskatīt savas gaidas un samazināt kontroli un stingrību. Bērnam vairs nebūs iemeslu pretoties, un nevēlamā uzvedība beigsies.

Pieaugušie, kuri audzināšanā izvēlēsies veselīgu līdzsvaru starp bērna vajadzību apmierināšanu un konsekventiem noteikumiem, radīs savstarpēji veiksmīgāku sadarbību. Ja bērns jūtas mīlēts un sadzirdēts un pieaugušo noteikumi nav pārlieku bargi un neprasa no viņa neiespējamo, ja savstarpējās attiecībās ir cieņa, histērijām nevajadzētu būt vai arī tās būs retas un ātri pārejošas

Izglītība

19. Maijs, 2020


Lasi vairāk