Rimi bērniem logo

Bērns draud iet prom no mājām

Šoks, ko piedzīvo mamma un tētis, izdzirdot, ka atvase draud iet prom no mājām, patiesi var būt liels. Kāpēc bērns tā saka? Un kā rīkoties vecākiem, stāsta psiholoģe, “Rimi Bērniem” emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte.

Draudi iet prom no mājām laiku pa laikam var izskanēt daudzās ģimenēs. Un šie bērnu vārdi vecākiem patiešām ļoti sāp. Tik smagus vārdus dēls vai meita var izkliegt, vēloties sāpināt vai, citiem vārdiem, atriebjoties pieaugušajiem. Un te pieaugušajiem jāapzinās, ka atriebties un iet prom no mājām gribēs tikai nelaimīgs bērns. Vecākiem godīgi un nopietni jāuzdod jautājums sev – kura mana bērna svarīga vajadzība nav apmierināta? Un tā jāapmierina.

Bērnam nepieciešamas robežas
Diezgan bieži tas nenozīmē nopirkt vēl vienu rotaļlietu vai saldējumu. Manipulatīvi draudēt ar iešanu prom no mājām mēdz izlutināti bērni. Tāpēc viņiem drīzāk nāksies nevis dot, bet atņemt pārprasti par daudz iedotās brīvības, kas sākusi robežoties ar visatļautību. Pieaugušajiem jāatceras, ka ikviens bērns jutīsies drošāk un mīlētāks, ja vecāki būs nosprauduši veselīgas robežas, kuras netiek vieglprātīgi mainītas.

Atriebties un iet prom no mājām gribēs tikai nelaimīgs bērns.


Vajadzība pēc emocionāli tuvām attiecībām
Tomēr draudēt ar aiziešanu var arī tie bērni, kas emocionāli un psiholoģiski jūtas slikti: nesaprasti un vientuļi savā ģimenē. Tas ir izmisīgs sauciens pēc uzmanības, kas var būt šādu draudu pamatā. Līdz ar to ikvienam no vecākiem vajadzētu domāt par to, vai kopā ar bērnu tiek pavadīts gana daudz kvalitatīva laika, vai bērns tiek uzklausīts un atbalstīts.

Lielākā kļūda – ļaut iet
Lai arī cik bērnam būtu gadu, ieteikums vecākiem neizmantot diemžēl bieži lietotos vārdus: “Ej! Ej! Redzēs, cik ilgi varēsi bez mums iztikt! Varbūt palīdzēt tev sakrāmēt somu?”
Piecgadnieks, aizgājis līdz pagalma vārtiņiem, visticamāk, atnāks atpakaļ, jo nobīsies, bet pusaudzi vecāki var vairs neredzēt nekad. Pat nobijies un nokļuvis nopietnās nepatikšanās, bērns var izvēlēties neatgriezties mājās. Abos gadījumos viņš sajutīsies nemīlēts un lieks. Tā ir milzīga emocionāla trauma.

Lai arī cik bērnam būtu gadu, ieteikums vecākiem neizmantot diemžēl bieži lietotos vārdus: “Ej! Ej! Redzēs, cik ilgi varēsi bez mums iztikt!


Tiltiņš, pa kuru atgriezties
Lai cik veci būtu mūsu bērni, lai ko viņi būtu izdarījuši, ja izskan šie briesmīgie vārdi, vecāku reakcijai vajadzētu būt: “Nē, nekur tu neiesi! Es tevi mīlu, un man ir svarīgi, kas ar tevi notiek!” Piecgadnieks jutīs tūlītēju atvieglojumu un paliks mājās. Pusaudzis var arī pastumt vecākus malā un aiziet, taču šie vārdi, dzirdēti no vecāku puses, var izrādīties tiltiņš, pa kuru atgriezties ģimenē.

Izglītība

17. Jūnijs, 2018


Lasi vairāk