Rimi bērniem logo

Bērns un pulciņi – kad sākt?

Vecāki mēdz uztraukties, lai tikai kaut ko nenokavētu bērna attīstībā un, būdama pieaugusi, atvase nepārmestu: “Kāpēc jūs man nelikāt iet uz mūzikas skolu, hokeju vai dejošanu?” Kādā vecumā sākt? Kāds pulciņš bērnam ir vispiemērotākais?Laiks izvēlēties
Pavisam maziem bērniem lieliska aktivitāte kopā ar mammām ir estētikas skola, kas piedāvā nodarbības arī mazuļiem no sešu mēnešu vecuma. “Vismīļākais cilvēks blakus, laipna skolotāja un interesanta nodarbība noteikti veicinās mazuļa attīstību,” teic psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte. Savukārt bērni, kas jau apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi, pirmo pieredzi ar pulciņiem iegūst sporta un mūzikas nodarbībās. Ja pedagogi un vecāki ievēro, ka bērnam patīk dziedāt, dejot vai aktīvi darboties sporta nodarbībās, četru piecu gadu vecumā var mēģināt apmeklēt kādu pulciņu arī ārpus bērnudārza.

Četru līdz astoņu gadu vecums ir laiks, kad bērniem būtu jāpiedāvā pēc iespējas daudzveidīgākas nodarbes, lai viņi skrien, lec, peldas, kūleņo, rāpjas, karājas, dejo, met un ķer bumbu

Vairumā gadījumu pulciņus piedāvā no apmēram piecu gadu vecuma, jo 5–7 gados bērns ļoti viegli iemācās slidot, slēpot, peldēt, labprāt dzied un dejo. Svarīgi atrast bērnam piemērotāko nodarbi. Uz jautājumu “Vai tu vēlies spēlēt futbolu?” bērnam ir grūti atbildēt, ja viņš to nekad nav darījis. Tāpēc iespēju robežās var bērnu aizvest uz dažādiem pulciņiem, ļaujot izvēlēties to, kas patiešām patīk.


Sporta treniņi – jā vai nē?
Ja ir vēlme bērnu virzīt uz sportiskām nodarbībām, vērts zināt, ka līdz sešu gadu vecumam bērnam nebūtu jāpiedāvā sporta treniņi ar pārāk grūtiem un intensīviem uzdevumiem. Tie viņam nebūs pa spēkam un var sabojāt bērna pieredzi un veidot negatīvu attieksmi. “Vēlāk – pēc sešu gadu vecuma – bērns jau var apgūt sarežģītākas fiziskās aktivitātes – tādas kustību kombinācijas kā lēkšana pāri šķēršļiem, noteikta kustību skaita un ritma ievērošana,” paskaidro fiziskās sagatavotības treneris, Rimi Bērniem eksperts Kārlis Birmanis. “Tas nozīmē, ka šajā vecumā bērnam var piedāvāt dejošanas nodarbības.” Taču jebkurā gadījumā četri līdz astoņi gadi ir vecums, kad bērniem būtu jāpiedāvā pēc iespējas daudzveidīgākas nodarbes, lai viņi skrien, lec, peldas, kūleņo, rāpjas, karājas, dejo, met un ķer bumbu. Daudzveidība ļauj bērnam fiziski attīstīties, bet specializācija tikai vienā konkrētā nodarbē tik agrā vecumā negarantē ilgstošus ieguvumus.
Kā zināt, ka izvēlētā nodarbība bērnam ir piemērota? Pavisam vienkārši – ja bērnam izraudzītais pulciņš sniedz gandarījumu, viņš ir apmierināts par nodarbībās paveikto, tad viss ir kārtībā. Ja tomēr bērns nodarbību laikā ir redzami norūpējies un nav entuziasma pilns, vērts pievērst uzmanību, pirmkārt, vai bērnam ir labs “kontakts” ar pasniedzēju, otrkārt, vai bērna pārējie pulciņa dalībnieki ir draudzīgi un labvēlīgi. “Sākotnēji bērnam svarīgi, lai nodarbības ir jautras un aizraujošas,” uzsver Kārlis.

Ja bērnam izraudzītais pulciņš sniedz gandarījumu, viņš ir apmierināts par nodarbībās paveikto, tad viss ir kārtībā

Kad iestājas lūzuma punkts
Diemžēl var gadīties, ka pulciņš, kas ļoti paticis, bērnam reiz apniks. Īpaši tumšajos gadalaikos pēc dārziņa vai skolas var būt slinkums doties uz pulciņu. Vecākiem jābūt pacietīgiem – padariet ceļu līdz nodarbībai interesantāku, piemēram, spēlējot pa ceļam kādu spēli vai sarunājoties par bērnu interesējošām tēmām. “Ieteicams pārvarēt šķēršļus un apmeklēt visas nodarbības, lai bērns redz, ka nevar padoties mazāko grūtību vai slinkuma dēļ. Ir vērts iemācīt bērnam nepadoties grūtību priekšā, regulāri trenēties, un rezultāti noteikti būs. Ja bērns pieradīs, ka, līdzko ir grūti, var nedarīt, tas var radīt situāciju, ka viņš padodas ne tikai pulciņā, bet arī mācībās un dzīvē,” norāda psiholoģe Iveta Aunīte. Tomēr, ja pulciņš mazajam nemaz vairs nepatīk, ir vērts parunāt ar pedagogu, kā viņš vērtē situāciju – vai bērnam izvēlētā nodarbība padodas vai varbūt tiešām ir jāmēģina kas cits. Nevajadzētu uztraukties, ja bērni maina nodarbes. Svarīgāk, lai viņi ir nodarbināti un mazāk laika pavadītu, lietojot viedierīci.

Labāk, ja draugi ir pulciņos, jo pretējā gadījumā var sākt tos meklēt uz ielas un nokļūt nevēlamās kompānijās

Vide, kur draudzēties
Līdz aptuveni vienpadsmit gadu vecumam būtu lieliski, ja bērnam būtu vismaz viena ārpusskolas nodarbe, kas viņam patīk un sagādā prieku. Šajā vecumā gan zēniem, gan meitenēm ārkārtīgi svarīgi ir vienaudži. Psiholoģe uzsver, ka šajā vecumā bērni meklē jaunus kontaktus. Labāk, ja draugi ir pulciņos, jo pretējā gadījumā var sākt tos meklēt uz ielas un nokļūt nevēlamās kompānijās.

Izglītība

23. Janvāris, 2020


Lasi vairāk