Rimi bērniem logo

Kā varam veicināt bērna runas attīstību?

Sava bērna pirmais pateiktais vārds ir viens no skaistākajiem mirkļiem vecāku dzīvē. Bet pirmie pateiktie vārdi nebūt nenozīmē, ka vecākiem jākļūst bezrūpīgākiem un jāiegulda mazāk pūļu bērna runas attīstībā. Apskatīsim, kā vislabāk varam palīdzēt.

Pirmās bērna izdvestās skaņas var šķist kā apzināti radītas fonēmas vai zilbes, bet tā tas nav. Vecuma posmā no viena līdz trīs mēnešiem mazuļi sāk dūdot. Tās ir neapzināti radītas skaņas, kas ir pamats nākamajam runas attīstības posmam - lalināšanai. Aptuveni gada vecumā bērns sāk izrunāt pirmos apzinātos vārdus. Arī lielāku bērnu runas spējas nepieciešams atbalstīt – ir vēl tik daudz, ko atklāt!

Ja vēlies, lai Tavs bērns runā tekoši…

Runā ar viņu. Atceries, ka Tavs mazais atdarina visu, ko Tu dari. Tas attiecas ne tikai uz Tavām kustībām, bet arī sejas izteiksmi, veidu, kā kustini lūpas, un skaņām, ko radi. Tieši tāpēc nepieciešams runāt ar bērnu pēc iespējas vairāk. Turklāt izrunā vārdus pēc iespējas lēnāk, skaidrāk un maigākā tonī, stingri ievērojot, lai katrs vārds tiek izrunāts pareizi.

Māci bērnam vārdu nozīmi. Bērniem jāzina ne tikai tas, kā konkrēti vārdi pareizi jāizrunā, bet arī jāsaprot, ko šie vārdi nozīmē. Tāpēc laba ideja ir asociēt konkrētu skaņu ar kādu konkrētu priekšmetu. To vari panākt, rādot bērnam lietas, par kurām stāsti. Vari darīt to, kad pastaigājaties, rotaļājaties vai šķirstāt grāmatas. Šādi vienkārši vingrinājumi ātri vien iemācīs bērnam ne tikai katra vārda skanējumu, bet arī nozīmi.

Lasi bērnam priekšā. Lasīšana ir lielisks veids, kā iemācīt gan semantiku, gan pragmatiku. Papildus jaunu vārdu un sintaktisku struktūru apgūšanai bērns iemācīsies tos arī pielietot. Kad varoņi pasakās izdara ko sliktu, viņi atvainojas, bet, kad saņem kaut ko, saka “paldies”. Šādas paralēles ar pasaku tēliem palīdzēs bērnam iemācīties, kā pašam rīkoties līdzīgās situācijās.

Stimulē bērna dzirdi. Atceries, ka pienācīga runas attīstība ir atkarīga ne tikai no runas aparāta, bet arī no dzirdes. Tāpēc ir vērtīgi stimulēt bērna dzirdi, atskaņojot neitrālu mūziku vai kopā dziedot bērnu dziesmiņas.

Motivē un apbalvo. Tu bērnam esi svarīgākais cilvēks pasaulē, tieši tāpēc Tavs iedrošinājums bērnam kalpos kā vislabākā motivācija. Labākā balva bērnam ir Tavs atzinīgais novērtējums. Tāpēc, kad bērns iemācās pateikt jaunu vārdu vai pat teikumu, neaizmirsti viņu paslavēt. Tā bērns zinās, ka viņa pūles nav bijušas veltīgas un tiek atzinīgi novērtētas.

Padomi radošai jautrībai

Rotaļas ir lielisks veids, kā atbalstīt bērna runas attīstību. Izmantojot LEGO® DUPLO® komplektu “Picērija”, vari rosināt situācijas, kurās nepieciešams dialogs. Būvējot picēriju, pajautā bērnam, kas tā būs par celtni, kādā krāsā ir tās jumts, ko mēs darīsim picērijā un citus līdzīgus jautājumus. Pēcāk izmantojiet komplektā iekļautās figūras, lai iejustos restorāna īpašnieka vai citās lomās. Lai bērns izmēģina, kā būtu pašam pasūtīt picu jūsu uzbūvētajā restorānā klātienē vai pa telefonu. Drīz Tu pamanīsi, ka bērns ne tikai apgūst arvien jaunus vārdus, bet arī iegūst pašapziņu, lai spētu viegli kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Un nākamreiz, kad dosieties uz restorānu, iespējams, Tavs mazais jau būs gatavs pats pasūtīt sev maltīti!

LEGO® DUPLO® Picērija (10834)

Bērni šajā raibajā ēstuvē priecāsies pasniegt tikko no krāsns izņemto picu un vienlaikus apgūs, kā pieklājīgi uzvesties, ieturot maltīti sabiedriskās vietās. Viņi var pieņemt pasūtījumus arī pa telefonu un pēc tam picas sakraut motorollerā. Komplektā iekļautas trīs DUPLO figūras.

LEGO® DUPLO® Manas pirmās svinības (10862)

Pagatavojiet kopā krāsainas kūkas ballītei ar LEGO® DUPLO® komplektu "Manas pirmās svinības"! Izveidojiet trīs mazākas kūkas un vienu kārtaino torti! Mazuļus aizraus svecīšu spraušana un virsmas dekorēšana; sadaliet torti četros gabalos un ļaujiet bērnam uzcienāt ģimenes locekļus un draugus, tādējādi uzzinot daudz jauna par svinību norisi. DUPLO klucīši ir īpaši radīti, lai būtu interesanti un droši mazajām rociņām.

Izglītība

02. Jūlijs, 2018


Lasi vairāk