Rimi bērniem logo

Kopīgas ģimenes aktivitātes saliedē, stiprina un dara bērnus laimīgus

Kopā pavadītais laiks ir vecāku dāvana bērnam. Tā vēsta: “Tu esi svarīgs. Man patīk būt kopā ar tevi.” Vai tā būtu nesteidzīga saruna vai kāda rotaļa, kopīga zīmēšana, lasīšana vai sportošana, ģimenes kopīgās aktivitātes bērnam ir ļoti svarīgas, uzsver psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.

Lielisks kopā būšanas iemesls ir arī 18. maijā Tet Rīgas maratona ietvaros gaidāmie tradicionālie Rimi Bērnu dienas skrējieni. Ģimenes tiek aicinātas gatavoties skrējienam gan individuāli ģimenes lokā, gan arī apmeklējot svētdienu koptreniņus Mežaparkā.

Ikgadējā Rimi Bērnu diena strauji tuvojas. Tiek sagaidīts rekordliels mazo skrējēju skaits – līdz pat 13 000 dalībnieku, kas izmēģinās spēkus 4,2 km garajā Ģimeņu skrējienā, šķēršļu trasītē pašiem mazākajiem, kā arī 200 m un 400 m skriešanas trasēs un 60 m sprinta distancē. Gatavošanās Rimi Bērnu dienas skrējienam ir aktivitāte, kas ļauj visai ģimenei mesties kopīgā piedzīvojumā ne tikai vienu dienu, bet, kas vēl svarīgāk, ilgstoši, kopā trenējoties jaunu rekordu sasniegšanai.

Mazajam nepietiek tikai ar vārdiem: “Es tevi mīlu.” Protams, arī tas ir svarīgi, taču būtiski, lai no vecāku puses sekotu arī kopīga rotaļāšanās un dauzīšanās

Mīlēti bērni spēj gāzt kalnus
Cik daudz sava laika vecāki velta bērniem? Būšana kopā vienā telpā vēl negarantē, ka bērns patiešām jūt vecāku klātbūtni, atzīst psiholoģe Iveta Aunīte. Viņa norāda – bērnam emocionālu piepildījumu un apziņu, ka viņu mīl, sagādā laiks, kad vecāki ir blakus ne tikai fiziski, bet arī sarunājas, veic kopīgas aktivitātes un piedzīvo emocijas, veidojot ģimenes atmiņas. “Tās ir izjūtas, kas bagātina gan bērnus, gan vecākus un saliedē ģimeni. Neviens bērns nevar saņemt par daudz beznosacījuma mīlestības. Kad bērns jūtas mīlēts, viņu ir daudz vieglāk disciplinēt un mācīt nekā tad, kad viņa emocijas ir tuvu izsīkumam. Mīlēti bērni spēj gāzt kalnus, viņi jūtas drošībā un pasargāti, ir cerību un entuziasma pilni,” par ģimenes aktivitāšu plusiem stāsta Iveta Aunīte.

Kopīga rotaļāšanās iepriecina
“Bērni reaģē uz darbību. Līdz pusaudžu vecumam viņi jūtas mīlēti, pavadot laiku kopā ar pieaugušajiem un gūstot no viņiem enerģiju,” uzsver psiholoģe. Tas nozīmē, ka mazajam nepietiek tikai ar vārdiem: “Es tevi mīlu.” Protams, arī tas ir svarīgi, taču būtiski, lai no vecāku puses sekotu arī kopīga rotaļāšanās un dauzīšanās, dažādi pasākumi, kur piedalās visa ģimene, ekskursijas un pārgājieni, galda spēļu spēlēšana, riteņbraukšana, grāmatu lasīšana, zīmēšana, kopīgas sporta aktivitātes un regulāra gatavošanās tiem, trenējoties kopā ar bērnu. Spēles palīdz iepazīt vienam otru, izprast, kā katrs ģimenē izturas, kad kaut kas izdodas vai, tieši pretēji, neizdodas. Atbalsts un uzmundrinājums, ja neveicas, uzslavas, kad viss izdodas – šāda vecāku iesaiste bērniem ir ļoti vajadzīga. Jo vairāk kopā piedzīvotu mirkļu, jo vairāk emociju gūst bērni.

Sportošana kopā ar ģimeni uzlabo ne vien fizisko, bet arī emocionālo labsajūtu, jo stiprina ģimenes kā vienotas komandas garu

Atrodiet bērnu sevī
“Ja dzirdam: “Mammu, mammu, paspēlēsimies!” vai “Tēti, tēti, iziesim ārā uzspēlēt bumbu!”, tad šiem aicinājumiem ne tikai jāpievērš uzmanība, bet arī jārīkojas,” mudina psiholoģe Iveta Aunīte. “Ir vērts atlikt rēķinu samaksu vai sarunas ar pieaugušajiem, lai pavadītu laiku ar saviem bērniem. Gribēdami rotaļāties un nesaņemdami uzmanību, viņi var ķerties pie galējiem līdzekļiem, lai saņemtu vajadzīgo, un tas var nebūt pats iepriecinošākais veids. Esiet atsaucīgi!”
Daudziem vecākiem nepatīk rāpot pa grīdu, imitēt spēļu mašīnas bremzēšanas skaņas, runāt ar lellēm, ilgi mētāt bumbu, paklausīgi un pacietīgi ļauties procedūrām, spēlējot “ārstus”, un darīt pieaugušo izpratnē tik daudz bērnišķīgu lietu. Taču bērniem ir ļoti svarīgas kaut vai desmit minūtes, kad vecāki atrod sevī bērnu un paspēlējas ar mazajiem tā, kā viņi to vēlas.

Uzvaras un zaudējumi
Sportojot un spēlējot spēlēs, kur nepieciešams sacensties, jāatceras, ka parasti bērniem sacensības patīk tikai tik ilgi, kamēr viņi ir uzvarētāji. Ja bērns nejūtas motivēts turpināt, jo redz, ka nebūs uzvarētājs, nepieciešams skaidrot, ka svarīgāks par rezultātu ir process. Bērnam (un arī vecākiem) jāsaprot, ka vienīgais, ar ko it vērts sacensties, ir pats bērns, tādējādi mērot savu progresu. Motivācijai kopā ar bērnu var izveidot viņa personīgo sasniegumu dienasgrāmatu, kā arī svinēt sasniegtos rekordus. Savukārt piedzīvojot zaudējumus, bērnam paskaidrojam, ka zaudējumi ir dzīves sastāvdaļa un mācām paspiest uzvarētājam roku. Atrodam atbalstošus mierinājuma vārdus un ar personīgo piemēru rādām, kā paši tiekam galā ar zaudējumu.

Sportošana kā kopīga laika pavadīšana
Sportošana kopā ar ģimeni uzlabo ne vien fizisko, bet arī emocionālo labsajūtu, jo stiprina ģimenes kā vienotas komandas garu. Bērnus noteikti iepriecinās iespēja ar mammu un tēti doties kopīgā skrējienā un pat sarīkot sacensības – kurš ātrāk aizskries līdz izvēlētam mērķim. Šādi varēsiet ne vien piepildīt bērna gaidas pēc rotaļām, bet arī attīstīsiet bērnā cīņas sparu. Lai sekmētu vecāku un bērnu kopā būšanu, ikviena ģimene aicināta piedalīties Rimi Bērnu dienas skrējiena treniņos Mežaparkā, kur katru svētdienu līdz ar skriešanas grupu treniņiem pieaugušajiem, sagatavoties aicināta arī pati jaunākā skrējēju paaudze. Treniņš būs piemērots visai ģimenei, jo bērnu treniņos skriešanas slodze ir sabalansēta ar vingrošanu, uzmanības un veiklības uzdevumiem, mudinot veselīgi pavadīt laiku svaigā gaisā, kur savas sportiskās virsotnes varēs sasniegt gan lieli, gan mazi sportotāji. Rekomendējamais dalībnieku vecums

Izglītība

24. Aprīlis, 2019


Lasi vairāk