Rimi bērniem logo

Skolas ekskursijas. Trīs idejas šim rudenim

Skola nav tikai mācības, bet arī kopīgi pavadīts laiks ārpus skolas sienām. Ekskursijas ir tās, ko arī pieaugušā vecumā bērni atcerēsies ar sajūsmu. Joprojām atmiņā paliks kopīgi izbaudītās emocijas, pārvarētās grūtības, piedzīvojumi, neformālas sarunas ar skolotāju un dalīšanās piedzīvotajā.

Latvijā ir daudz skaistu vietu, kurp doties ekskursijās ar dažāda vecuma skolas bērniem. Iesakām dažas no tām, kā arī interneta resursus, kur skolotājiem un arī pašiem skolēniem smelties idejas ekskursiju plānošanai.

Līgatne un “Tīklu parks”
Līgatne Vidzemē ir viens no gleznainākajiem Latvijas novadiem, kur vienuviet var izbaudīt mierīgas pastaigas pa dabas takām. Tāpat Līgatnē un tās apkārtnē ir ievērojams skaits smilšakmens atsegumu, ko saucam par klintīm un iežiem. Iespējams, šeit ir lielākā smilšakmens iežu koncentrācija Latvijā, tāpēc vietējie iedzīvotāji ir iemanījušies te veidot neparastas uzglabāšanas telpas savām vajadzībām.
Vecāko klašu skolēniem interesi raisīs Līgatnes rūpnieciskais un industriālais mantojums – padomju laika slepenais bunkurs, kas izbūvēts zem rehabilitācijas centra “Līgatne”, un Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs.

Jauna un vēl pavisam neierasta atrakcija, kuru var apvienot ar Līgatnes skaistāko vietu apskati, ir tikai šovasar atklātais “Tīklu parks”.Jauna un vēl pavisam neierasta atrakcija, kuru var apvienot ar Līgatnes skaistāko vietu apskati, ir tikai šovasar atklātais “Tīklu parks”. Atšķirībā no iepriekš tik iecienītajām ekstrēmajām tīklu atrakcijām šīs takas ir piemērotas pilnīgi visu vecumu bērniem un pieaugušajiem. Tīkli veido atsevišķus koridorus, istabas un ejas, pa kurām var gan iet pastaigas solī, gan rāpot, lēkāt vai pat ripināties. Tīkli atrodas kokos četrus līdz deviņus metrus virs zemes. Cauri labirintiem virs koku galotnēm te var doties piedzīvojumā. Ir izveidoti 750 kvadrātmetri ar tiltiem, tuneļiem, laukumiem. Izejot 300 metru apli, katrā no sešiem laukumiem var veikt dažādus uzdevumus.
Vispieprasītākā šī atrakcija ir brīvdienās, tāpēc klases ekskursiju labi šeit ieplānot darbdienās. Drošības apsvērumu dēļ un lai apmeklētāji izbaudītu lēkāšanu vai zvilnēšanu, trasē vienlaikus netiek laisti vairāk kā 40 cilvēki.


Kurzemes pērle Alsunga
Kā koša un vēl neatklāta pērle Kurzemes jūras piekrastē mierīgi dus Alsunga jeb – kā vietējie to sauc – Alšvanga. Šī pilsēta visspilgtāk asociējas ar mutīgajām “Suitu sievām”, bet kopumā novads bagāts ar krāšņām leģendām, gardumiem kurzemnieku gaumē un skaistiem dabas skatiem.
Noteikti ir jānogaršo visīstākais, autentiskākais sklandrausis – rudzu maizes groziņš, kas pildīts ar kartupeļiem un burkāniem, papildināts ar ķimenēm. Šādus sklandraušus un ļoti gardu rudzu maizi cep darbnīcā “Suitu maize”.
Braucot ar klasi, ir vērtīgi noalgot vietējo gidu, kas gan pastāstīs, gan parādīs, gan noskandēs “Suitu sievu” dziesmas. Par to var interesēties Alsungas Tūrisma informācijas centrā.


Aizbraucot līdz Alsungai, noteikti ir vērts doties vēl nedaudz tālāk – Jūrkalnes virzienā, lai aplūkotu vienu no jaunākajiem un neparastākajiem muzejiem Latvijā – “Vētru muzeju”


Aizbraucot līdz Alsungai, noteikti ir vērts doties vēl nedaudz tālāk – Jūrkalnes virzienā, lai aplūkotu vienu no jaunākajiem un neparastākajiem muzejiem Latvijā – “Vētru muzeju”. Ekspozīciju ir izveidojis viens cilvēks, niršanas eksperts, zemūdens arheologs Voldemārs Rains, kas šos eksponātus gadu gaitā savācis no jūrā nogrimušiem kuģiem vai pēc vētras no jūras piekrastes. Ekspozīcija sniedz ieskatu zemūdens kultūrvēsturiskajā mantojumā un ļauj tuvāk iepazīties ar kuģniecības vēsturi Kurzemē.
Bērniem šis muzejs patīk jo īpaši, jo ļauj sapņot un ļauties fantāzijas lidojumam. Ekspozīcija atrodas Jūrkalnes pagasta tautas namā un izskatās kā daļa no kuģa.
Pēc tam dodieties uz Jūrkalnes stāvkrastu un izbaudiet Kurzemes piekrastes jūras varenību.


Latgales pērle Daugavpils
Daugavpils ir kā cita republika – citas noskaņas, cita valoda, atšķirīga arhitektūra un vide. Tāpēc kā vienu no klases ekskursijas virzieniem var izvēlēties šo Latgales lielpilsētu.
Ko apskatīt vienas dienas laikā? Noteikti – Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, kas ir daļa no iespaidīgā Daugavpils cietokšņa. Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Skatoties no putna lidojuma, tas atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu. Mūsdienās tas ir viens no Daugavpils populārākajiem apskates objektiem.

Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Mūsdienās tas ir viens no Daugavpils populārākajiem apskates objektiem.Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs piedāvā bērnu (6–13 gadi) vai jauniešu (14–18 gadi) radošās mākslas izglītības programmas.
Mazais, omulīgais, ļoti personiskais Latgales zoodārzs katram, kas to ir apmeklējis, izraisa sajūsmu. Šķiet, nekur citur nav iespējams tik tuvu apskatīt bruņnesi, ieskatīties acīs surikātiem un pavērot skudru ceļu, kas vijas cauri visai zoodārza priekštelpai.

Ļoti labs resurss skolotājiem un ikvienam, kas vēlas doties izzinošā vai izklaidējošā izbraucienā pa Latviju, ir nesen atklātais interneta resurss: http://skolenuekskursijas.lv. Izvēloties reģionu un vēlamo aktivitāti, tajā ērti un ātri var smelties idejas tuvākiem un tālākiem dzimtās zemes apceļošanas virzieniem.

Savukārt plānot pārgājienus vieglāk būs, ja ieskatīsieties interaktīvajā kartē “Dodies.lv”, kur apkopotas Latvijas dabas takas un citas interesantas vietas.

Izglītība

13. Septembris, 2018


Lasi vairāk