Rimi bērniem logo

Gatavojam skaistas putnu barotavas no piena pakām! Video

“Putnu barotavu izlikšana pie mājām ir iespēja mums iepazīt Latvijā un savā apkaimē dzīvojošos putnus,” saka “Rimi Bērniem” ekspertes Lība un Sāra Smildziņas. Viņas aicina putnu barotavu izgatavot pašiem, piemēram, no izlietotajām piena pakām. Vienlaikus ekspertes piekodina: ja putnus esi sācis barot, tas jādara līdz pat pēdējam sniegam.
 

Ziņo par novērotajiem putniem!

Jau par tradīciju ir kļuvusi Latvijas Ornitoloģijas biedrības rīkotā akcija “Ziņo par putniem dārzā”. Tas ir aicinājums ikvienam stundas garumā dienas gaišajā laikā vērot un ziņot par putniem, kas novēroti pie savām barotavām vai jebkurā citā vietā, kur uzturas putni. Akcija šogad norisināsies no 28. līdz 30. janvārim, un tās mērķis ir apzināt, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos. Šajos datumos putnu vērošana notiek ne tikai Latvijā – pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.

Barotavās biežāk novērojamie putni

Kādi putni pārsvarā pulcēsies pie tavas barotavas, ir atkarīgs gan no barotavas veida, gan – piedāvātās barības. Ja vēlies redzēt lielu putnu dažādību, barotavai jābūt stabili nostiprinātai. “Mūsu gatavotās barotavas ir paredzētas īstiem “koku” putniem, piemēram, zīlītēm, jo barotavas, iekārtas zarā, šūposies,” piekodina eksperte Lība.

Barotavas, kas uzstādītas lauku apvidos, jo īpaši mežu vai lielu parku tuvumā, mēdz apciemot teju visas Latvijā ziemojošo putnu sugas. “Visbiežākās viešņas barotavās ir dažādas zīlītes, piemēram, lielās zīlītes un zilzīlītes. Mūsu barotavu Rīgā regulāri apciemo maziņa zilzīlīte,” pieredzē dalās Sāra. Tāpat barotavas tīk apmeklēt arī mājas un lauku zvirbuļiem, melnajiem mežastrazdiem, dzilnīšiem, dižraibajiem dzeņiem un citiem putniem.

Kādu barību izvēlēties

Brīdinājums: putniem dotā barība nedrīkst būt sālīta, tas putniem ir bīstami!

  • Putniem labi garšo tauki un speķis, dažādas sēklas, piemēram, linsēklas, kaņepes, saulespuķu sēklas (melnās ir augstvērtīgākas!), prosa, miežu putraimi, grūbas u.c. sēklas, kā arī dažādi rieksti un kaltēti augļi.
  • Saulespuķu sēklas priecēs teju visus putnu barotavas apmeklētājus,
  • Tauki, speķis pievilinās zīlītes, dzilnīšus, dižraibos dzeņus, strazdus,
  • Zemesrieksti patiks ne vien zīlītēm, bet arī zaļžubītēm, zvirbuļiem, dzilnīšiem un dižraibajiem dzeņiem,
  • Kaltēti augļi un ogas garšos melnajiem mežastrazdiem un pelēkajiem strazdiem.

Ņem vērā!

Ja esi sācis putnu piebarošanu, ir ļoti būtiski to turpināt līdz pat pavasarim. Tas tāpēc, ka putnu barotavas izlikšana rada apstākļus, kuros putniem ir vieglāk atrast barību. Ja negaidot šis barošanas veids putnam tiek atņemts, rodas apjukums, un putns ir pakļauts briesmām. Ja barotava netiek izlikta, putns atrod veidu, kā nodrošināt sevi ar uzturu, vai arī iestājas dabas likums: izdzīvo stiprākais.

Raksta tapšanā izmantota informācija no Dabasdati.lv un Latvijas Ornitoloģijas biedrības.

Radošās nodarbes

25. Janvāris, 2022


Lasi vairāk