Trīs vienkārši eksperimenti ar ūdeni

“Rimi Bērniem” eksperte Sāra Smildziņa rāda trīs bērniem saprotamus un vasarai atbilstošus eksperimentus ar ūdeni. Izmēģiniet arī jūs!

Salauztais zīmulis

Glāzē, kad pildīta ar ūdeni, ieliec zīmuli. Vēro to! Izskatās, ka zīmulis ir salauzts! Kāpēc tā? Izrādās, šai parādībai, kas padara zīmuli it kā salauztu, ir pavisam nopietns nosaukums – gaismas laušana. Zīmulis glāzē izskatās salauzts, jo, gaismai, pārejot no ūdens gaisā, mainās tās virziens – tā lūzt. Kad tas notiek, var novērot priekšmetu formu vai novietojuma izmaiņas.

Ķirsis ūdenī

Sagatavo divas glāzes ar ūdeni. Vienā no tām izšķīdini 2 lielas ēdamkarotes ar sāli. Katrā no glāzēm ievieto pa ķirsim un vēro, kas notiek! Kāpēc viens no ķiršiem peld pa virsu? Sāls izmaina ūdens blīvumu un tādējādi palīdz ķirsim noturēties virs ūdens tajā glāzē, kur ir sāls.

Grimstošs un negrimstošs

Lielā bļodā lej ūdeni un liec tajā dažādus materiālus – ziediņus, čiekurus, akmeņus, piepi. Kāpēc dažas lietas grimst, bet dažas nē? Uz katru no priekšmetiem ūdenī iedarbojas divi spēki – viens velk priekšmetu uz leju, bet otrs – ceļ uz augšu.

Radošās nodarbes

17. Jūnijs, 2021


Lasi vairāk