Rimi bērniem logo

Mājas uzkopšana kā svētki: praktiski ieteikumi mazu bērnu vecākiem

Gan jau katrs kādreiz ir nopūties – ak, māja pavisam netīra, nu nāksies pavadīt krietnu brīdi, to tīrot, beržot un uzpošot. Taču patiesībā nav tik traki – mājas uzkopšana var būt visnotaļ jauks un interesants pasākums, ja piedalās visa ģimene un mājas tīrīšanu uztver kā... izklaidi!

mājas uzkopšanas padomi

Ģimenes locekļi darbus var sadalīt katra iespējām un vēlmēm. Bērniem ieteicams uzticēt ļoti konkrētus pienākumus, kuru rezultāts ir ātri ieraugāms, piemēram, var lūgt dilstošā secībā, sākot ar lielāko sakārtot plauktā grāmatas. Taču izvairieties bērnam teikt: “Ej sakārtot savu istabu!”. Pat lielāka vecuma bērnam var būt grūti saprast, kas tieši viņa istabā kārtojams. Protams, visi nopietnākie darbi un tie darbi, kuru veikšanai jāizmanto sadzīves ķīmija, būs jāveic pieaugušajiem. Varbūt tētim labāk patiks ar putekļu sūcēju pa griestiem saķert noputējušos zirnekļu tīklus, kamēr mamma izšķiros virtuves atvilktnes, kurās uzkrājušies dažnedažādi virtuves nieciņi, kas nereti vairs nemaz nav vajadzīgi vai savu ir jau nokalpojuši. Tikmēr bērni var darīt savam vecumam atbilstošus darbiņus, kas var izvērsties kā aizraujoša rotaļa, jau no mazām dienām bērnam nemanot iemācot, ka mājas uzkopšana var būt visnotaļ patīkama nodarbe.


Rokturu un durvju mazgāšana
Viena no vietām, ko dažkārt piemirstas notīrīt, ir durvis un to rokturi. Iedodiet bērniem pa krāsainai lupatiņai un lūdziet nomazgāt vietas, kur mēdz dzīvot ļoti daudz neredzamo un neganto baciļu – durvis un durvju rokturus. Atgādiniet mazajiem palīgiem, ka arī lielākiem un mazākiem skapjiem ir durvis un rokturi! Bērni būs priecīgi par viņiem uzticēto svarīgo uzdevumu un pārsteigti par to, cik bļodā ūdens kļūs netīrs. Līdzīgs rezultāts būs pēc krēslu un galda kāju mazgāšanas!


Kastītes lietu uzglabāšanai
Noteikti pēc apavu plauktu izrevidēšanas ir uzradušās vairākas liekas kurpju kastes. Varat uzdot bērnam ļoti svarīgu uzdevumu – šīs kastes izrotāt, lai tajās varētu salikt vajadzīgas lietas, piemēram, zīmuļus, leļļu drēbītes, mazās rotaļlietas, kas sakrājušas no šokolādes olām. Varbūt ģimenei ir vajadzīga speciāla kaste, kurā salikt telefonu lādētājus? Rotāšanai var izmantot papīru, lentītes, dekupāžas elementus, guaša krāsas.

kastītes uzglabāšanai
Rakstāmpiederumu šķirošana
Kad kastītes gatavas, bērni var ķerties pie nākamā uzdevuma – zīmuļu, krītiņu un flomāsteru šķirošanas, pie reizes pārliecinoties, vai kādus zīmuļus nav nepieciešams noasināt, varbūt daži krītiņi ir kļuvuši pavisam īsi, bet daļa flomāsteru vairs it nemaz neraksta.
Starp citu, pārāk īsos krītiņus ir vērts sakrāt atsevišķā kastītē un kādā mierīgā brīdī veikt neparastu darbu – tos pārkausēt lielākos krītiņos. Vietnē Youtube.com, ierakstot meklētājā atslēgas vārdus “how to melt crayons”, ir atrodami padomi, kā to izdarīt!


Ikdienas trauku šķirošana
Ja mājās ir mazi bērni, likumsakarīgi, ka gadās pa kādai ieplīsušai krūzei vai šķīvim ar apdauzītu maliņu. Kamēr mamma vai tētis ir izkrāmējuši no virtuves plauktiem visus traukus, lai izmazgātu pašus skapīšus, lūdz bērniem uzmanīgi pārskatīt un atlasīt atsevišķi bojātos. Tas būs labs iemesls vēlāk papildināt trauku klāstu ar jauniem un skaistiem!

krūze
Grāmatu šķirošana
Laika gaitā bērnu grāmatu plauktā ir uzkrājusies liela kaudze ar dažādām grāmatām. Visticamāk, bērni no daudzām jau ir izauguši. Nebūtu taisnīgi bez bērnu ziņas izrevidēt viņu lietas, daļu no tām nolemjot atdošanai, tādēļ aiciniet atvases palīgā. Kopā izskatiet grāmatas un izlemiet, kurām meklēsiet jaunus lasītājus un kuras vēl lasīsiet paši. Ja nu kādai ir atplīsis vāciņš, kopīgiem spēkiem salīmējiet, lai nākamajā lasīšanas reizē būtu patīkami to turēt rokās.


Plastikāta maisiņu sakārtošana
Vēl kāds darbs, kura veikšanā bērni metīsies ar milzu azartu, ir plastmasas maisiņu sakārtošana. Arī šajā gadījumā padomu var meklēt Youtube.com, meklētājā ierakstot atslēgas vārdus “plastic bags organizer”, taču galvenais princips ir šāds – vajadzēs, piemēram, plastmasas pudeli, kuru sagriež 3 daļās (izmatosiet abus galus). Tad maisiņus saloka šaurās strēmelēs. Tad pirmo maisiņu sarullē, tā, lai sākuma gals paliktu neierullēts, bet otro maisiņu pievieno, kad pirmais ir teju sarullēts. Tā pakāpeniski pievieno maisiņus, līdz izveidojas pudeles izmēra rullis. Rulli ievieto pudeles apakšējā daļā, pa virtu liek pudeles otru galu un nostiprina, pa pudeles kaklu izvelk iepriekš atstāto neierullēto sākumu. Aiz tā vēlāk varēs izvilkt maisiņu, kad tas būs nepieciešams.


Puķu podu izrotāšana
Bērniem ļoti patīk darbiņi, pēc kuru paveikšanas ir labi redzams rezultāts. Viens no tādiem – puķu podu izgreznošana. Kad esat istabas augus pārstādījuši jaunos podos un nomazgājuši to lapiņas, ir laiks parūpēties par rotājumiem. Ļaujiet bērniem izvēlēties, kādas krāsas auduma apvalciņu darināt, kādu lenti apsiet.

puķu pods
Dienas noslēgums
Kad saule iet dienai uz otru pusi un lielie darbi izdarīti, laiks pateikt paldies palīgiem un visai ģimenei pabūt kopā, lai priecātos par dienā paveikto. Visticamāk visi būsiet noguruši, līdz ar to negribēsiet gatavot lielas vakariņas. Varbūt ir iespēja pasūtīt jau gatavu ēdienu, piemēram, picu, suši vai kādas austrumu garšas. Bet varbūt tieši otrādi – vēlēsieties visi kopā pagatavot savas ģimenes iemīļoto kartupeļu sacepumu un šokolādes kūku.

Foto: Shutterstock

Svētki

19. Aprīlis, 2017


Lasi vairāk