Aizcietējumi zīdainim atkarībā no barošanas veida

Viena no tēmām, kas aktuāla jauno vecāku sarunās, ir zīdaiņa vēdera izeja. Arī pediatrs vienmēr noskaidros, vai mazulim viss kārtībā ar kakāšanu, jo bērna vēdera izeja ir svarīgs radītājs viņa organisma darbības novērtējumā.

Maza bērna vēdera izeja ir atkarīga gan no mazuļa vecuma, gan gremošanas trakta fizioloģiskās uzbūves, barošanas veida un barojuma daudzuma, skaidro Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina. Liela nozīme ir arī tam, cik šķidruma bērns dienas laikā uzņem.

Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē vēdera izejas biežumu un konsistenci, ir uzturs, ar ko tiek barots mazulis. Tomēr viena no visbiežākajām sūdzībām, ar ko zīdaiņu vecāki vēršas pie ārsta, ir cieta vēdera izeja jeb aizcietējumi. Ne vienmēr satraukumam ir pamats, tomēr ir principi, kas jāzina katram jaundzimušā vecākam.

Ekskluzīvi ar mātes pienu barotiem bērniem vēdera izeju skaits dienas laikā var sasniegt pat 6–7 reizes, bet tā var būt arī tikai reizi vairākās dienās.

Ar mammas pienu zīdītiem bērniem
Ekskluzīvi ar mātes pienu barotiem bērniem vēdera izeju skaits dienas laikā var sasniegt pat 6–7 reizes, bet tā var būt arī tikai reizi vairākās dienās. Ja zīdainis ir omulīgs, priecīgs, nav niķīgs, svarā pieņemas labi un zarnu iztukšošanās notiek mierīgi un bez raudāšanas, abas šīs situācijas var tikt uzskatītas par pilnīgi normālām.
Savukārt, ja zarnu iztukšošana norit ar raudāšanu, niķiem un acīm redzamu diskomforta sajūtu, noteikti būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu, lai atrastu aizcietējumu iemeslus. Reta vēdera izeja, piemēram, reizi piecās dienās, ekskluzīvi barotiem zīdaiņiem 4 mēnešu vecumā var būt arī gadījumā, ja mazais neuzņem pietiekamu daudzumu uzturvielu. Tas var būt laiks, kad varētu uzsākt piebarošanu.

Zīdainis, kas ēd mākslīgo piena maisījumu
Zīdaiņiem, kas ēd mākslīgo piena maisījumu, zarnām vajadzētu iztukšoties katru dienu. Vēl labāk, ja tas notiktu 2–3 reizes dienā. Cietāka vai retāka vēdera izeja šajā gadījumā varētu būt saistīta ar nepietiekamu šķidruma uzņemšanu, piemēram, gadījumā, ja mazulim nedod papildus padzerties ūdeni.

Zīdaiņiem, kas ēd mākslīgo piena maisījumu, zarnām vajadzētu iztukšoties katru dienu.

Aizcietējums bērnam, kas saņem piebarojumu
Ja aizcietējumi ir bērnam, kas jau saņem piebarojumu, būtu nepieciešams izvērtēt, vai mazulis pietiekamā daudzumā uzņem šķiedrvielas saturošus produktus. Dažreiz vecāki pārāk bieži piedāvā tādus piebarojuma ēdienus kā rīsu un kukurūzas putras un banānu biezeni. Šie produkti cietina vēderu un var provocēt aizcietējumus.
Aizcietējumi var būt arī tad, ja pārmērīgi lieto olbaltumvielas saturošus produktus, piemēram, gadījumos, kad bērnam ap 8–10 mēnešu vecumu ēdienkartē sāk iekļaut piena produktus – biezpienu, sieru, jogurtu. Saldinātiem piena produktiem – biezpiena sieriņiem, pienam ar šokolādes vai citām garšām – nav vietas zīdaiņu ēdienkartē.
Aizcietējumi var būt arī kā pārtikas alerģiju simptoms (govs piena olbaltuma alerģija), tāpēc arī ir ļoti svarīgi konsultēties ar ģimenes ārstu, lai saprastu, vai konkrētais piena maisījums atbilst bērna organisma vajadzībām vai tomēr ir nepieciešams to mainīt.
Ja vecākiem ir bažas par bērna vēdera izejas konsistenci, krāsu, biežumu, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstējošo ārstu, lai izvērtētu mazuļa veselības stāvokli.

Veselība

22. Janvāris, 2021


Lasi vairāk