Rimi bērniem logo

Bērnam sāp vēders! Skaidrojam biežākos iemeslus

Sāpes vēderā ir vismaz 50 dažādu bērnu slimību gadījumos! Kas vecākiem jāzina, ja bērns sūdzas par vēdersāpēm un kā sāpju gadījumā vajadzētu rīkoties, stāsta pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

bērnam sāp vēders

Bērna sūdzības par sāpēm vēderā var būt saistītas gan ar kuņģa zarnu traktu, gan citiem cēloņiem. Bet parasti sūdzības izpaužas vēdera rajonā. Uzklausot bērna sūdzības par vēdersāpēm, vecāki visvairāk baidās, vai tas nav akūts apendicīts. Tomēr bērnu vecumā sāpes vēderā visbiežāk saistītas ar gāzu uzkrāšanos zarnās (meteorisms), kuņģa sāpēm un neregulāru vēdera izeju (aizcietējumiem), nevis ar dzīvībai bīstamiem iemesliem.

Kā rīkoties, ja bērns sūdzas par sāpēm vēderā
Vispirms vecākiem ir jānoskaidro, kur tieši sāp un kādas ir sāpes. Pasekojiet līdzi, vai sāpes pastiprinās! Uzprasiet bērnam, kad viņš pēdējo reizi apmeklēja tualeti un piedāvājiet to izdarīt - varbūt bērns bija aizrāvies ar kādu rotaļu un aizmirsa pačurāt vai arī viņu moka gāzes vēderā, vai aizcietējums. Dažkārt sāpes pāriet, ja bērns atguļas un atpūšas.
Svarīgi! Nelieciet bērnam ēst vai dzert sāpju periodā. Pagaidiet, kamēr sāpes pāriet un bērns pats sāk prasīt ēdienu, vai arī ko ēdamu vai dzeramu piedāvājiet ne ātrāk kā stundu pēc tam, kad vēders pārstāja sāpēt. Kā arī nedodiet pretsāpju preparātus bez ārsta ziņas, apskates. Pretsāpju preparāti maskē sāpes un, ja situācija pasliktināsies, ārstam būs grūti noteikt sāpju cēloni.

Nedodiet pretsāpju preparātus bez ārsta ziņas, apskates. Pretsāpju preparāti maskē sāpes un, ja situācija pasliktināsies, ārstam būs grūti noteikt sāpju cēloni.


Situācijas, kad nepieciešama ārsta konsultācija:
* Ja sāpes vēderā lokalizējas vēdera labajā lejasdaļā;
* Ja sāpes nevis pāriet, bet saasinās, ir asas, trulas, nepāriet vismaz stundu, kā arī, ja sāpes vēderā pavada bāla ādas krāsa un sviedri, bērns raud, rausta kājiņas un spiež tās pie vēdera;

* Sāpēm pievienojas neapturama vemšana / caureja un paaugstināta temperatūra, izsitumi, miegainība;

* Ja sāpes vēderā sākušās pēc kādas traumas;
*Ja bērnam sākusies vemšana ar asinīm;
*Ja ir apgrūtināta un sāpīga urinācija.

Dažādie sāpju iemesli
Pārejošu sāpju iemesli bieži vien ir saindēšanās ar pārtiku, cērmes, kuņģa zarnu trakta traucējumi un vīrusi. Nopietnāki iemesli var būt hepatīts, apendicīts, urīnceļu infekcijas. Tādas sāpes nereti lokalizējas vēdera centrālajā daļā un bērns norāda, ka sāpes ir nabas rajonā. Ja zēnam sāp cirkšņa vai oliņu rajonā, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu. Ņemiet vērā, ka par šādām sāpēm zēni mēdz kautrēties stāstīt.
Dažāda vecuma bērniem, tai skaitā pusaudžiem, raksturīgs vēdersāpju iemesls ir nepareiza uztura sekas – izlaistas ēdienreizes, nesabalansēts uzturs, biežas maltītes ātro uzkodu restorānos u.c. Šādi uztura paradumi var radīt sastrēgumu gremošanas traktā un veicināt sāpes vēderā. Sāpes, kas rodas šādu iemeslu dēļ, parasti ir periodiskas, īslaicīgas, ar vēdera uzpūšanos, mainīgu apetīti, neregulāru vēdera izeju. Ja šādas sāpes ilgtermiņā atkārtojas, noteikti nepieciešama ģimenes ārsta konsultācija, jo var rasties nopietnāki veselības traucējumi un notikt dažādu slimību attīstība, piemēram, gastroezofageāla refluksa slimība, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla. Kuņģa zarnu trakta slimības var saasināties arī, mainoties vides faktoriem, dienas režīmam un fiziskām aktivitātēm, kā arī psiholoģiskām pārmaiņām.

Foto: Shutterstock

Veselība

26. Februāris, 2017


Lasi vairāk