Govs piena alerģija. Kā to atpazīt, sadzīvot un izaugt no tās

Govs piena alerģija ir viena no visizplatītākajām pārtikas alerģijām zīdaiņiem un bērniem. Proti, tā mēdz būt no 2% līdz pat 7,5% bērnu un izpaužas jau pirmajā dzīves gadā.

Govs piena alerģija ir viena no visizplatītākajām pārtikas alerģijām zīdaiņiem un bērniem. Proti, tā mēdz būt no 2% līdz pat 7,5% bērnu un izpaužas jau pirmajā dzīves gadā.

Kā to pareizi atpazīst, sadzīvot un ko ēst, ja nedrīkst govs piena produktus, stāsta Rimi Bērniem eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Ir ļoti svarīgi laicīgi identificēt govs piena olbaltuma alerģiju un nodrošināt ārstēšanu, lai zīdainītis varētu normāli augt un attīstīties, kā arī saņemt visas nepieciešamās uzturvielas.

Piena alerģijas izpausmes var būt ļoti dažādas. Piemēram, bērniņš var sēkt, tā var būt vemšana, caureja, apgrūtināta elpošana, uz ādas parādīties nātrene vai dermatīts. Visbiežāk tā parādās apmēram 2 mēnešu laikā no brīža, kad organisms saskaras ar govs piena olbaltumu, turklāt tas var būt arī mātes pienā.

Govs piena alerģijas profilakses nolūkos nav jāizslēdz no mātes uztura govs pienu, jo tas var novest pie uzturvielu deficīta grūtniecības un zīdīšanas laikā. Tas nozīmē to, ka ja bērns ir praktiski vesels, viņam nav neviens no augstāk minētajiem simptomiem, tad mātei, kas baro bērnu ar krūti nav jāatsakās no govs piena lietošanas uzturā.

Savukārt, ja zīdainim ir diagnosticēta govs piena alerģija un bērns tiek ekskluzīvi barots, mātei ir jāpārskata savu ēdienkarti un jāizslēdz no uztura visus produktus, kas satur pienu.

Piena maisījumi, kas piemēroti bērnam ar govs piena alerģiju

Ir gadījumu, kas bērniņam ir tik smagas govs piena alerģijas izpausmes, ka nākas pieņemt lēmumu mātes pienu aizvietot ar specializētiem piena maisījumiem. Mātes piena alternatīvie maisījumi ir izmantojami tikai tad, ja zīdainim ir konstatēta smaga govs piena alerģija un piena eliminācijas jeb izslēgšanas diēta no mātes uztura nedod vēlamos rezultātus. Lēmumu, kā labāk rīkoties, pieņem ārsts-alergologs.

Ir dažādi specializēti piena maisījumi, kas der alerģiskiem mazuļiem:

  • Daļēji hidrolizēto olbaltumvielu piena maisījums
  • Dziļi hidrolizēto olbaltumvielu piena maisījums
  • Aminoskābju piena maisījums
  • Sojas piena maisījums. Tiesa,pastāv augsts risks, ka var būt krusteniskā alerģiskā reakcija uz soju. Sojas piena maisījumi nav ieteicami zīdaiņiem, kas jaunāki par sešiem mēnešiem.

Ja ir jāievēro diēta...

Ja govs piena alerģijas gadījumā ir jāievēro eliminācijas diēta, tad īpaši svarīgi sekot tam, lai bērniņam netrūkst svarīgas uzturvielas, ko citādi viņš saņemtu no piena produktiem.

Svarīgi sekot, lai zīdainis vai mamma, kura ievēro diētu zīdīšanas periodā, uzņemtu pietiekami daudz kalcija un D vitamīna. Kalciju un D3 vitamīnu papildus jālieto arī bērniem pēc pusgada sasniegšanas līdz brīdim, kad attīstās govs piena olbaltuma tolerance, proti, organisms spēj pārstrādāt govs piena produktus.

Ievērojot piena eliminācijas diētu, ļoti uzmanīgi ir jāizvērtē katra produkta sastāvu, un jāmāk atpazīt vielas, kas izraisa piena alerģiju. Piens, piena pulveris, piena olbaltumvielas tiek pievienotas gan maizei, gan gaļas izstrādājumiem, gan konditorejas izstrādājumiem. Tas nozīmē, ka šos produktus ēst nedrīkst! Nedrīkst pirkt produktus, kuru sastāvā ir minēts piens ar jebkādu termiskās apstrādes veidu, kazeīns, sūkalas, hidrolizētas sūkalu olbaltumvielas un cukuri, piena pulveris, sausais piena pulveris, laktoglobulīns, laktoalbumīns, laktoze, margarīns.

Alerģiju profilakse

Ko darīt, ja ģimenē jau kādam no ģimenes locekļiem ir bijusi vai ir kāda pārtikas alerģijām un zīdainim pastāv augstāks risks uz to attīstību? Ļoti labi šajos gadījumos barot bērnu ekskluzīvi (tas nozīmē tikai ar mātes pienu) līdz pat 6 mēnešiem. Pierādīts, ka ekskluzīva krūts barošana vismaz līdz bērna 6 mēnešu vecumam samazina iespēju bērnam attīstīties govs piena alerģijai. Gadījumos, kad zīdainim ir augsts risks govs piena alerģijas attīstībai, un viņš netiek ekskluzīvi barots, var apdomāt iespēju barot bērnu ar piena maisījumiem, kas sastāv no hidrolizētām olbaltumvielām.

Vienlaikus Pasaules Alergologu asociācijas neiesaka ieviest piebarojumu vēlāk par bērna 6 mēnešu vecumu, jo tas var novest pie uzturvielu deficīta, ēšanas traucējumiem un augšanas aiztures.

Alerģijas pāriet!

Eiropas Bērnu gastroenterologu, hepatologu un dietologu asociācija (ESPGHAN) rekomendē barot zīdaini ar govs piena alerģiju ar dziļi hidrolizētiem olbaltumvielu vai aminoskābju maisījumiem. Aptuveni 50% bērnu GPA pāriet ap viena gadu vecumu. Pārējiem bērniem 75% gadījumu alerģija pāriet ap 3 gadu vecumu. Vairāk nekā 90% bērnu attīstās govs piena olbaltumvielu tolerance ap 6 gadu vecumu. Eliminācijas jeb piena izslēgšanas diētas ilgumu nosaka ārsts - alergologs un tās ilgums ir atkarīgs no alerģijas tipa smaguma, klīniskajām izpausmēm un citiem faktoriem.

Alerģijas apstiprināšanai, kā arī pārbaudei, vai alerģija ir pārgājusi, nepieciešams veikt pārtikas provokācijas testu. To var veikt mājās vai Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas dienas stacionārā ārsta alergologa uzraudzībā. Ir jāatceras, ka ik pēc 6-12 mēnešiem ir jāizvērtē vai alerģija pret pienu ir pārgājusi vai nē.

Veselība

18. Septembris, 2017


Lasi vairāk