Kā ērtāk gulēt topošajai māmiņai

Punča dēļ, kas ar katru grūtniecības dienu kļūst apjomīgāks, topošajai māmiņai var būt grūti iekārtoties miegam. Taču labs miegs ir tik nozīmīgs! Fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča iesaka grūtniecēm piemērotākās un ērtākās gulēšanas pozas.

Fizioterapeite uzsver, ka grūtnieces ir īpašas sievietes un nav iespējams ieteikt vienu universālo pozu, kas patiks visām. Taču ir standarta pozas, kurus var pielāgot katrai individuāli. Vienai patīk, ka paliek kādu segu zem vēdera, citai to nevajag. Kādai ļoti tīk gulēt uz sāniem, savukārt ir sievietes, kuras pat grūtniecības laikā priekšroku dod gulēšanai uz muguras. Otrajā trimestrī šāda poza nav vēlama (tāpēc fizioterapeite iesaka labu alternatīvu), jo tiek nospiesta dobjā vēna un asins necirkulē, bet ne vienmēr tā ir. Ja topošā māmiņa šādā guļus stāvoklī jūtas ērti un labi, viņu nemoka slikta dūša un elpas trūkums, speciāliste neredz iemeslu, kāpēc tā negulēt. Turklāt jogas praksē ir daudz ķermeni atslābinošu pozu, tieši guļot uz muguras.

Iekārtojoties miegam, fizioterapeite iesaka ņemt talkā palīglīdzekļus – spilvenus, pledus vai dvieļus, noderēs arī lielie grūtniecēm paredzētie pakaviņi. Visu piedāvāto gulēšanas pozu uzdevums ir atbrīvot no smaguma sajūtas, lai topošā māmiņa justos komfortabli.

Guļus uz sāniem 1

Paliek zem galvas spilvenu, augšējā roka taisni gar sāniem vai saliekta uz priekšu, kājas ieliektas ceļos, starp tiem ieliek pakaviņu vai sarullētu pledu vai dvieli, kas tiek aizlikts arī aiz muguras tās balstam. Ja nav tik gara pakaviņa vai segas, der arī ielikt nelielu pledu vai spilvenu starp ceļiem, bet aiz muguras aizliek lielāku spilvenu. Bieži vien topošajai māmiņai ir ērtāk, ja arī zem vēdera atbalstam paliek kādu plānāku pledu vai palagu.

Guļus uz sāniem 2

Pozīcija tāda pati kā iepriekš, tikai sega vai pakaviņš, kas bija aizlikts aiz muguras, tiek novietots priekšā tā, lai atbalstītu vēderu un būtu arī kā atbalsts starp ceļiem.

Gandrīz uz muguras

Topošā māmiņa no pozīcijas guļus uz sāniem nedaudz pagriežas uz muguras, bet ne ar visu augumu. Lai atbalstītu iegurni, aiz muguras aizliek lielāku spilvenu vai sarullētu dvieli – kā ērtāk, bet tā, lai tas balstītu gan gurnus, gan plecu daļu. Ieliek nelielu segu vai mazāku spilvenu starp ceļiem.

Pussēdus

Šī poza noderēs atpūtai, lai lasītu vai skatītos televīziju, bet īpaši piemērota grūtniecības pēdējos mēnešos, kad topošā māmiņa mokās ar atvilni un kuņģa saturs nonāk mutē. Pussēdus stāvoklis šo problēmu samazinās.

Apsēdies dīvānā vai gultā, aiz muguras saliekot daudz, daudz spilvenu vai ērtu, neliela izmēra pufu tā, lai tiktu balstīta ne tikai jostas daļa, bet arī galva. Savukārt kājas var turēt divās pozīcijās – vai nu saliektas tauriņa pozā (kad pēdas saskaras viena pret otru), vai taisni uz priekšu, bet tad zem ceļiem paliec plānu sedziņu, lai jostas daļu atbrīvotu no slodzes.

  • Modele: topošā māmiņa Rada Matjušina
  • Foto: Mikuss Kļaviņš
Veselība

03. Novembris, 2016


Lasi vairāk