Rimi bērniem logo

Kā mazuli pasargāt no insektu kodumiem? Praktiski padomi

Kā pasargāt savu mazuli no dažādu insektu kodumiem, stāsta pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

insektu kodumi bērnam

Vasara nāk ne tikai ar skaistu laiku, liepziedu smaržu un prieku par atrašanos ārā, bet arī ar dažādu insektu rosīšanos. Novakarēs uzbrūk odi, dienas karstumā – dunduri un lapsenes. Mežā jāuzmanās no ērcēm, savukārt sausās un smilšainās vietās mēdz mājot blusas, kas izplatās ar mājdzīvnieku starpniecību.

Nešpetnie odi un dunduri
Tā kā pēdējos gados ir salīdzinoši siltas ziemas, odi un dunduri daudz labāk pārziemo, līdz ar to šie insekti ir ļoti savairojušies. Ne visiem cilvēkiem pēc odu koduma veidojas niezošs uztūkums, taču bērniem, īpaši zīdaiņiem, šī parādība ir bieži novērojama, jo mazuļiem organismā vēl nav izstrādājusies dabiskā imunitāte. Tādēļ pret odu uzbrukumiem vajadzētu pasargāt visu ģimeni, jo īpaši bērnus.

Ne visiem cilvēkiem pēc odu koduma veidojas niezošs uztūkums, taču bērniem, īpaši zīdaiņiem, šī parādība ir bieži novērojama, jo mazuļiem organismā vēl nav izstrādājusies dabiskā imunitāte.

Kā pasargāt? Domājot par jaundzimušo pasargāšanu pret odu un dunduru kodumiem, grūtība ir faktā, ka mazuļiem līdz divu mēnešu vecumam nav pieļaujama nekādu ķīmisko līdzekļu smidzināšana uz ādas. Turklāt lielākā daļa aptiekās nopērkamo pretodu līdzekļu piemēroti no diviem gadiem. Daži, īpaši maigi – arī no viena gada. Savukārt uz mazuļa ratiņiem, autosēdeklīša pūst nav jēgas, jo izsmidzināmo līdzekļu iedarbība sākas brīdī, kad viela uz ādas sasilst. Tātad, zīdainīšiem piemērotākā būtu fiziskā aizsardzība, proti, uz ratiņiem uzklājot audumu, lai odi un dunduri netiek klāt. Var izmantot arī odus atbaidošās sveces, ko saliek savā tuvumā. Odiem nepatīk lavandas, citrona, piparmētras krustnagliņu, bazilika, ciedru, eikalipta un anīsa smaržas.
Ja nu tomēr bērns cietis no šo insektu kodumiem, tad apsārtuma un niezes mazināšanai arī zīdaiņiem līdz divu gadu vecumam drīkst lietot speciālu losjonu. Koduma vietas var pasmērēt ar pārgrieztu sīpolu, citronu, degvīnu vai kliņģerīšu tinktūru.

Ja ērce piesūkusies, tā pēc iespējas ātrāk jāizņem. Ērci noņem, nesaspiežot tās ķermeni. Ērces izvilkšanai var izmantot speciālās pincetes, kas nopērkamas aptiekā.

Bīstamās ērces
Jautājums, kas satrauc daudzus vecākus, kā pasargāt mazuli no ērču kodumiem. Var mēģināt izvairīties no mežiem vai krūmainām vietām, taču ērces var dzīvot arī pašu dārzā. Atbildot uz jautājumu, no kāda vecuma mazuļus drīkst vakcinēt pret ērču encefalītu, parasti iesaka pēc bērna gada vecuma. [1] Ja mamma zīda bērnu ar krūti un pati ir potēta pret ērču encefalītu, zīdainis antivielas saņem caur pienu. Tajā pašā laikā nav pietiekamu pierādījumu, kas apliecinātu, ka uzņemto antivielu daudzums spēj pasargāt bērnu no inficēšanās ar ērču encefalītu, ja viņam piesūkusies ērce.
Kā pasargāt? Aptiekās var iegādāties līdzekļus ērču aizbaidīšanai. Taču pirms lietošanas rūpīgi jāizlasa pareiza lietošanas instrukcija, kā arī jāpārliecinās, vai konkrētais līdzeklis paredzēts mazuļiem. Noteikti vakarā pirms gulētiešanas jāpārbauda, vai kāda ērce nav piesūkusies. Ja ērce piesūkusies, tā pēc iespējas ātrāk jāizņem. Ērci noņem, nesaspiežot tās ķermeni. Ērces izvilkšanai var izmantot speciālās pincetes, kas nopērkamas aptiekā. Ar smailo galu var satvert ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēnām to izvelk. Taču palīdzību var meklēt arī pie speciālista. Tāpat regulāri jāpārbauda mājdzīvnieki, jo no viņiem var nokrist kāda ērce un piesūkties mazulim.

Saldummīles lapsenes
Vēl kāds insekts, no kā jāpasargā mazulis, ir lapsenes. Labā ziņa ir tā, ka viņas pašas bez iemesla nemēdz uzbrukt, taču tās labprāt pulcējas vietās, kur var atrast ēdamo. Tas nozīmē, ka lapsenes ātri vien parādās piknika vietās, kur atrodami saldināti dzērieni, augļi un smalkmaizītes, tās dzīvo dārzā, kur nogatavojas zemenes, plūmes un citi vasaras kārumi.
Kā pasargāt? Lai pasargātu mazuli no lapseņu kodieniem, rūpējies, lai bērna tuvumā nebūtu ēdiens, ko varētu iekārot lapsenes. Tāpat raugies, lai mazuļa rokas un mute, arī apģērbs būtu tīri, nevis nosmērēti ar augļu vai ogu sulu, kādu saldu dzērienu. Lapsenēm nepatīk neļķu eļļa, to var nedaudz uzpilināt bērna ratiņiem vai par apģērbam.

Negantās blusas
Vēl kāds no insektiem, ar ko nākas cīnīties, ir blusas. Lai tiktu pie šiem mazajiem, niknajiem kodējiem, pat nevajag pašiem savu suni vai kaķi. Pie blusas var tikt sabiedriskajā transportā, poliklīnikā, kāpņutelpā, atsevišķas blusu sugas dzīvo arī smiltīs. Lai arī šķiet, ka blusas nav pārāk liela problēma, kā arī tās var salīdzinoši viegli noķert, blusas var būt bīstamas, jo tās ne tikai sūc asinis, bet arī var pārnēsāt dažādas infekcijas slimības, piemēram, lenteni.
Kā pasargāt? Ja mājās ir kāds mājdzīvnieks, to nepieciešams regulāri atblusot. Tāpat svarīga ir regulāra telpu uzkopšana. Ja pamani blusu kodumu, drēbes vajag izskatīt un kukaini atrast. Grīdas var mazgāt ar ūdeni, kam pievienots terpentīns, var arī izmantot sālsūdeni. Ūdenim var pievienot arī dažādas eļļas, piemēram, lavandas, skuju un eikaliptu eļļu. Savukārt koduma vietas var apsmērēt ar briljantzaļā spirta šķīdumu vai kādu speciālu, zīdaiņiem piemērotu smēri pret kukaiņu kodumiem.


Izmantotā literatūra:
1. Valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu Pieejams: https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/vakcinacija/pret-ercu-encefalitu-berniem

Foto: Shutterstock

Veselība

24. Maijs, 2017


Lasi vairāk