Kad var sākt norūdīt zīdaini?

Nav šaubu, ka rūdīšanās ir veselīga un ļoti ieteicama bērniem, bet – vai drīkst norūdīt arī zīdaini un no kāda vecuma to var sākt darīt? Par to vairāk stāsta “Rimi bērniem” kustības un stājas eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Norūdīšanai ir daudz pozitīvu ieguvumu, tā paaugstina imunitāti un nostiprina organisma aizsargspējas pretoties infekcijām. Norūdīti bērni labāk un vieglāk adaptējas jaunos apstākļos. Bērns, kurš jau laikus tiek radināts pie dažādām temperatūras svārstībām, vieglāk pielāgosies jauniem apstākļiem, viņa organisms būs spēcīgāks pret dažādiem kairinājumiem.

Tikko dzimušu zīdaini vēl nevajadzētu sākt norūdīt, viņam ir svarīgi adaptēties jaunajā vidē, kur viss ir jauns un nepazīstams – jaunas smaržas, garšas, sensorās sajūtas. Taču, kad ir pagājušas dažas nedēļas un mazulis ir sasniedzis viena mēneša vecumu, var sākt domāt par norūdīšanu.

1–3 mēnešu vecumā

Rūdīšanos var sākt ar pavisam vienkāršām un ikdienišķām darbībām, galvenais ir vērot bērnu un skatīties, kā viņš jūtas.

Gaisa peldes

“Pirmā rūdīšanās varētu būt, ka bērnam atļauj katru dienu padzīvoties plikam,” stāsta “Rimi bērniem” eksperte. Ja gaisa temperatūra istabā ir vēsa (zemāka par 18–20 ℃), tad norūdīšanos var sākt ar 1–2 minūtēm dienā, taču, ja istabā ir silts, norūdīšanos var sākt ar 5 minūtēm dienā. Svarīgi būtu vērot, kā bērniņam patīk un vai viņš ir omulīgs. Ar laiku pakāpeniski var pagarināt gaisa peldes laiku, kā arī no vienas reizes dienā pāriet uz vairākām reizēm.

Pastaigas svaigā gaisā

Pastaigas svaigā gaisā ir ļoti vērtīgas gan bērnam, gan arī pašai mammai. Tāpēc ļoti ieteicamas būtu pastaigas dabā – mežā vai gar jūru. Jonizētais jūras gaiss ļoti pozitīvi ietekmēs mazuļa pašsajūtu un tā būs ļoti laba rūdīšanās, stāsta “Rimi bērniem” eksperte.

Peldināšana

Peldināšana un mazgāšanās vanniņā ir divas atšķirīgas lietas. Peldināšana ir kā norūdīšanās procedūra, tāpēc tās laikā nevajadzētu bērnu mazgāt. Iesākumā peldināt nevajag ilgi, tās var būt 5 minūtes, un turpmāk skatīties, kā mazulis jūtas, un peldināšanas laiku pagarināt.

Sākumā zīdaini var likt mazajā vanniņā uz 5 minūtēm 37 grādu temperatūrā, bet, kad viņš ir apradis, var sākt peldināt lielajā vannā un pakāpeniski temperatūru pazemināt.

No 37 grādiem uz 36 grādiem un tad uz 35 grādiem. Bērnam lielā vanna būs kā baseins, viņš tajā varēs brīvi izkustināt rociņas un kājiņas, un arī šī fiziskā aktivitāte viņu labi norūdīs.

3–6 mēnešu vecumā

Kad bērns ir paaudzies un sasniedzis 3 mēnešu vecumu, jau iepriekš minētajām rūdīšanās metodēm var pievienot klāt jaunas.

Dzīvošanās uz grīdas

Trīs mēnešu vecumā zīdaini var sākt likt dzīvoties uz grīdas. Svarīgi būtu, lai apģērbs bērnam ir ērts, lai tas nav ne par mazu, ne par lielu, lai rociņas un pēdiņas ir plikas. Var aplikt apkārt mazu pakaviņu, bet lai tas netraucētu kustības.

Tāpat sānos var nolikt kādas vieglas mantiņas, ko bērns var trenēties satvert.

Uz grīdas mazulim ir iespēja brīvi kustēties, un tā ir dabiskā vingrošana. Viņš kustas, sajūt grīdas cietumu, sajūt savu ķermeni, un šī fiziskā aktivitāte bērnu norūda.

6–12 mēnešu vecumā

Šajā vecumposmā rūdīšanās kļūst ļoti aktīva, jo arī bērns ir paaudzies un grib vairāk kustēties un aktīvāk izzināt pasauli.

Vingrošana

Vecāki paši var vingrot kopā ar bērnu, nav obligāti jādodas pie speciālista. Vingrošana ne tikai palīdzēs norūdīt mazuli, bet arī stiprinās vecāka un bērna savstarpējo emocionālo saikni.

Plikas pēdas

Vasarā ir iespēja brīvā dabā dzīvoties ar plikām pēdiņām. Staigāšana un rāpošana pa nelīdzenām virsmām norūda un attīsta muskuļu spēku. Var staigāt un rāpot pa zālīti dārzā vai pa smiltīm pludmalē. Svarīgi ir arī izvērtēt drošību, piemēram, jāskatās, lai zāle nav pārāk gara vai asa, vai smiltis nav pārāk karstas, kā arī jāraugās, lai nav stiklu vai asu priekšmetu.

Peldēšana baseinā vai atklātos ūdeņos

Sākot no 6 mēnešu vecuma, bērnus var vest uz nodarbībām peldbaseinā. Kā arī vasarā atklātos ūdeņos var pamērcēt pēdiņas un kājiņas. Ar peldēšanos jūrā vai ezerā šajā vecumposmā gan jābūt uzmanīgiem, jo var būt dažādi infekciju riski.

Sauļošanās

Sākot no 6 mēnešu vecuma, bērns vasarā uz neilgu laiku, 3–5 minūtēm, var padzīvoties saulē. To gan nedrīkst darīt, ja ārā ir ļoti karsts. Ja āra temperatūra ir 30 grādi un vairāk, sauļošanās ir jāatliek.

Jāatceras, ka pirms sauļošanās noteikti jāuzklāj SPF aizsargkrēms un jāuzliek cepurīte.

Noteikti nevajadzētu pieļaut ilgas pastaigas saulē, kad tiešie saules stari apspīd bērna ādu, jo tas var radīt ādas apdegumu un pēc tam arī ādas lobīšanos.

Norīvēšanās ar mitru dvieli

Bērniņu var norīvēt ar mitru un vēsu dvieli. Procedūru var sākt no kājām uz augšu – sākt rīvēt kājiņas, tad muguriņu un rociņas.

Veselība

11. Augusts, 2023


Lasi vairāk