Rimi bērniem logo

Mainīgais rudens. Ko bērnam vilkt mugurā, ejot uz dārziņu?

Vasarā apģērba izvēle bērnam, dodoties uz bērnudārzu, ir vienkārša, bet ko vilkt mugurā rudenī, kad rīti vēsi, dienas siltas, brīžiem līst lietus, brīžiem pūš brāzmains vējš, bet te pēkšņi – silta saule? Padomus sniedz pediatre, “Rimi Bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.

Telpās
* Ne tikai mājās, bet arī dārziņos un attīstības centros bērni daudz rotaļājas un pavada laiku kustībā, tāpēc, runājot par apģērbu, jāatceras – tam jābūt ērtam. Skaistums mierīgi var palikt otrajā vietā. Ērts apģērbs īpaši svarīgs apaļīgiem bērniem, lai tas neierobežotu kustības.
* Dārziņos parasti ir ļoti silti, tāpēc apģērbam jābūt plānam un vēlams – no dabiska auduma. Ja telpas tomēr nav tik siltas, labāk uzvilkt vairākas drēbju kārtas, lai vajadzības gadījumā kādu var novilkt, neatstājot bērnu pārāk plāni saģērbtu.
* Ne mazāk būtiski, lai apģērbu ir ērti uzvilkt un novilkt, jo dārziņā mazajam būs jāmācās pašam noģērbties un apģērbties, kā arī lietot podiņu. Šeit ļoti noderīgas ir bikses ar gumijām vai sarafāni un kleitas meitenēm. Ja bikses vai kleitu ir grūti novilkt, iespējams, bērnam pret kādu no procesiem var rasties nepatika un pat pretestība. Nenoliedzami, arī audzinātājām un auklītēm daudz vieglāk, ja apģērbs ir bez daudzām podziņām, bikšturiem, šņorītēm. Tas īpaši svarīgi, ja bērnu daudz.
* Izraugoties veikalā jaunu džemperi vai krekliņu, pārliecinies, vai tas viegli iet pāri bērna galvai. Galu galā – ciešā apkaklīte plēš arī ausis un degunu!
* Staigāšanai telpās visērtākās ir tieši sandales. Vislabāk, ja tās ir vaļējas, bet stingras. Pievērs uzmanību aizdarēm. Bērnam uzvilkt un novilkt apavus ir vieglāk, ja to aizdare ir ar lipekļiem.
* Lai pa dienu, strādājot ar krāsām, plastilīnu un līmi, bērns nenosmērētu apģērbu, ļoti labi ir plastmasas priekšautiņi ar piedurknēm, kas nopērkami lielveikalos. Tomēr, ja kāds apģērba gabals īpaši dārgs un mīļš, to labāk ikdienā uz dārziņu nevilkt – bērni, par spīti priekšautiņam, spēj atrast izdevīgu mirkli, lai nosmulētos. Un ir labi, ja skapītī stāv maiņas drēbes, ko bērnam pārvilkt pēc negadījuma.

Dārziņos parasti ir ļoti silti, tāpēc apģērbam jābūt plānam un vēlams – no dabiska auduma. Ja telpas tomēr nav tik siltas, labāk uzvilkt vairākas drēbju kārtas, lai vajadzības gadījumā kādu var novilkt.


* Vēl svarīga lieta – apģērbu jācenšas iegādāties tādu, lai bērns pats vai ar pieaugušo palīdzību var uzrotīt uz augšu piedurknes pirms roku mazgāšanas.
* Ik pa laikam uzvirmo strīds, vai puikām ir jāvelk zeķubikses. Šis apģērba gabals tomēr ir ērts un parocīgs, turklāt mūsdienās ir nopērkamas zeķubikses ar dažādiem zēniem piemērotiem motīviem un dažādās krāsās. Ja bērnudārzā telpās ir silts, varbūt nevajadzētu staigāt tikai zeķubiksēs un krekliņā (tas attiecas arī uz meitenēm), bet kā siltā veļa, ejot ārā, šis apģērbs ir ļoti piemērots, jo silda kājas. Atliek tikai sekot, lai tās būtu piemērota izmēra un nekristu nost. Nenoliedzami, gan puišiem, gan meitenēm var atrast arī ērtus un gaumei atbilstošus legingus.


Ārā
* Ja vien laikapstākļi nav pavisam traki, dienas gaitā bērnus ne tikai var, bet arī vajag vest ārā. Mazais ārā var doties arī tad, kad ir zemāka temperatūra un nedaudz vējains laiks, ja vien ir piemērots apģērbs un ja bērns, būdams aktīvs, nesvīst.
* Pret slapjumu daudz vairāk pasargā vilnas auduma apģērbs, nevis sintētika. Ļoti ērtas gan ir sintētiska materiāla vieglas ūdens necaurlaidīgas, bet elpojošas virsbikses.
* Bērns ir jāsaģērbj silti, bet ne pārāk cieši. Ja mazais nevar brīvi kustēties, tā ir zīme, ka apģērbs ir pārāk ciešs un bērns ātrāk sāks salt. Tomēr labāk izvēlēties nevis ļoti biezas drēbes, bet gan vairākas drēbju kārtas. Tāpat, iegādājoties jaunas drēbes, vērts padomāt, no kāda materiāla tās šūtas, piemēram, džinsa bikses izskatās glīti, tomēr tās mēdz krist nost, tāpat tās mēdz būt stingras, līdz ar to bērnam nav ērti kustēties.
* Āra aktivitātēm parocīgāki ir kombinezoni vai bikses ar lencēm, jo parastās bikses mēdz šļukt nost. Turklāt šādas bikses palīdzēs novērst situācijas, kad ir pliks vēders.
* Rudens virsdrēbēm jābūt gan mitrumu, gan vēju necaurlaidīgām. Ja iespējams, nevajag iegādāties virsjakas, kas ir no ļoti blīva materiāla, uz tausti liekas “plastmasīgas”, jo tādas slikti elpo un bērns var ātri sasvīst.
* Dodoties ārā, var uzlikt vieglu šalli un jakas kabatā turēt plānus cimdus – ja nu kādā vēsākā brīdī noder! Ja laiks turas mitrs, vislabākie ir ūdens necaurlaidīgi cimdi, ko var nopirkt sporta preču veikalos. Jā, tie ir dārgāki, tomēr arī labāki. Citādi mēdz gadīties, ka bērnam atliek nošļūkt pa mitru slīdkalniņu vai vienkārši nokrist zālē, un cimdi jau ir slapji. Ja nav rezerves cimdu, mazajam var gadīties doties iekšā, kamēr citi vēl var dzīvoties pa āru.
* Zinu, ka ļoti grūti ir nopirkt skaistu un funkcionālu cepuri. Tā kā vecākiem nav pieredzes, gadās iegādāties tādu, kas krīt uz acīm, bet ausis tajā pašā laikā paliek plikas. Ideālas ir sasienamas cepures, kam ausu daļā ir paplatinātas lencītes, kas pasargā no vēja.

Ļoti grūti ir nopirkt skaistu un funkcionālu cepuri. Ideālas ir sasienamas cepures, kam ausu daļā ir paplatinātas lencītes, kas pasargā no vēja.


* Jebkuras gaisa temperatūras gadījumā ir jāseko līdzi, vai bērna apģērbs nav kļuvis mitrs. Dodoties ārā, vēlams paņemt līdzi lieku zeķu un cimdu pāri. Kad kārto somu mazajam līdzi uz bērnudārzu, parūpējies, lai tajā būtu ielikta lieka drēbju kārta.
* Pat ja vēl nav ziema, apavi ir jāizvēlas tik lieli, lai tajos varētu ievilkt vēl vienas zeķes, ja vien apavu ražotājs nav norādījis citus valkāšanas nosacījumus. Jebkurā gadījumā svarīgi, lai zābakos pēdas nav saspiestas, jo tad pasliktinās asinsrite, kas noved pie pastiprinātas salšanas. Ilgstoša nepiemērotu apavu vilkšana var arī deformēt pēdas.
* Atgriežoties iekštelpās, viens no pirmajiem uzdevumiem ir parūpēties, lai mitrais apģērbs un apavi tiktu pārvilkti un izžāvēti.


Ceļā
* Ja bērns apmeklē bērnudārzu, īpaši jāpadomā par transportēšanās procesu. Esot automašīnā, vissvarīgākais ir novērst bērna svīšanu. Jāizvēlas – vai nu mašīnā uzturēt vēsāku temperatūru, vai arī novilkt kādu drēbju kārtu. Arī sabiedriskajā transportā, piemēram, vilcienā, ir ērti, ja virsjaku var novilkt, bet zem tās ir vēl kāda jaciņa, jo transportā tomēr nav tik silts kā bērnudārza telpās vai mājās.
* Ja bērns tiek vests ar velosipēdu, noteikti jāvelk cimdi, šalle, cepure, apģērbs, kas nelaiž cauri vēju un mitrumu. Nevajag baidīties, ka drēbju sanāk daudz, jo galu galā – bērnudārzā var novilkt. Galvenais parūpēties, lai arī zem virsdrēbēm ir drēbes vairākās kārtās.


Un nobeigumā jāuzsver kāda ļoti svarīga lieta – pērkot apģērbu bērnam, to vajadzētu laikot, jo ne viss, kas veikalā izskatās labi un ērti, tāds izrādās arī realitātē. Ja nav iespējams paņemt bērnu līdzi uz veikalu, pafantazē, kas notiks ar noskatīto apģērbu, kad mazais skries, rāpos, lēks un kritīs.

Veselība

26. Septembris, 2018


Lasi vairāk