Rimi bērniem logo

Mazulim bīstamas situācijas. Kad saukt “ātros”?

"Pieaugušajiem jābūt vērīgiem un atbildīgiem par bērna drošību. Mazulis pats sevi nespēs pasargāt no traumām un nepateiks, ka jūtas slikti. Ja bērnam gadās piedzīvot kādu no šīm situācijām, jāziņo neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai," Stāsta pediatre, “Rimi bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.

Ja bērnam ir šķidra vēdera izeja un/vai vemšana
Vemšana un caureja ir īpaši bīstama jaundzimušajiem. Tāpēc, ja tā piemeklē mazuli, kas jaunāks par trim mēnešiem, ir jāzvana neatliekamai palīdzībai. Ja ir nedaudz vecāks bērns, jāvēro situācija – ātrā palīdzība jāmeklē, ja vemšana/caureja nerimstas, mazais atsakās no zīšanas, nedzer un ir novērojami tādi simptomi kā sagurums, apātija, bērns ir grūti pamodināms. Par organisma atūdeņošanos liecina mazuļa raudāšana bez asarām, sausa mute un ja pēdējo sešu stundu laikā nav bijusi urinācija. Bīstami, ja caureja un vemšana piemeklē bērnus, kuriem ir hroniskas slimības, piemēram, cukura diabēts.

Ja ir temperatūra virs 38,5 grādiem
Augsta temperatūra (mērīta padusē) zīdainim var būt bīstama. Tāpēc, ja termometra stabiņš sniedzas pāri 38 grādiem, nepieciešams slimniekam iedot temperatūru mazinošu medikamentu (paracetamolu vai ibuprofēnu). Taču, ja temperatūra pēc tam nemazinās vai medikamentam ir īslaicīgs efekts, labāk sazināties ar neatliekamo palīdzību. Tā jāmeklē arī gadījumā, ja vienlaikus ar temperatūru ir drudzis un ja mazulis atsakās dzert.

Pat ja šķiet, ka viņš vēl neprot velties, diemžēl ir daudz gadījumu, kad zīdainis tomēr noveļas – vai tā ir gulta, dīvāns, vai virsma pārtīšanai. Kritiena sekas var būt gan galvas trauma, gan kaulu lūzums

Ja sāp ausis vai kakls
Reizēm arī ausu un kakla sāpes var būt tādas, ka labāk zvanīt ātrajai palīdzībai un nav laika gaidīt iespēju doties pie ģimenes ārsta. Kā noteikt, ka zīdainim sāp kakls? Ir apsārtusi rīkle, mazulis atsakās no zīšanas, iespējams, ir rejošs klepus. “Ātrajiem” jāzvana, ja kakla sāpes pavada netipiska siekalošanās, ir augsta temperatūra, kas nekrītas, bērns nevar atvērt muti vai ja trīs dienu laikā nav mazinājies drudzis. Kā zināt, ka sāp auss, var lasīt šeit: https://www.mansrimi.lv/berniem/veseliba/par-iesnam-un-ausu-sapem-tas-jazina-mammai-un-tetim.html.
Neatliekamai palīdzībai jāzvana, ja sāpes nepāriet pēc atkārtotas pretsāpju medikamentu lietošanas vai parādās pietūkums rajonā aiz auss, mazulim ir augsta temperatūra un zudusi apetīte.

Pārkaršana
Tā var būt iemesls zīdaiņa pēkšņās nāves sindromam, tāpēc jaundzimušā vecākiem jābūt īpaši vērīgiem, lai uzmanītu mazo no pārkaršanas. Ratiņus, kuros bērns guļ, neatstājiet tiešos saules staros, turiet tos ēnā. Pārkaršanas pazīmes ir miegainība, apātija, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert vai gluži pretēji – lielas slāpes. Bērns var kļūt arī čīkstīgs. Smagākos pārkaršanas gadījumos var būt krampji un samaņas zudums.
Ja pārkarsis mazs bērns, noteikti jāizsauc ātrā palīdzība, bet tikmēr pieaugušajam jārīkojas šādi: novieto cietušo vēsākā vietā, atģērbj un mitrina ar vēsu ūdeni pieri, kaklu, krūtis, kā arī dod padzerties vēsu ūdeni. Sakarsušo galvu vēdina, radot gaisa plūsmu.

Galvas trauma
Jaunajiem vecākiem tiek stāstīts un vēlreiz atgādināts, cik ļoti bīstami ir mazuli atstāt uz paaugstinātas virsmas nepieskatītu. Pat ja šķiet, ka viņš vēl neprot velties, diemžēl ir daudz gadījumu, kad zīdainis tomēr noveļas – vai tā ir gulta, dīvāns, vai virsma pārtīšanai. Kritiena sekas var būt gan galvas trauma, gan kaulu lūzums. Pat ja mazais pēc kritiena jūtas tāpat kā iepriekš, drošības labad būtu ieteicams doties pie ārsta un pārbaudīt, vai nav smadzeņu satricinājuma. Taču, ja mazais kļūst apātisks, miegains vai zaudē samaņu, tūliņ jāsazinās ar neatliekamo palīdzību.

Bites kodums
Cilvēka organisma reakcija uz bites kodumu var būt dažāda. Vieniem var parādīties tikai tūska koduma vietā, bet citiem pietūkt, piemēram, visa roka. Jo mazāks cilvēciņš, jo lielāka iespēja, ka bites inde var izraisīt alerģisku reakciju. Ja bērnam sāk pietūkt ne tikai koduma vieta, ir jāvēršas pie ārsta. Neatliekamā palīdzība jāizsauc, ja mazulim ir apgrūtināta elpošana un arī ja bite iedzēlusi galvas rajonā.

Vēl citi gadījumi
Neatliekamā palīdzība kā zīdaiņiem, tā lielākiem bērniem jāmeklē, ja gūts termisks apdegums, kas lielāks par cietušā plaukstu, vai apdegums ir sejas un elpceļu rajonā, kā arī ja gūta elektrotrauma vai bērna gremošanas traktā vai uz ādas nonākusi kāda ķīmiska viela.

Veselība

03. Aprīlis, 2019


Lasi vairāk