Rimi bērniem logo

Profilaktiskās apskates pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas

Gatavošanās bērnudārza gaitām nozīmē ne tikai emocionāli noskaņoties, bet arī izdarīt praktiskas lietas, piemēram, apmeklēt ārstus, kas veic profilaktiskās pārbaudes. Kādi ārsti jāapmeklē, stāsta pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

profilaktiskās apskates bērnudārzniekam

Vispirms pie ģimenes ārsta!
Pirms plānojat kopā ar bērnu apmeklēt dažādus speciālistus, lai veiktu profilaktiskās pārbaudes, jādodas pie bērna ģimenes ārsta, kurš jau līdz šim regulāri atvasi ir nosvēris, nomērījis, pārliecinājies par bērna normālu augšanu un attīstību. Arī šajā tikšanās reizē pediatrs atvasi nosvērs, nomērīs un, apskatot “Potēšanas pasi,” pārliecināsies, vai nav nepieciešams veikt kādu vakcīnu, kā arī iedos nosūtījumu uz urīna un asins analīzēm. Attiecīgi datus ierakstīs Bērna medicīniskajā kartē (veidlapā Nr. 026/u). Tajā arī atzīmēs, kādi vēl speciālisti apmeklējami. Vecākiem noteikti jāņem vērā, ka ir pēdējais brīdis plānot vizītes un pierakstīties pie speciālistiem, jo daudzviet ir ļoti garas rindas.


Pārbaude pie acu ārsta
Viena no svarīgākajām ir acu ārsta pārbaude, jo ir ļoti būtiski, lai mācību un darbošanās procesā bērns justos komfortabli. Ja audzinātāja grupas priekšā rādīs kādus attēlus, bet bērns tos nevarēs saskatīt, viņš var zaudēt mācību motivāciju, atpalikt no pārējiem bērniem, kā arī izpausties agresīvi un nesavaldīgi. Redzi bērnam ieteicams pārbaudīt ik gadu, jo mūsdienās jaunajiem cilvēkiem novērojama ļoti strauja redzes pasliktināšanās, ņemot vērā, ka ikdienā daudz tiek lietoti datori, mobilie telefoni un televizori, kas ietekmē bērnu redzi. Ja laicīgi konstatē redzes problēmas, līdz 11 gadu vecumam tās novērst var visefektīvāk.


Pārbaude pie zobārsta
Apmeklēt zobārstu ir nepieciešams, lai pārliecinātos par bērna mutes dobuma veselību. Vai ir bojāti zobi, kā notiek zobu augšanas process, vai bērnam veidojas pareizs sakodiens. Dažkārt vecāki vaicā, kādēļ jāapmeklē šis speciālists, jo vecāki paši pārliecinājušies, ka ar mazuļa zobiņiem viss kārtībā. Taču zobārsts noteikti mazajam ķiparam pastāstīs, cik svarīgi ir rūpēties par zobiņiem un kā to pareizi darīt, atgādinot vecākiem, ka tomēr viņi ir galvenie bērna zobu tīrītāji.


Citi speciālisti
Pirms došanās uz pirmsskolas izglītības iestādi, citi speciālisti jāapmeklē vien tad, ja bērnam ir hroniskas kaites, piemēram, cukura diabēts vai kāda pārtikas produkta nepanesība. Tad bērnam jādodas pie attiecīgā speciālista, kurš Bērna medicīniskajā kartē ierakstīs diētas norādījumus, kas jāņem vērā bērnudārza personālam.


Vēlreiz pie ģimenes ārsta
Dažas dienas pirms bērnudārza sākuma vēlreiz ir jāapmeklē bērna ģimenes ārsts, lai saņemtu speciālu zīmi, kurā ārsts apliecina, ka bērnam nav utu, kā arī kādu infekcijas slimību, kas liegtu apmeklēt bērnudārzu. Ja plānots, ka atvase pirmsskolas izglītības iestādē apmeklēs peldēšanu, būs nepieciešama atsevišķa zīme, kurā pediatrs atļauj bērnam piedalīties šajās nodarbībās. Jāatceras, ka šīs zīmes jāiesniedz dažu dienu laikā pēc izrakstīšanas, tādēļ laikus tās izņemt nevarēs.


Ja ierastajā vietā pie ārsta rinda pārāk gara...
Ja ierastajā poliklīnikā pie speciālista rinda ir pārāk gara un nav iespējams apmeklēt ārstu vēlamajā laikā, ieteicams izmantot Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietni www.rindapiearsta.lv, kur var uzzināt, kā saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, kā saņemt valsts apmaksātu ārsta konsultāciju, kā saņemt valsts apmaksātu izmeklējumu vai citu veselības aprūpes pakalpojumu, noskaidrot tās ārstniecības iestādes, kurās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību var saņemt ātrāk un ērtāk.

Veselība

20. Jūlijs, 2017


Lasi vairāk