Rimi bērniem logo

Svarīgākās lietas, kas jāzina par mazuļa aprūpi. FOTO

Par svarīgāko, kas vecākiem jāatceras, domājot par jaundzimušā aprūpi, stāsta pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

Kā pareizi apgriezt bērnam nagus?
Kad gatavojieties apgriezt mazulim nadziņus, izvēlieties sev un bērniņam ērtu pozu. Un svarīgi - darba vietai jābūt labi apgaismotai, lai labi redzat, ko darāt. Bērniņam nadziņus ieteicams griezt ar speciāli bērniem paredzētām nagu šķērītēm (ar apaļiem galiem) vai knaiblītēm, ko lieto tikai bērnam, lai mazinātu infekciju risku. Griežot nadziņu, nelielu gabaliņu būtu vēlams atstāt un nagu formu piemērot pirkstu formai. Griežot nadziņus, svarīgi neatstāt asus nagu stūrīšus. Tomēr nevajadzētu arī veidot pārāk ieapaļu naga formu un jāatstāj neliels gabaliņš līdz ādai. Jāatceras, ka arī lielākam bērnam būs patīkamāk, ja nagu nenogriezīs līdz pašam dzīvnadzim. Griežot kāju nadziņus, jāpievērš uzmanība īkšķa stūrīšiem, jo tie mēdz ieaugt. Svarīgi nenogriezt pārāk lielu stūrīša gabaliņu. Tāpēc arī kāju nadziņus svarīgi griezt taisni.Kā pareizi tīrīt bērna deguntiņu?
Tūskainības dēļ zīdaiņa deguns sākumā var nedaudz šņākuļot, bet dažas dienas pēc dzemdībām tas parasti pāriet pats no sevis. Īpaša tīrīšana nav nepieciešama. Ja šķiet, ka nāsīs kaut kas ir ieķēries (putekļi, sekrēts, mammas piens, kas var tur iekļūt barošanas laikā), tad var ar pirkstiem savirpināt vates tamponu, nedaudz samērcēt eļļā vai ūdenī un ar to mēģināt aizķert un izvilkt degunā esošo sekrētu. Taču jāņem vērā, ka, tīrot pārmērīgi centīgi, nevajadzīgi tiek kairināta deguna maigā gļotāda.

Kā pareizi tīrīt bērna actiņas?
Dzemdību nodaļā mazuļa acis tīra ar vieglas koncentrācijas furacilīna šķīdumu. Mājās var izmantot siltu vārītu ūdeni vai vieglas koncentrācijas kumelīšu tēju. Tas jādara vismaz divas reizes dienā. Katra acs jāizslauka ar citu salveti virzienā no acs ārējā kaktiņa uz iekšējo. Actiņa pēc tīrīšanas ir jāizsusina ar sausu salveti.


Kā pareizi tīrīt bērna austiņas?
Ikdienā ausis nav jātīra. Sērs, kas tajās veidojas, ir paredzēts ausu aizsardzībai, tāpēc to nevajag mēģināt iztīrīt. Pēc vannas bērnu pagriež uz vienu un otru sānu, ļaujot liekajam ūdenim iztecēt, un ar sausu vates tamponu izslauka auss ārējo gliemežnīcu un krociņu aiz auss.


Kā atbrīvot matiņus no piena kreveles?
Krevelēm klāto vietu var iesmērēt ar siltu kokosriekstu vai vīnogu kauliņu eļļu 30 minūtes pirms mazuļa došanās vannā, lai krevele paspēj atmirkt. Tad galviņu izmazgā siltā ūdenī. Pēc tam ar bērnu ķemmi uzmanīgi un maigi izķemmē matus pretēji to augšanas virzienam. Nevajag censties visu kreveli nomazgāt vienā reizē – tas neizdosies, turklāt krevele var atkal atjaunoties. Matiņus var arī paķemmēt, un nav jābaidās aizskart avotiņa rajonu – piena krevele parasti parādās tieši tur, taču apvalki šo vietu pietiekami aizsargā, tāpēc viegli pieskārieni un matu sukāšana neko nenodarīs. Taču jāatceras, ka ķemmēšanas laikā mazuļa galvas āda nedrīkst kļūt apsārtusi. Dažiem bērniem piena krevele saglabājas pat vairākus mēnešus, tā visbiežāk pāriet, kad uz galvas sāk augt jaunie mati. Jāatceras, ka nedrīkst kasīt nost neizmērcētu kreveli, lai nesavainoti mazuļa maigo galvas ādiņu.


Kā pareizi kopt bērniņa nabu?
Vislabāk nabu apmazgāt ar tīru ūdens 1 reizi dienā no rītiem, izmantojot vates piciņu, kad veic bērna rīta kopšanu. Un nav jābaidās vakarā mazuli mazgāt vanniņā - vannošana neko sliktu nabiņai nevar nodarīt. Vien pēc tam tā maigi jānoslauka un jāļauj nožūt. Svarīgi rūpēties par pietiekamu gaisa pieplūdi nabiņai, lai to uzturētu pēc iespējas sausu. Tāpēc, izmantojot autiņbiksītes, priekšpusē ieteicams nedaudz nolocīt malu uz leju. Nabiņai ir jānokrīt līdz divu nedēļu laikā. Svarīgi ir ļaut mazuļa nabai nokrist pašai, to nedrīkst raut arī tad, kad palikusi karājoties mazā ādas dzīsliņā. Ja nabas brūce ilgstoši mitro un asiņo, tas nozīme, ka naba nedzīst pareizi. Tad jāvēršas pie ārsta, lai novērstu iekaisumu.

Kā pareizi bērnam nomainīt autiņbiksītes?
Autiņbiksīšu nomaiņa notiek, izmantojot pavēliena metodi, taču noteikti neņem mazo aiz abām kājām un necel augšā dupsi! Uzliec zīdaini uz pārtinamās virsmas un ar pavēlienu tad uz vienu, tad uz otru pusi ieslidini autiņbiksītes zem mazuļa. Lietojot šo metodi, kas ir ļoti vienkārša, bērns nejutīs nekāda veida sasprindzinājumu. Aiztaisot autiņbiksīšu klipšus, pārbaudi, vai tās nav savilktas par ciešu un vai vari brīvi aiz to malas aizlikt pirkstu. Tāpat sakārto apakšējās malas, lai ap kājiņā tās ir brīvas.Foto: Artūrs Martinovs

Veselība

30. Augusts, 2017


Lasi vairāk