Rimi bērniem logo

Vai ceļot ar lidmašīnu grūtniecības laikā?

Arī grūtnieces mūsdienās lielākoties var doties ceļojumā ar lidmašīnu, tomēr ir gadījumi, kad ārsti topošajai mammai neiesaka izmantot avio pakalpojumus. Kādi ir iespējamie riski un kad sievietei būtu īpaši jāuzmanās, stāsta pediatre un “Rimi Bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.

Parasti vismazākie riski doties ceļojumā ar lidmašīnu ir otrajā grūtniecības trimestrī – no 14. līdz 27. grūtniecības nedēļai. Pirmkārt, šajā laikā ir krietni sarukusi varbūtība piedzīvot spontāno abortu, otrkārt, topošās māmiņas organisms ar grūtniecību ir jau apradis – rīta nelabumi ir mazinājušies, sieviete ir atkal enerģijas pilna. Ceļot nevajadzētu vēlāk par 36. nedēļu.


Kas jāparedz pirms lidojuma
• Pirms ceļojuma svarīgi noskaidrot, vai galapunktā pastāv iespēja tikt pie ārsta, ja būs tāda nepieciešamība.
• Ceļojumā līdzi jāņem mātes pase, lai nepieciešamības gadījumā to var uzrādīt ārstam – šī pase satur svarīgu informāciju.
• Grūtniecei ārkārtīgi būtiski vēl pirms lidošanas ir apdrošināt veselību.


Spiediens un metāla detektori
Lai izietu drošības kontroli, lidostās tiek lietoti metāla detektori. Tie signalizē, ja pasažieru personīgajās mantās ir metāliski priekšmeti – naži, ieroči –, ko pārvadāt nav atļauts. Dažkārt grūtnieces baidās, vai šie detektori nekaitē gaidāmajam bērnam. Tomēr satraukumam nav pamata: tie uzskatāmi par drošiem gan mazulim, gan arī cilvēkiem ar dažādām slimībām.
Topošās mammas mēdz raizēties arī par to, vai grūtniecības norisi un gaidāmā mazuļa veselību neietekmē spiediens, kas rodas lidmašīnas salonā lidojuma laikā. Arī šīm raizēm nav pamata. Federālā aviācijas administrācija ir noteikusi standartu, kādam ir jābūt spiedienam lidmašīnās, lai tas nekaitētu nevienam. Ja sievietes grūtniecība norit bez sarežģījumiem, nekādām veselības problēmām nevajadzētu rasties.
Grūtniecei gan jāpatur prātā: ja ir izteikts rīta nelabums, krasās spiediena un temperatūras pārmaiņas to var vēl papildus veicināt.
Dažkārt grūtnieces satraucas, vai lidmašīnās esošā radiācija nevar ietekmēt viņu grūtniecību. Tomēr arī šīs raizes ir liekas: mēs ik dienu esam pakļauti dažāda veida radiācijai, un lidmašīna nav bīstamāka par pārējām.

Ja ir izteikts rīta nelabums, krasās spiediena un temperatūras pārmaiņas to var vēl papildus veicināt.


Kad ar ceļošanu lidaparātā grūtniecēm tomēr jābūt īpaši uzmanīgām
• Ja konstatēta daudzaugļu grūtniecība – gaidāmi dvīņi, trīņi.
• Ja grūtniece slimo ar cukura diabētu.
• Ja grūtniecei ir paaugstināts asinsspiediens.
• Ja grūtniecei ir priekšguļoša placenta vai vaginālā asiņošana.
• Ja pastāv risks, ka dzemdības varētu sākties priekšlaikus.
• Ja sieviete ir piedzīvojusi venozas trombozes.


Nelidot pēdējā grūtniecības mēnesī!
Pat ja grūtniecība norit normāli, vajadzētu izvairīties no lidošanas pēdējā grūtniecības mēnesī. Jo neviena sieviete nevar zināt, vai bērns neieradīsies pasaulē pirms paredzētā dzemdību laika.

Veselība

02. Jūlijs, 2018


Lasi vairāk