Rimi bērniem logo

Zīdainim asaro acis - vai jāuztraucas?

„Ja mazulim nepārejoši asaro acis, to bez ievērības atstāt nedrīkst. Vispareizāk šādā gadījumā ir konsultēties ar sava bērna ārstu,” norāda Rimi Bērniem eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

acu asarošana zīdainim

Kas notiek?
Zīdaiņa viena vai abas acis var pūžņot un nepārtraukti asarot, ja viņam ir asaru kanāliņa caurlaidības traucējumi. Esot mammas vēderā, bērna asaru kanāliņus sedz plēvīte, lai tajos neiekļūtu augļūdeņi. Viņam piedzimstot, plēvīte pārplīst un kanāliņi kļūst caurejami. Taču var gadīties, ka tomēr kāda asaru kanāliņa membrāna uzreiz neatveras, un tamdēļ mazulim ir traucēta asaru izdalīšanās. Un vecāki redz, ka mazajam nepārtraukti asaro acis un to kaktiņos sakrājas izdalījumi. Šāda jaundzimušo problēma novērota diezgan bieži, un bērna pirmos sešus dzīves mēnešus par to uztraukties nevajadzētu, tomēr bez ievērības atstāt nedrīkst, jo tas, protams, mazulim rada diskomfortu. Kā arī jāņem vērā - ja acu plakstiņš ir apsārtis un pietūcis, tā jau vidrīzāk ir kāda cita acu slimība, piemēram, konjunktivīts.

Kā palīdzēt?
Svarīgi, lai asariņas neiestrēgtu asaru maisiņos un neattīstītos infekcija. Tāpēc vecāku uzdevums - lai veicinātu mazuļa asaru kanāliņu atvēršanos, vairākas reizes dienā ar tīriem pirkstu galiem masēt vietiņu, kur atrodas asaru maisiņi, virzienā no deguna uz actiņu. (Konkrētāk par masāžu jāvaicā bērna ārstam, kurš parādīs, kā tā pareizi veicama.) Kā arī svarīgi tīrīt izdalījumus no skropstām un acu kaktiņiem virzienā no ārējās malas uz deguna pusi, izmantojot siltu vārītu ūdeni vai kumelīšu tēju un katrai acij savu vates gabaliņu.

Kad pāries?
Lielākajai daļai zīdaiņu šī problēma pazūd līdz gada vecumam. Ja asarošana nepāriet vai rodas pietūkums acs iekšējā kaktiņa rajonā pie deguna, vai izdalījumi no mazuļa acīm kļūst strutaini dzelteni, nepieciešama bērnu acu ārsta konsultācija, kas izlems tālāko ārstēšanas taktiku. Dažreiz nepieciešama asaru kanālu zondēšanas procedūra, kuras laikā tiek pārdurta tā plēvīte, kas neļauj asarām iznākt no asaru maisiņa, taču šeit jāpiebilst, ka procedūra ir ļoti ātra, vienkārša.

Foto: Shutterstock

Veselība

14. Novembris, 2017


Lasi vairāk