Dienas režīms – ierāmējums veiksmīgai dienai

20. Aprīlis, 2021
Dienas režīms ir viena no pirmajām asociācijām, iztēlojoties profesionālo sportu. 

Celšanās un gulētiešana vienā un tajā pašā laikā, rūpīgi sabalansēts uzturs, noteikts treniņu un atpūtas ritms - sportisti strādā 24 stundas diennaktī, pat miegā. Tomēr pārdomāts dienas režīms palīdz ne tikai profesionālajā sportā, bet ikvienā dzīves jomā un tuvina gan karjeras virsotnēm, gan lieliskai pašsajūtai, ir pārliecināti Rimi olimpiskās iedvesmas vēstneši – sprintere Sindija Bukša, BMX riteņbraucēja Vineta Pētersone un tenisists Kārlis Ozoliņš.

Celšanās ap astoņiem, brokastis, rīta treniņš, pusdienas, neliela atpūta, pēcpusdienas treniņš, vakariņas, atjaunošanās procedūras, došanās pie miera – šāds dienas ritējums ir labi pazīstams daudziem profesionāliem sportistiem. Tas nebūt nenozīmē, ka sportisti ir pārcilvēki, kuriem reizēm negribētos pārmaiņas vai neuzmāktos slinkums, atzīst jaunie sportisti, kuriem pirmie olimpiskie panākumi vēl ir priekšā, bet dzelžainā sporta disciplīna – lieliski zināma jau gadiem ilgi. Cilvēkam, kurš tikai uzsāk ceļu uz veselīgāku dzīvesveidu, režīms var būt veids, kā palīdzēt sev pierast pie jaunā ritma.

Rīks rakstura stiprināšanai

“Dienas režīms var palīdzēt ne tikai sportā, bet arī karjeras izaugsmē. Nav viegli atteikties no izklaidēm kopā ar draugiem, jo laicīgi jāiet gulēt, bet sava ceļa iešana stiprina raksturu, tas palīdz gan mācībās, gan darbā. Protams, pat visdisciplinētākajam sportistam stingrais režīms reizēm apnīk, taču ir svarīgi apzināties, ko vari zaudēt, to neievērojot,” stāsta sprintere Sindija Bukša, piebilstot – sportā ir svarīga ilgtermiņa domāšana, gluži kā zinātnē, uzņēmējdarbībā vai dzīvesveida izvēlē.

Kā izveidot ideālo dienas režīmu? Sindijas recepte ir ieklausīties sevī un meklēt sev piemērotāko ritmu – tāpat kā skriešanā. “Ķermenim ir svarīgi darboties pēc bioloģiskā pulksteņa – ēst vienā un tajā pašā laikā, iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā, trenēties vienādos laikos,” stāsta Sindija, “bet katram šis laiks var būt atšķirīgs, un iespēju robežās jācenšas tam pielāgoties. Lai justos labi, ir svarīgi ieklausīties sevī, un tas ir noderīgi ikvienam, ne tikai profesionāliem sportistiem.”

Pielikt tik, cik varētu pietrūkt

Arī BMX riteņbraucēja Vineta Pētersone atzīst – jo nemainīgāka dienas rutīna, jo labāki rezultāti. Ķermenis pierod pie noteiktas dienaskārtības, un tam ir vieglāk darboties pēc šī iekšējā pulksteņa. Tas gan nenozīmē, ka vēlme un nepieciešamība ievērot dienas režīmu vienmēr ir vienlīdz liela.

Arī profesionāliem sportistiem, gluži kā ikvienam, ir dažādas dienas, atklāj Vineta: “Kad gribas gulēt dīvānā un skatīties griestos, ir svarīgi kustēties – soli pa solim, sākt darīt kaut ko pamazām, un kaut kas mazs pamazām kļūst par kaut ko lielu. Arī treniņos mēdz būt tā, ka šķiet – vairs nav spēka. Tad es sev atgādinu – iespējams, tieši tik daudz beigās pietrūks, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, un tas dod spēku vēl mazliet saņemties!” Vineta ir pārliecināta – dzīvē visam jābūt līdzsvarā un jāatrod laiks arī pārgājienam vai ballītei ar draugiem: “Nav cita mirkļa kā tagad, kāpēc kaut ko atlikt, ja dzīvojam šodien? Šaubu brīžos ir vērts pajautāt sev, ko īsti es gaidu, atliekot savus plānus uz nākotni.”

Ieguvums sev pašam, nevis pierādījums citiem

Tenisists Kārlis Ozoliņš savā dienas režīmā atļaujas minimālas izmaiņas, jo pieradumam ir tik liels spēks, ka nelielas novirzes no dienas ass īpašu iespaidu neatstāj. Vienlaikus viņš atzīst – veiksmīga treniņu procesa pamatā ir labs dienas plāns, lai maksimāli izmantotu laiku un vienlaikus pagūtu atjaunoties, atpūsties un paēst.

“Man visgrūtāk ir no rītiem, kad jāceļas, bet gribas ilgāk pagulēt. Taču es sev atgādinu – pats esmu izvēlējies šādu dzīvesveidu; mani atbalstītāji var mani pavilkt vai pastumt, bet galu galā tas viss ir vajadzīgs man pašam,” stāsta Kārlis. Tos, kuri ir ceļā uz labām pārmaiņām savā ikdienā, Kārlis aicina apzināties: “Labās pārmaiņas ir vajadzīgas tev pašam, nevis kādam citam. Nevis tāpēc, ka tu gribi kādam kaut ko pierādīt, bet paša priekam un veselībai. Tad arī būs vieglāk darīt to, kas jādara, lai mērķi sasniegtu!”

Iepazīsties ar mūsu sportistiem ŠEIT


Populārākie raksti

Piedalies Lielajā talkā!
14. Aprīlis, 2024